Europa Report [4O %]
Sci-fi
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 28 November 2013 03:00

Recenzia sci-fi o vesmírnej výprave na miesto s vodou a v nej...

Blízka budúcnosť. Pred časom sa zistilo, že na jednom z mesiacov planéty Jupiter, zvanom Europa (Európa?), bol objavený ľad a pod ním voda. A kde je voda, tam je život. Bola vystrojená náročná a revolučná 6-členná misia (kapitán, doktori, inžinieri a pilotka). Po čase sa s ňou prerušil kontakt. Až neskôr sa Zemi podarilo získať nakrútený materiál a zistiť, čo sa vlastne stalo...

Možno sa chytáte za hlavu ako pri APOLLE 18, ďalšom nepravdepodobnom sci-fi found footage (aj keď mne sa APOLLO 18 páčilo). Čože?! Kozmonauti sa nakrúcajú na kamery, potom sa po nich „zľahne zem“, no nimi ich materiál sa „náhodou“ dostane na Modrú planétu?!

Ale podobne, ako u snímky z produkcie Timura Bekmambetova, aj v EUROPA REPORT sa to dá vysvetliť: záznam pochádza z kamier, ktoré sú pomerne logicky umiestnené na lodi a v skafandroch, aby existoval napr. „dôkazný materiál“ pre prípad, že by sa misia skončila úmrtím niektorého člena posádky. Prípadne ako materiál, z ktorého sa následne môžu učiť budúci astronauti, ako jednať v extrémnych situáciách. Mne nepripadá nič čudné na tom, že sa fenomén found footage dostal do vesmíru.

Začnem tým horším. Herecké výkony sú zaliečavé a nesympatické. Snaha niektorých podradných hercov ženského pohlavia o zahratie čo najväčšej „prirodzenosti“ je miestami až neznesiteľná. Človek im má chuť ísť do cukrárne kúpiť zákusky a zapchať im nimi ústa, aby už konečne prestali motať piate cez deviate a radšej žrali a boli ticho.

S chlapmi je to o čosi lepšie. Ale nedá sa povedať, že by kapitán výpravy pôsobil autoritatívne a jeden muž z posádky je vyložene matný. Najlepšie dopadli Michael Nyqvist (Blomkvist z tejto trilógie + hlavný zlosyn zo štvrtej MISSION: IMPOSSIBLE) a Sharlto Copley (DISTRICT 9, A-TEAM). Ale ani u tých sa nedá hovoriť o niečom vyložene skvelom. Len sa na nich pozerá lepšie, ako na dve kačice, kapitána pôsobiaceho dojmom, že nevie opraviť pokazenú žiarovku a na akéhosi chlapíka, ktorý je tam len preto, aby tam nebolo 5, ale 6 ľudí...

Pri sledovaní tejto „úžasnej“ posádky som si nemohol nespomenúť na posádku zo SUNSHINE. Vlastne som na ňu myslel skoro stále. Nedá sa povedať, že posádku tvoria amatéri a fušeri, no v porovnaní s chladnokrvným a až „nadpozemským“ správaním posádky Icara 2 je to asi ako keby ste vedľa seba postavili Stanleyho Kubricka a Lewisa Teaguea.

Ale na SUNSHINE som myslel nielen čo sa posádky týka. Ako Danny Boyle, tak aj prakticky neznámy Ekvádorčan (!) Sebastián Cordero, sa snaží teoreticky o to isté. Ukázať vesmírnu cestu mimoriadne inteligentných a profesionálnych vedcov, ktorí si uvedomujú, že ich život je v porovnaní s nezmerateľným vesmírom niečím tak zanedbateľným, až je to smiešne. Rozdiel vo výsledku je ale priepastný. Je pravda, že pôvodne som chcel síce dať „až“ 60%, ale na druhý deň som si uvedomil, aká to bola celá nuda a v podstate o ničom.

Teraz budem spoilerovať, takže asi je načase rozlúčiť sa. Majte sa a radšej tento film nepozerajte.

Myslel som si, že výprava po pristátí nájde mimozemský život. Nevedel som, ako bude vyzerať, ale dúfal som, že bude agresívny. Poviem to na rovinu. Čakal som horor. Nevravím, že to museli byť práve votrelci, ale určite som čakal boj o holý život. Niečo ako SUNSHINE, ale ešte vyhrotenejšie, keďže v SUNSHINE bola hlavnou hrozbou „len“ postava psychopatického a smrteľne nebezpečného muža, ale stále „len“ obyčajného človeka. V EUROPA REPORT som čakal formu mimozemského života. Bohužiaľ nič také sa nekonalo! Všetci členovia výpravy zahynú vinou technických chýb, prípadne ako nepriamy následok existencie niečoho mimozemského, čo uvidíme na tri a pol sekundy tesne pred koncom a čo vyzerá ešte horšie, ako chobotničky z MATRIXOV.

Na vysvetlenie by som vás rád upozornil, že nie som blbec a za kvalitný film nepokladám len krvák. Napr. taký „nový“ (z produkcie Ridleyho a Tonyho Scottovcov) KMEŇ ANDROMEDA sa mi páčil skoro na 80% a pritom tam skoro všetko napätie pochádzalo z mikróbov a nie z mimozemskej kreatúry (tá tam vôbec nebola). Takže nechcem, aby ste si mysleli, že EUROPA REPORT je nudná preto, lebo v nej ufón nikomu nezožerie hlavu. Je nudná proste preto, že je nudná.

Takže nie, žiadna vyvražďovačka. Samé nešťastné a zbytočné úmrtia. Mohlo by sa zdať, že vizuálna podoba to zachraňuje, či už found footage motív, občasné rozdelenie obrazovky napr. na štyri monitory kamier, solídne navrhnutá vesmírna loď (exteriér aj interiér) a pravdaže výprava samotnej Europy. Nanešťastie ani toto nie je príliš veľká pravda. Tvorcovia mali k dispozícii malý rozpočet a väčšinu času sa s ním snažia čarovať tak, aby to bolo čo najmenej vidieť. Takže akonáhle sa nejaká postava raz za čas dostane mimo loď (do otvoreného vesmíru alebo na povrch mesiaca), často sa namiesto dych berúcej výpravy dočkáme len nič nehovoriacich detailných záberov na ich tváre, prípadne na zmenšené modely. No... rafinované. HROZNE rafinované.

No a to je asi všetko. Tešil som sa na ambiciózne sci-fi, ale nakoniec som zistil, že i PROMETHEUS, ktorý sa viac sústredil na krvák a menej na ambície, ma bavil oveľa viac a som rád, že som mu dal až 80%. EUROPA REPORT je béčkarský klon SUNSHINE, no tvári sa strašne, strašne, stráááášne áčkarský a ako budúca klasika.

P.S. – Najvtipnejšie je, že film vychádza z relatívne skutočných udalostí. Vedci skutočne zistili, že na Europe (ktorá naozaj existuje) je nielen ľad, ale i voda v tekutom stave a to údajne dokonca také množstvo vody, aké by sme jej na Zemi (ktorej 70% povrchu tvorí voda) mohli závidieť.

Europa Report, 2013, cca 90 minút

Réžia: Sebastián Cordero. Scenár: Philip Gelatt. Hudba: Bear McCreary. Kamera: Enrique Chediak. Hrajú: Michael Nyqvist, Sharlto Copley, Embeth Davidtzová a ďalší