Zrodenie diabla [4O %]
Satanské horory 666
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 15 Júl 2015 03:00

Recenzia satanského found footage.

Dôležitý oznam pre fanúšikov portálu Recenzie! Ešte niekoľko týždňov, možno mesiacov a portál Recenzie skončí. Posledné články obsahujú túto informáciu. Ak sa i naďalej chcete stretávať s názormi Ivana Kučeru na svet filmu, ale i televízie a literatúry, kliknite na „páči sa mi“ na jeho spisovateľskom FB.

Mladý párik vyráža na exotickú svadobnú cestu, kde je (bez toho, aby to vedel!) unesený a dievča oplodnené (hm). Keď sa vrátia domov do USA, sú prekvapení pozitívnym tehotenským testom, ale vysvetlia si to tým, že žiadna antikoncepcia nie je 100%-ná, so stavom sa „zmieria“ a začnú sa tešiť na príchod dieťatka na tento svet. V skutočnosti ale na tento svet prichádza niečo úplne iné.

Zrodenie diabla je „klasika“, v ktorej nájdete príchuť paranormálnych aktivít, posledných vymetaní diabla, recov a diablov v tele, plus samozrejme nesmú chýbať tu viac, tu menej nápadné odkazy (vykrádania?) kultových satanských hororov, od Omena po Rosemary (pojedanie surového mäsa, podozrivý gynekológ, tajomná sekta).

Ja som relatívny fanúšik ako found footage, tak satanských terorov, ale nemôžem povedať, že by ma 7-miliónové Zrodenie diabla extra, mimoriadne bavilo. Môžu za to nepríliš sympatickí herci a rovnakou mierou scenár, ktorý naozaj nemá s originalitou veľa spoločného. Je skôr zlepencom nápadov, ktoré tu boli už X desaťročí dozadu. Za niečo stál snáď iba kňaz v podaní Sama Andersona (Kriteri 2), ale ide len o podpornú roličku. Potom ma pobavila likvidácia trojice výletníkov a tým by som hádam už aj končil. Prečo teda „až“ 40%? Lebo ako celok to síce bolo krajne neoriginálne, ale vyložene zlé/nudné nie. Napríklad také The Last Exorcism Part II ma bavilo ešte oveľa menej.

Koniec je samozrejme otvorený dokorán a nikto nerieši logické blbinky (nevypnutie kamery počas únosu, rozbitie okien holými rukami). Ide o celovečerný režijný debut dvojice režisérov, ktorí v minulosti nakrútili segment do prvého V/H/S.

Devil´s Due, USA 2014, cca 89 minút

Réžia: Tyler Gillett, Matt Bettinelli-Olpin. Hrajú: Allison Millerová, Zach Gilford, Sam Anderson a ďalší