Star Trek: Do temnoty [4O %]
Sci-fi
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 30 December 2013 03:00

Recenzia pokračovania sci-fi J.J. Abramsa s Benedictom Cumberbatchom a Zacharym Quintom.

40%?

40%?!

Čo si sa zbláznil, Kučera?!

No ale naozaj 40%! Jeden deň som uvažoval nad tým, že benevolentne privriem oči a dám „až“ 60% (80% v žiadnom prípade). Ale nie. Je to proste 40% a bodka.

O tomto drsnom čísle rozhodlo jednak porovnanie s báječnou jednotkou a jednak fakt, že som si z dvojky až na RoboCopa a cameá Klingónov a starého Spocka nič nezapamätal.

TOMUTO mám dať 60%?

A prečo?

Lebo to stálo 190 miliónov dolárov? Je mi fuk, koľko to stálo.

Lebo v tom hrajú skvelí herci? Hrajú, ale skvelí nie sú tentokrát. Dokonca aj môj obľúbený pán Spock (Zachary Quinto od premiéry prvej časti zabodoval ako šialený psychiater v tomto) je dosť nudný, čo potom Kirk, ktorého herecký predstaviť Chris Pine mal čo robiť, aby nebol nudný už minule?!

U Simona Pegga (PAUL, MISSION: IMPOSSIBLE 3, 4) si začínam všímať, že mi s pribúdajúcimi filmami začína prekážať. Je to zvláštne, pretože v JEDNOTKE PRÍLIŠ RÝCHLEHO NASADENIA bol bombový. Jeho „ukecaný“ mimozemský parťák dostal zasa len cameo.

Novou posilou mal byť populárny Cumberbatch, ktorý od roku 2010 boduje ako televízny Sherlock Holmes. Viď. recenzia prvej a druhej série (onedlho uvidíme tretiu). Jeho Khan bol v rámci reklamnej kampane prezentovaný ako najdiabolskejšia záporná postava kinematografie. Preto ma prekvapilo, že je to bežný filmový psychopat, ktorý je navyše väčšinu času dosť sympatický. Vyloženou sviňou sa stane až 30 minút pred koncom. Vtedy to už nezachráni ani bitka s pánom Spockom, ktorá zrejme mala byť mega-epická a kruto-osudová, ale je to skrátka len normálna filmová bitka.

Čo sa starých postáv týka, sú tu všetky, od Čechova cez doktora po Uhuru. Ale kým minule som si pochvaľoval skvelý kasting, v dvojke mi boli ukradnutí a rozhodne sa nijako mimoriadne neteším na trojku. Aj keď bohvie, ako to s ňou bude, keďže po premiére dvojky Abrams oficiálne prijal réžiu Hviezdnych vojen 7.

Z nových postáv by som okrem Petra Wellera spomenul jeho filmovú dcéru v podaní Alice Eveovej (MUŽI V ČIERNOM 3). No hoci sa objaví na dve sekundy v bielizni, stále je to s ňou poriadna nuda. Ak bude aj v trojke, potom sajonára bejby.

Akčné scény ma nebavili, veľkolepé triky pokladám za samozrejmosť a vytratilo sa iskrenie medzi postavami, ktoré poľudšťovalo prvý diel. V scenári som sa strácal a plánom jednotlivých postáv som vôbec nerozumel (takže Weller to celý čas myslel dobre?). Majte ma za blbca, ale naozaj som na prvý raz vôbec nepochopil, o čo ktorej postave išlo, v ktorej chvíli blafovala, v ktorej klamala, v ktorej hovorila pravdu, v ktorej polovičnú pravdu, v ktorej držala s ostatnými postavami a v ktorej ostatné postavy len zmanipulovala tak, aby s ňou spolupracovali, no ona ich od začiatku chcela zabiť.

Tiež scenár obsahoval viacero zaujímavých „logických“ momentov. Napr. ma ohromila špičková bezpečnosť zasadnutia najvyššie postavených mužov Federácie, kam v pohode priletí jeden (!) chlapík na mini-stíhačke, behom desiatich minút skoro všetkých postrieľa a potom, nahnevane gániac do kamery, odletí. Asi na záchod, neviem.

Napriek tomu nemôžem povedať, že by som bol vyložene sklamaný. Po vizuálnej stránke to nie je zlé, Scottyho finálny maratón ma pobavil a keď je na plátne Weller, Quinto a Cumberbatch, pozerá sa na to fajn. Len som čakal oveľa, oveľa viac. Vzťahy medzi postavami i samotné postavy ma nechávali chladným/ľahostajným a tak, keď dochádzalo k vyhroteným momentom, v ktorých som sa mal báť o ich život, rozhodne som sa nebál. Snáď len toho, že to skončí až za dve a štvrť hodiny.

Star Trek Into Darkness, USA 2013, cca 132 minút

Réžia: J.J. Abrams. Scenár: Roberto Orci, Alex Kurtzman, Damon Lindelof (na motívy univerza Genea Roddenberryho). Hudba: Michael Giacchino. Kamera: Daniel Mindel. Hrajú: Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldanaová, Simon Pegg, Anton Yelchin, Karl Urban, John Cho, Benedict Cumberbatch, Bruce Greenwood, Alice Eveová, Leonard Nimoy (cameo), Peter Weller a ďalší