Oscar 2010 - Výsledky
Filmové festivaly a Ceny
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 28 Február 2011 08:03

Kto premenil oscarové nominácie na zlato za rok 2010? Porazila hollywoodska rutina britský pokus o niečo originálnejšie? Má Christian Bale morálne právo žiť? A čo Nolanov výlet do snov Leonarda DiCapria?

FILM

Hoci som víťazstvo prial i menám, ako Boyle (127 HODÍN), Fincher (SOCIÁLNA SIEŤ) či Nolan (POČIATOK), som nakoniec rád, že vyhrala dlho favorizovaná KRÁĽOVA REČ o koktajúcom anglickom kráľovi. Ten film pôsobil, že to má v hlave zrovnané, že vie, koľko je dva plus dva a navyše – bavil. Keď si predstavím alternatívnu dimenziu, v ktorej Oscara za najlepší film získali hlúpe filmy FIGHTER alebo DECKÁ SÚ V POHODE, nie je mi všetko jedno.

ANIMOVANÝ FILM

Tu sa našťastie Akadémia nemala o čom baviť – TOY STORY 3 sa tak zrejme stal prvým filmom v histórii kinematografie, ktorý ako trojka získal takého dôležitého Oscara. Príbehy hračiek sa tým pádom uzavreli dôstojne – ako záverom, tak následným Oscarom.

HEREC V HLAVNEJ ÚLOHE

V podstate som rád. Jeff Bridges či Jesse Eisenberg boli zdatná konkurencia, ale Colin Firth si za svojho kráľa v KRÁĽOVEJ REČI sošku zaslúžil. Uvidíme, ako s ňou naloží – relatívne obľúbený Brit doteraz nevynikal práve najukážkovejším výberom rolí.

HEREČKA V HLAVNEJ ÚLOHE

Ak vezmem do úvahy, že nominovaná bola aj rašpľa Beningová za DECKÁ SÚ V POHODE, som rád, že Oscara získala Natalie Portmanová za baletku v ČIERNEJ LABUTI. Film som videl. Na rozdiel od iných ma nebavil, nezasiahol a rozhodne ho neobdivujem. Portmanovej výkon mi (na rozdiel od nominovanej Kidmanovej za RABBIT HOLE) nepripadal ničím nový, originálny, strhujúci. Gratulujem.

HEREC V PODPORNEJ ÚLOHE

ZLO. Inak si len ťažko vysvetliť Oscara pre nenávideného Christiana Balea. Ako som spomínal, v slabučkom FIGHTEROVI patril jeho sfetovaný grázel síce k tomu lepšiemu, ale keď sa pozriem po výkonoch, ktoré v tejto kategórii boli nominované (najmä Geoffrey Rush za KRÁĽOVU REČ), je to smutný pohľad. Vinou Oscara navyše ľudstvo bude ešte o čosi dlhšie veriť v neexistujúce herecké schopnosti tohto nesympatického herca a budeme ho na filmovom plátne stretávať ešte častejšie, ako doteraz, lebo je posadnutý slávou, peniazmi a mlátením vlastnej rodiny.

HEREČKA V PODPORNEJ ÚLOHE

Ako som písal v nomináciách: stačí, ak niektorá herečka nad 50 bude tento rok hrať podpornú rolu hnusnej matky ústrednej hrdinky a Oscara má zrejme vo vrecku. Za rok 2009 sošku za matku PRECIOUS získala jedna herečka, za rok 2010 druhá - Melissa Leoová za hnusnú matku hnusného Marka Wahlberga a hnusného Christiana Balea v hnusnom FIGHTEROVI.

RÉŽIA

Tom Hooper za KRÁĽOVU REČ. Pomerne mladý britský režisér, ktorý doteraz slávil úspechy skôr ambicióznymi televíznymi mini-sériami, sa stal bez debaty jedným z najväčších režisérskych objavov roka 2010.

ORIGINÁLNY SCENÁR

Ďalšie víťazstvo KRÁĽOVEJ REČI, čomu som rád, lebo scenár bol kvalitný, myslel na postavy, dialógy a dokonca ho bolo možné obviniť z psychológie. Rozporuplní bratia Weinsteinovci (a nerozporuplný Geoffrey Rush), ktorí film produkovali, zasa potvrdzujú, že odchod z ich dvorného Miramaxu pre nich neznamenal koniec, ale nový začiatok.

ADAPTOVANÝ SCENÁR

Fincherova SOCIÁLNA SIEŤ. Hoci som mal pocit, že jej scenár (podľa knihy Bena Mezricha) je obecne uznávaný ako dobré dielo, ak odhliadnem od faktu, že je plus mínus inšpirovaný skutočnými udalosťami, nevidel sa mi príliš zaujímavý, bolo to dosť klišé a nebyť brutálne rýchlych dialógov (ktoré ale pôsobili troška „machrovsky“ a na efekt), nechápal by som, čo je na tom na Oscara.

KAMERA

Nolanov trikový tím za sci-fi veľkofilm POČIATOK získava prvého Oscara práve za kameru.

STRIH

SOCIÁLNA SIEŤ.

VÝPRAVA

Keďže mám rád vizuálne bohaté filmy, mám rád aj túto kategóriu a Burton je v nej vždy veľkým favoritom – tento rok premenil nomináciu za najlepšiu výpravu svojím trhákom ALICA V KRAJINE ZÁZRAKOV.

KOSTÝMY

Detto Colleen Atwoodová za najlepšie kostýmy pre ALICU V KRAJINE ZÁZRAKOV.

MEJKAP

Pomerne veľké prekvapenie (alebo len slabá konkurencia?) – hoci býva VLKOLAK pokladaný za jedno z najukážkovejších filmových fiásk roka 2010 a štúdio Universal naň rozhodne nie je hrdé, práve masky Ricka Bakera môžeme hodnotiť ako jedno z mála vyložených plusov slabo prijatého historického hororu, ktorý minimálne prizabili zákulisné problémy. Za čo si Universal môže samo.

HUDBA

SOCIÁLNA SIEŤ.

PIESEŇ

Randy Newman za pieseň „We Belong Together“ v TOY STORY 3.

ZVUK

I keď POČIATOK nezískal žiadneho z „dôležitých“ Oscarov, v „technických“ kategóriách relatívne dominoval – soška za najlepší zvuk išla práve jemu.

STRIH ZVUKU

Rovnako tak táto soška.

VIZUÁLNE EFEKTY

A táto.

NEANGLICKY HOVORENÝ FILM

Zvíťazilo Dánsko so svojím LEPŠÍM SVETOM. Tiež nominovaný Alejandro González Iñárritu, na ktorého Akadémia ešte donedávna nedala dopustiť, vyhorel.

CELOVEČERNÝ DOKUMENT

Americký INSIDE JOB, rozprávajúci o Hospodárskej kríze.

KRÁTKOMETRÁŽNY DOKUMENT

STRANGERS NO MORE.

KRÁTKOMETRÁŽNY ANIMOVANÝ FILM

THE LOST THING.

KRÁTKOMETRÁŽNY HRANÝ FILM

GOD OF LOVE.

ZÁVEROM

V podstate prevláda spokojnosť a keby nevyhral Bale, prevládala by ešte väčšia. Každopádne som aj tak rád, že smiešny FIGHTER nebyť „len“ dvoch sošiek (ale dôležitých...) pohorel a rovnako som rád, že ŽIADNU nomináciu nepremenila patetická klišé sračka DECKÁ SÚ V POHODE o homosexualite, ktorú musí každý normálny homosexuál nenávidieť, keďže homosexuáli sú v nej zobrazovaní ako Zlo, ktoré treba upáliť. Takisto som rád, že okrem Portmanovej si Oscara neodniesla ČIERNA LABUŤ, ktorá síce bola o čosi lepšia, ako dve spomenuté kraviny, ale nie o veľa. Tento rok nám prajem podstatne lepšie filmy, aby sme nemuseli dostávať infarkty pri pomyslení, že Oscara získa nedajbože Mark Wahlberg.