Čo už sa vie o Star Wars 7
Sci-fi
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 17 Jún 2013 04:00

Možno sa idú písať budúce dejiny kinematografie. Buďte pri tom!

Text obsahuje prípadné spoilery.

Nemá zmysel zdržovať sa tým, kto je George Lucas, čo sú „staré“ HVIEZDNE VOJNY (1977 – 1983), čo je „nová trilógia“ (1999 – 2005), ako spolu súvisia Darth Vader, Anakin Skywalker a Samuel L. Jackson atď. Bolo by to na aspoň 10-stranový článok a na ten nie je čas ani priestor, pretože sa treba pozerať do relatívne blízkej budúcnosti, v ktorej sa na nás chystanú veľké veci, ktoré ešte pred niekoľkými mesiacmi nikto nečakal.

Snáď len dodám, že Lucas pred desaťročiami plánoval HVIEZDNE VOJNY ako 9-dielnu ságu. Postupne ale od ambicióznych plánov upustil. Hoci neustále vydáva nové DVD a Blue-ray zberateľské verzie, obnovuje kino-premiéry starých častí alebo aspoň spoluvytvára a dohliada na kreslené seriály, knihy, komiksy, počítačové hry a LEGO stavebnice zo STAR WARS univerza, dávno vyhlásil, že čo sa filmov týka, končia pri čísle 6.

Teraz bude ale všetko úplne inak!

Lucas je síce ako hlavný tvorca mimo hru, nahradí ho nová generácia, no Epizódy VII, VIII a IX vzniknú. Udalosti nových dielov sa budú odohrávať po udalostiach z Epizódy VI. Teda nepôjde o prequel, remake ani alternatívnu verziu, ale plnohodnotné pokračovanie.

Stalo sa to, že na jeseň 2012 Disney kúpil Lucasfilm a s ním i práva umožňujúce mu pokračovať v univerze STAR WARS a to aj bez Lucasa. Ten každopádne vyhlásil, že by si nad ďalšími dielmi rád zachoval určitý patronát, ak Disney bude súhlasiť.

Disney súhlasil a vyhlásil, že Lucas bude mať nad čím zachovávať patronát, pretože v hre je nielen nová trilógia, ale aj minimálne dva plnohodnotné celovečerné kino spin-offy (filmy o podporných postavách z „hlavných“ STAR WARS).

Ešte dodám, že tento text sa bude venovať predovšetkým Epizóde VII (ďalej len E7), pretože najskôr vznikne tá a až potom zvyšné diely (teda sa podľa všetkého nebude nakrúcať na jeden záťah ako PÁN PRSTEŇOV či druhý a tretí MATRIX).

Samozrejme momentálne nie je isté, aké slovo bude mať Lucas. Veľké? Malé? Symbolické? Teoreticky je to jedno. Isté je, že premiéra E7 bude v roku 2015.

Harrison Ford, ktorý hral v starej trilógii vesmírneho pašeráka Hana Sola a ktorý sériu odjakživa nenávidel (v šestke chcel zomrieť, ale neprešlo to cez Lucasa), prekvapivo okamžite vyhlásil, že si vie predstaviť svoj návrat do E7. Rýchlo sa k nemu pridal aj zvyšok pôvodného hereckého trojlístku: Mark Hamill ako Luke Skywalker (herec bol po HVIEZDNYCH VOJNÁCH rád, keď mu ponúkli rolu policajta v latexovom céčku MUTRONICS) a Carrie Fisherová ako princezná Leia (tá bola pre zmenu rada, keď dostala cameo vo VRESKOTE 3). Filmové kariéry oboch dopadli diplomaticky povedané zle, takže by som sa čudoval, ak by návrat do E7 odmietli.

Je ale takmer isté, že všetci traja sa v E7 (resp. v celej novej trilógii?) objavia skôr v podporných/mentorských roličkách a hlavné slovo dostane nová generácia. Ich synovia a dcéry? Niekto úplne iný? To sa zatiaľ nevie, ale možností je neúrekom - STAR WARS univerzum patrí k najprepracovanejším v dejinách kinematografie.

Samozrejme, hneď po oznámení šokujúcej správy, že Disney reálne chystá E7, sa začínajú objavovať prvé tipy, kto by mohol režírovať novú trilógiu.

Postupne Disney situácia sprehľadňuje vyhlásením, že pravdepodobne zvolí podobný prístup, ako Lucas v starej trilógii – teda každý diel nakrúti niekto iný. Pozerať do budúcnosti je fajn, momentálnou prioritou je ale pravdaže nájsť vhodného režiséra pre E7. Skloňujú sa rôzne mená. Napríklad Matthew Vaughn (PO KRK V EXTÁZE, KICK-ASS, X-MEN: PRVÁ TRIEDA). Či dokonca Steven Spielberg. Obaja však odmietajú (Spielberg s tým, že STAR WARS sú dielom jeho kamaráta Lucasa a na také bremeno nemá odvahu).

Oslovený je aj J.J. Abrams (STAR TREK), ten ale povie, že STAR WARS preňho znamenajú priveľa na to, aby sa na nich aktívne podieľal.

Mimo hru je čoskoro tiež Ben Affleck, aj keď tu nie je isté, či bol skutočne oslovený alebo sa jednalo o vtip.

Kým sa stále hľadá režisér, Disney má jasno aspoň v tom, kto napíše námet (nie scenár). Bude to za road movie MALÁ MISS SUNSHINE oscarový Michael Arndt (ďalej napr. TOY STORY 3). Kým Michael začína pracovať na nástrele príbehu, Disney stále hľadá režiséra. Behom novembra a decembra 2012 je oslovený v podstate každý tretí žijúci hollywoodsky režisér. Vraj údajne aj Quentin Tarantino, aj keď tomu sa dosť ťažko verí...

Disney začína mať jasno v dátumoch premiér novej trilógie: pre E7 sa potvrdzuje rok 2015, druhá epizóda príde v roku 2017 a tretia 2019.

Disney dávkuje nové informácie zo zákulisia prakticky neustále. Najnovšie hovorí, že Arndt vraj napísal pre E7 taký dobrý (50-stranový!) námet, že ho chcú ako plnohodnotného scenáristu pre E7. Už je dokonca dohodnuté aj to, kto napíše osmičku: Lawrence Kasdan. Tento pracovitý človek bol 4 razy nominovaný na Oscara, ako režisér, producent alebo scenárista má na konte FRANCÚZSKY BOZK, OSOBNÉHO STRÁŽCU alebo ŽIAR TELA a, čo je najdôležitejšie, napísal scenáre k Epizódam V a VI.

Scenár k deviatke si údajne vezme na mušku Simon Kinberg, expert na hlúpe snímky (PÁN A PANI SMITHOVCI, XXX: NOVÁ DIMENZIA, X-MEN: POSLEDNÝ VZDOR, ABRAHAM LINCOLN: LOVEC UPÍROV).

Samuel L. Jackson je v polovici decembra 2012 nadšený myšlienkou E7 a rád by sa jej na 258% zúčastnil. Jeho mocný Jedi Mace Windu síce nedopadol najlepšie, ale jeho smrť v Epizóde III údajne nebola zasa až taká istá, ako sa zdalo. Čo ma šokovalo (skutočne netuším, z akého zdroja herec vychádzal, keď takú blbosť trepol). No ale okej, prečo nie.

Polovica decembra 2012. Objavuje sa možná zápletka celej trilógie: zostarnutý Luke Skywalker (Hamill) chce založiť nový klan Jediov, ale samozrejme to až také jednoduché nebude. No... ako zápletka ťahajúca sa naprieč celou novou trilógiou to v podstate stačí.

Koniec januára 2013. J.J. Abrams potvrdzuje, že nakoniec predsa len nakrúti E7!

Všetci sú vývojom deja poriadne prekvapení, ale pozitívne. Abrams to vyhlásil po dokončení druhého STAR TREKU, takže jeho niekdajšie popretie účasti na E7 pramenilo zrejme len z pracovnej vyťaženosti na technicky a inak náročnom druhom STAR TREKU. Pravdepodobne až keď ho dokončil, začal reálne rozmýšľať nad svojou budúcnosťou.

Jeho vstupom do E7 sa hneď vyrojili otázky, čo s prípadným tretím STAR TREKOM, ktorý bol takmer istý už pred premiérou druhého. Zostane Abrams ako režisér aj u trojky? Bude reálne, aby stíhal dva také obrovské sci-fi veľkofilmy v podstate naraz? Alebo sa u trojky uspokojí len s produkciou a réžiu prenechá niekomu inému? Zatiaľ sa to nevie, prioritou preňho každopádne už je E7.

Disney oficiálne potvrdzuje, že E7 skutočne nakrúti Abrams, troška sa ale mení situácia okolo scenáristov. Zdá sa, že Disney má plus mínus jasno v tom, o čom by nová trilógia mala byť, no tu a teraz sa chce, pomerne rozumne, predsa len sústrediť hlavne na E7. Takže áno, scenár skutočne napíše Arndt, ale Kasdan podľa všetkého nenapíše osmičku, ale prekvapivo pomôže (ako „odborný konzultant“?) Arndtovi vylepšiť E7.

Čo sa týka spin-offov, Disney zatiaľ nevie, o kom budú. No budú aspoň dva. Špekuluje sa o mladých rokoch Hana Sola a skloňuje sa meno nájomného zabijaka Boba Fettu (čo je záporná postava...). Premiéry spin-offov budú v rokoch 2016 a 2018, teda vyplnia prestávku, ktorá vznikne medzi E7 a Epizódou VIII a Epizódou IX. Spin-offy podľa všetkého budú predsa len troška menšie snímky (ktoré budú dej „hlavnej“ trilógie sledovať z pohľadu menej podstatných postáv), ale vyložene šetriť sa určite nebude.

Koniec februára 2013. Disney naznačuje, že osmičku by prípadne mohol režírovať Alfonso Cuarón (MEXICKÁ JAZDA, HARRY POTTER A VÄZEŇ Z AZKABANU, POTOMKOVIA ĽUDÍ), ale takéto reči tu a teraz nemajú veľký zmysel. Treba sa sústrediť na E7, všetko ostatné je príliš vzdialená hudba budúcnosti.

Začiatok marca 2013. Lucas vyhlasuje, že Ford, Fisherová a Hamill sú len kúsok od podpísania zmluvy resp. že im v tom bránia v podstate už len nedôležité formality.

Apríl 2013. Okrem novej trilógie a minimálne dvoch spin-offov je v hre animovaný televízny seriál odohrávajúci sa medzi Epizódami VI a VII.

Začiatok mája 2013. Hudbu vraj zloží veterán (*1932) John Williams, ktorý skladal už predchádzajúce epizódy.

Uprostred mája 2013 sa objavuje správa, že prvá klapka by mohla padnúť začiatkom roka 2014 vo Veľkej Británii. Jedným z producentov bude uznávaná dlhoročná profesionálka Kathleen Kennedyová (skoro všetky filmy Stevena Spielberga).

Abrams dodáva to, čo sme tušili resp. čo plus mínus otvorene vyhlásil už samotný Disney. Bude režírovať naozaj len E7. Treba ale dodať, že ak by bolo štúdio s vývojom situácie nadmieru spokojné (čo pri slovách „Abrams“ a „drahé sci-fi“ byť môže...), skoro určite ho nejakým spôsobom zaangažuje aj do zvyšných dielov série, zrejme vrátane spin-offov.

Abrams síce dodáva, že si teoreticky stále vie predstaviť ako réžiu E7, tak STAR TREKU 3, ale zrejme len ak by mu štúdio Paramount poskytlo niekoľkoročnú prestávku, počas ktorej by do úspešného konca dokopal minimálne disneyovskú E7 a následne by sa ako režisér vrhol na paramountský STAR TREK 3. Niečo také je ale pomerne nereálne; štúdiá málokedy v podobných situáciách počkajú a radšej si na dokončenie komerčne úspešných sérií nájdu dostupnejších režisérov (viď. situácia s tretími X-MENMI, kde štúdio tiež nepočkalo kým Singer dokončí konkurenčného SUPERMANA a radšej na záver mutantej trilógie najalo iného chlapíka).

Zároveň sa objavuje správa, že prvým z hereckých nováčikov by mohol byť Jonathan Rhys Meyers (Abramsova MISSION: IMPOSSIBLE III).