Oscar 2012 - Výsledky
Filmové festivaly a Ceny
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 27 Február 2013 04:00

Kto sa radoval a kto smútil?

85. ročník udeľovania Oscarov (nominácie) je za nami. Moderoval Seth MacFarlane, tvorca „Griffinovcov“ a MACÍKA. Zvláštnosťou je, že kategóriu najlepší film vyhlásila manželka amerického prezidenta. Tento rok zároveň došlo k mimoriadne zriedkavej situácii, keď v jednej kategórii právoplatne zvíťazili hneď dva filmy.

Film: ARGO z produkcie Georgea Clooneyho - a to napriek tomu, že Ben Affleck nebol nominovaný nielen ako herec (v snímke zároveň stelesnil hlavnú rolu), ale ani ako režisér.

Herec v hlavnej úlohe: Daniel Day-Lewis za LINCOLNA. Herec je jediným mužom v histórii, ktorý má doma troch Oscarov za hlavnú hereckú rolu (ďalej MOJA ĽAVÁ NOHA a ČIERNA KRV). Day-Lewis pritom slávneho amerického prezidenta pôvodne nemal hrať – režisér Spielberg dlhé roky neuvažoval o inom hercovi, ako o Liamovi Neesonovi.

Herečka v hlavnej úlohe: 22-ročná Jennifer Lawrenceová za TERAPIU LÁSKOU (mladá herečka bola v minulosti nominovaná už za ZMRZNUTÚ KOSŤ). Jennifer sa cestou na pódium podarilo spadnúť a rozpleštiť sa na schodoch ako žaba.

Herec v podpornej úlohe: Christoph Waltz za DIVOKÉHO DJANGA. Zaujímavé je, že herec rakúskeho pôvodu už jedného Oscara doma má – tiež za film Quentina Tarantina (za tento).

Herečka v podpornej úlohe: Vychudnutá a holohlavá Anne Hathawayová za muzikál s Russellom Croweom a Hughom Jackmanom BEDÁRI.

Réžia: Ang Lee za PÍ A JEHO ŽIVOT.

Originálny scenár: Quentin Tarantino za svoj hit DIVOKÝ DJANGO.

Adaptovaný scenár: ARGO

Celovečerný animovaný film: Pixarovka NESKROTNÁ.

Krátkometrážny animovaný: PAPERMAN

Neanglicky hovorený film: Podľa predpokladov Hanekeho LÁSKA.

Kamera: PÍ A JEHO ŽIVOT

Strih: A opäť ARGO. Affleck sa po ZBOHOM BABY a MESTE na nejaký čas „definitívne“ zaradil medzi režisérsku hollywoodsku špičku.

Výprava: LINCOLN. Porazil napr. HOBITA: NEOČAKÁVANÚ CESTU. Spielbergov film tak nakoniec celkom uspel, hoci mu ušli dôležité kategórie ako film a réžia.

Kostýmy: ANNA KARENINA

Mejkap: BEDÁRI

Hudba: PÍ A JEHO ŽIVOT

Pieseň: Sošku získala speváčka Adele za titulnú skladbu k možno najlepšej bondovke vôbec, k SKYFALL.

Mix zvuku: BEDÁRI

Strih zvuku: Tu došlo k výnimočnej situácii, keď sošku získali hneď dva nominované filmy: SKYFALL a zároveň špionážna dráma Kathryn Bigelowovej 30 MINÚT PO POLNOCI. K podobnej bizarnej situácii dochádza veľmi nečasto, keďže sa môže zdať, že je nereálne, aby dostali dva nominované tituly navlas rovnaký počet hlasov. Ale už sa to stalo (napr. keď koncom 60-tych rokov v kategórii najlepšej herečky v hlavnej úlohe Oscarov získali Barbra Streisandová a Katharine Hepburnová).

Počítačové efekty: PÍ A JEHO ŽIVOT. Ďalšie menšie prekvapenie – snímka Anga Lee porazila veľké trikové orgie AVENGERS: POMSTITELIA či PROMETHEUS.

Celovečerný dokument: PÁTRANIE PO SUGAR MANOVI

Krátkometrážny dokument: INOCENTE

Krátkometrážny hraný film: CURFEW alias VEČIERKA

P.S. - Ďakujem Cornonovi J. Kedrovi s menšou výpomocou na článku (v kategórii strih zvuku).