5 proti 5 - Andrej Bičan skončil?!
Relácie
Napísal Ivan Kučera   
Utorok, 23 Jún 2009 07:35

„Dobrý večer, dámy a páni, sledujete reláciu Piati proti piatim. Poďme si predstaviť rodiny.“ – takto pravidelne začína na STV Andrej Bičan. Hrozí koniec jeho kariéry?!

Prepáčte, škandalóznu otázku (dokonca aj s výkričníkom). Andrejovi Bičanovi (*1975) samozrejme krach nehrozí, pretože je na to príliš originálny. Ale zasa nie je originálny až tak, aby mu to bolo na škodu. Teda nie je to žiadny druhý Juraj Mokrý, ktorý ide miestami predsa len už do extrému a fantázie zbavení a zbabelí majitelia našich televízií si s ním nevedia dať rady a nie sú schopní obsadiť ho do úlohy, šitej mu priamo na mieru a tak chalanisko len tancuje pred akousi, ehm, porotou. Bičan až taký originálny ako Mokrý nie je a možno aj to preto sa mi páči o čosi viac. A na rozdiel od Mokrého som na Bičanovi takpovediac vyrastal, mám na mysli „Maxihru“, ktorú kedysi dávno uvádzal na STV v poobedňajšom čase. Následne sa náš kontakt divák/moderátor prerušil, potom na chvíľku spojil, potom znova prerušil... žil som si svoj život a Andrej tiež. Následne som ho párkrát zahliadol na televízii JOJ, kde okrem iného uvádzal reláciu o varení „Varí vám to“. Nemienim sem písať, čo je to „štýl Andreja Bičana“, lebo by som to nedokázal. Ak ste Bičana nikdy nevideli, nevysvetlím vám to, lebo to nedokážem. Ak videli, tak ho poznáte, netreba vám nič vysvetľovať a Andrej je vám alebo sympatický alebo nesympatický. Pochybujem, že niečo medzi tým. Iste, nie je extrémista Mokrého typu, ktorého diváci naozaj iba zo srdca zbožňujú alebo z duše nenávidia, ale je predsa len dosť „iný“ a tak spadá - bohužiaľ? - do až príliš jednoduchého deliaceho pásu palec hore/palec dole.

Pre STV sa pomerne krotí a nebál by som sa dokonca napísať, že je až... ehm konzervatívny. Sledovanosť súťažno-zábavnej relácie „5 proti 5“ stúpla vraj (nevyznám sa v tom, tak naivne verím iným) na pekné čísla a to samozrejme Bičanovou zásluhou. Videl som verziu na ČT. Hrôza. V lepšom prípade matný podpriemer. V tomto druhu relácií je skrátka moderátor kľúčová osoba a ak to nezvláda, bez problémov potopí celý program. Bičan pláva na výbornú.

Poteší, že pravidlá súťaže sú rovnako jednoduché, ako zábavné. STV reláciu vysiela pondelok až piatok. V každom dieli sa nachádzajú dve oproti sebe stojace rodiny (každá o piatich kusoch) a hádajú najčastejšie odpovede opýtaných Slovákov, napríklad „Čo si beriete na dovolenku?“ alebo „Ktorý moderátor na Slovensku je najznámejší?“. Podľa počtu správne uhádnutých odpovedí sa im pripisujú body a vo finále hrajú o finančnú hotovosť. V nedeľu sa relácia nevysiela, zato v sobotu je to tzv. „Hviezdny špeciál“, kde proti sebe stoja dva prevažne umelecké tímy a ten, ktorý vyhrá finančné hotovosť, ju daruje na „dobrú vec“, napríklad zdravotne ťažko postihnutému človeku.

Práve tieto jednoduché pravidlá paradoxne nestíhajú nudiť. Otázky sú stále iné, rodiny tiež a práve to do formátu vnáša neustále nový svieži vietor a zábavné situácie, ktoré sa nedajú dopredu odhadnúť. Svoje robí aj „nevyspytateľnosť národa“ (našťastie relácia neklesá k primitívnemu, ľudskú dôstojnosť urážajúcemu formátu TV Markíza, „Aj múdry schybí“), takže nie je nezvyčajnosťou, ak sa na otázku „Čo vám napadne pri mene František Mikloško?“ objaví odpoveď „módny návrhár“.

Tuším začiatkom roka 2009 sa v médiách objavila krátka skromná správička o tom, že STV reláciu ruší a v novej programovej štruktúre s ňou napriek úspechu už nepočíta. Licencia je totiž podpísaná len do konca júna 2009. Samozrejme stále existuje šanca, že sa po letných prázdninách (čo je pre slovenské televízie synonymom pre „nevysielame nič nové, len reprízujeme staré fláky“) znova objaví na obrazovkách (aspoň to 0,5% tu určite je) a sám Bičan hovorí, že v tejto branži sa objavujú ponuky v poslednej chvíli. Každopádne, ak aj reláciu už po prázdninách skutočne neuvidíme, netreba si klásť otázku, či Andrej Bičan skončil? Človek ako on sa nestratí.