Hororové série I.
Nezaradený horror
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 24 Január 2013 04:00

Prvý diel seriálu o najpočetnejších filmových hororových sériách. Dnes: Candyman, Hory majú oči, Warlock, Poltergeist, Votrelec, Predátor, Maniac Cop, Kriteri, Od súmraku do úsvitu, Halloween a Viem, čo ste robili minulé leto.

Článok berie do úvahy všetky filmové hororové série sveta, ktoré museli spĺňať len dve kategórie:

1) žáner (takže vypadla napr. séria MÚMIA s Brendanom Fraserom, hoci prvá časť ešte niesla maličké prvky strašidelnosti)

2) počet kusov (minimálne 3 a to v ľubovoľnej kombinácii, napr. originál + dve pokračovania, originál + pokračovanie + remake atď.)

............................................................................................................................

Candyman

Počet kusov: 3 (originál + sequel + sequel)

Roky: 1992, 1995, 1999

Zlo: Otrokár/včelár s hákom namiesto ruky Candyman. Ak sa pozriete do zrkadla a vyslovíte päťkrát po sebe jeho meno, objaví sa vám za chrbtom a rozpára vás.

Dvorný herec série: Keďže Virginia Madsenová sa ako hlavná hrdinka prvej časti do zvyšných dvoch už nevrátila, za dvorného herca môžeme pokladať Tonyho Todda alias Candymana alias Daniela Robitaillea, zároveň hlavné monštrum série. Hral vo všetkých troch dieloch (a tretí aj produkoval).

Duša série: spisovateľ Clive Barker (napísal poviedkovú predlohu k prvému filmu a produkoval ho a druhý diel produkoval, ale s tretím už nemal nič)

O čo ide: Prvý diel s mužom, ktorý zomrel kvôli láske, patrí k najlepším hororom 90-tych rokov (v úvode zomrie brat Sama Raimiho Ted), pretože prostredníctvom pôsobivej „urban legend“ atmosféry dokázal takmer nemožné: v hororovo impotentných rokoch vrátiť seriózny ponurý strach späť do hry. Divák sa po dopozeraní necítil práve najlepšie. Hoci aj najslabší diel bol (napr. v porovnaní so sériou PACH KRVI) dobrý, sága dodnes obsahuje len tri zárezy. Pre Tonyho Todda sa jednalo plus mínus o životnú rolu.

Zaujímavosť: Prvé dve časti režírovali nečakane talentovaní áčkarskí režiséri: prvú Bernard Rose (NESMRTEĽNÁ MILENKA s Garym Oldmanom) a druhú Bill Condon (BOHOVIA A MONŠTRÁ)

Výhľad do budúcnosti: Momentálne je okolo série pusto a nezdá sa, že by mal ktokoľvek záujem o ďalší diel alebo aspoň remake.

............................................................................................................................

Poltergeist

Počet kusov: 3 (originál + sequel + sequel)

Roky: 1982, 1986, 1988

Zlo: poltergeisti resp. zlí duchovia

Dvorný herec série: Heather O´Rourkeová a Zelda Rubinsteinová, hrali vo všetkých dieloch. Heather stelesnila Carol Anne Freelingovú (hlavnú obeť zlomyseľných poltergeistov) a Zelda paranormálne médium, ktoré jej pomáha.

Duša série: Žiadna. Kým prvý diel mal totálne pod palcom Steven Spielberg (námet, scenár, produkcia a údajne spolu-réžia), dvojku a trojku prevzali iní ľudia.

O čo ide: Vznikli len tri diely, zato plnohodnotné, keďže na seba nadväzovali. Prvý nakrútil Tobe Hooper (TEXASKÝ MASAKER MOTOROVOU PÍLOU) a roličku robotníka v ňom dostal bývalý porno-herec a Billy z PREDÁTORA, Sonny Landham. Príbeh o dome (v trojke mrakodrape) na starom indiánskom cintoríne mal v prvých dvoch dieloch rovnakú nielen detskú hrdinku (Heather zomrela vo veku 12 rokov v roku 1988, teda v rovnaký rok, ako mal premiéru posledný diel série), ale aj dospelákov - Craig T. Nelson a JoBeth Williamsová hrali jej rodičov. Do trojky sa však už nevrátili; pozíciu múdreho dospelého zastúpil Tom Skerritt z VOTRELCA.

Zaujímavosť: Trilógia „zabila“ viacerých svojich hercov; okrem Heather tiež Dominique Dunneovú (hrala jej sestru, zomrela rovno v roku 1982) či indiánskeho herca Willa Sampsona z PRELETU NAD KUKUČÍM HNIEZDOM (hral v dvojke, zomrel rok po nej).

Výhľad do budúcnosti: Často sa hovorí o remakeu, momentálne je s ním spájaný Sam Raimi (EVIL DEAD) ako producent, okolo projektu sa ale nič nedeje.

............................................................................................................................

Votrelec

Počet kusov: 7 (originál + sequel + sequel + sequel + crossover s Predátormi + sequel crossoveru s Predátormi + pseudo-prequel prvej časti)

Roky: 1979, 1986, 1992, 1997, 2004, 2007, 2012

Zlo: mimozemský parazit s kyselinou namiesto krvi Votrelec

Dvorný herec série: Sigourney Weaverová ako Ellen Ripleyová. S Votrelcami bojovala v štyroch dieloch (druhým najčastejším hercom série je Lance Henriksen ako Bishop, tri časti).

Duše série: Ťažký oriešok, pretože je reč v podstate o dvoch sériách – votreleckej a predátorskej. Votreleckú mali pod palcom producenti David Giler, Gordon Carroll a Walter Hill (produkovali nielen všetkých štyroch VOTRELCOV, ale aj crossovery s Predátormi a PROMETHEA). Plus by sa asi dalo povedať, že svojím spôsobom je dušou série aj maskér H.R. Giger, ktorý sa „naplno“ podieľal len na prvej časti, no jeho vizuálne koncepty prevzali všetky ďalšie časti, vrátane PROMETHEA.

O čo ide: Oficiálne do série patria štyri časti (režírované Ridleym Scottom, Jamesom Cameronom, Davidom Fincherom a Jean-Pierre Jeunetom), ktoré sa nevyhýbali kontroverzným (zabitie ústrednej hrdinky, pitva dievčatka) a nelogickým nápadom (hoci Kráľovná na konci dvojky prišla o vak s vajcami, na začiatku trojky sa jedno vajce objaví na Sulacu). Ságu doplnili dve filmové zrážky s Predátormi (prvá sa nakrúcala v Čechách) a v roku 2012 vznikol votrelecko-nevotrelecký PROMETHEUS. Votrelec sa stal obľúbenou postavou pre počítačové hry a komiksy. Séria sa môže chváliť prepracovaným univerzom monštier (ktorých jednotlivé štádia pripomínajú mužské a ženské pohlavné orgány) a sveta budúcnosti. Ide o natoľko zásadnú sci-fi hororovú ságu, že sa dočkala desiatok kópií (napr. HORIZONT UDALOSTI, DEEP STAR 6, SFÉRA, SUNSHINE, LEVIATHAN). Prví traja VOTRELCI majú režisérsku verziu bohatú o niekoľko zásadných nových scén a informácií; napr. v jednotke vidíme, ako sa zakuklení Dallas a Kane menia na votrelecké vajcia, v dvojke navštívime základňu na LV-426 pred napadnutím a v trojke sa Votrelec v skutočnosti nenarodí zo psa, ale z kravy.

Zaujímavosť: V štyroch „pravých“ VOTRELCOCH aj PROMETHEOVI sa objavili roboti, pričom meno každého z nich začínalo písmenkom nasledujúcim v abecede po mene robota z predchádzajúcej časti (Ash, Bishop, Call, David).

Výhľad do budúcnosti: Vzhľadom na nie úplne najhoršie prijatie PROMETHEA nie je nereálne, že skôr alebo neskôr uvidíme pokračovanie. To by sa údajne malo venovať Votrelcom už viac. „Klasický“ VOTRELEC 5 sa nechystá.

............................................................................................................................

Predátor

Počet kusov: 5 (nechronologicky: originál + sequel + sequel + crossover s Votrelcami + sequel crossoveru)

Roky: 1987, 1990, 2004, 2007, 2010

Zlo: mimozemský lovec so špičkovou výzbrojou Predátor

Dvorný herec série: Séria nemá hlavného herca, v každej časti sú iní. Zaujímavosťou ale je, že „jednotkový“ Dutch Schaefer (Arnold Schwarzenegger) je slovne spomenutý aj v dvojke a trojke (teda v PREDÁTOROCH). Ak môžeme za dvorného herca série niekoho pokladať, tak snáď len obrovského Kevina Petra Halla, ktorý hral Predátora v prvých dvoch dieloch a zároveň mal (nezamaskované) cameo pilota vrtuľníka v prvej časti.

Duša série: Producent John Davis, ktorý produkoval nielen prvých dvoch PREDÁTOROV, ale aj obidva crossovery a PREDÁTOROV Nimróda Antala. Prvé dve časti (r. John McTiernan a Stephen Hopkins) produkoval Joel Silver, od ďalších dielov dal ale ruky preč. Prípadne za „dušu“ série môžeme pokladať maskéra Stana Winstona, ktorý navrhol vzhľad Predátorov, ktorý po ňom následne prevzali maskéri ďalších dielov.

O čo ide: Podobne, ako sériu VOTRELEC, i sériu PREDÁTOR vždy režíroval niekto iný, tentoraz sa ale menili aj herci (napr. Adrien Brody, Gary Busey, Danny Glover...) a dokonca miesto odohrávania (džungľa, mesto, mimozemská planéta, Antarktída). Zostala len bojovo naladená rasa Predátorov, z etických dôvodov neloviaca ženy a deti. Podobne, ako Votrelci, i Predátor sa objavil v komiksoch či počítačových hrách. Hoci film VOTRELCI VS. PREDÁTOR 2 nepatrí medzi najlepšie filmy sveta, ponúka niekoľkosekundovú unikátnu príležitosť vidieť domovskú planétu Predátorov.

Zaujímavosť: V prvom filme hrali Schwarzenegger, ktorý sa neskôr stal dvojnásobným guvernérom amerického štátu Kalifornia, Jesse Ventura (neskôr guvernér Minnesoty) a Sonny Landham (kandidoval na guvernéra štátu Kencucky, ale nevyhral).

Výhľad do budúcnosti: Tretí crossover je momentálne mŕtvy, ale do úvahy prichádza toto.

............................................................................................................................

Maniac Cop

Počet kusov: 3 (originál + sequel + sequel)

Roky: 1988, 1990, 1993

Zlo: zabitý a následne oživený brutálny policajt Matt Cordell

Dvorný herec série: Robert Z´Dar (Cordella hral vo všetkých častiach)

Duše série: William Lustig a Larry Cohen, podieľali sa na všetkých troch dieloch (Lustig ako režisér a Cohen ako scenárista a producent).

O čo ide: Trilógia napriek béčkarskému imidžu disponovala kvalitnou desivou atmosférou chladného nočného veľkomesta a znepokojivým nápadom urobiť postrach ulíc z ich uniformovaného strážcu.

Zaujímavosť: Na post hlavného hrdinu série ašpiroval Bruce Campbell z EVIL DEAD, hral totiž hlavnú kladnú postavu v prvej časti. Objavil sa síce aj v druhej, ale bol Maniac Copom zabitý už v úvode. V tretej nebol vôbec.

Výhľad do budúcnosti: Momentálne žiadny.

............................................................................................................................

Kriteri

Počet kusov: 4 (originál + sequel + sequel + sequel)

Roky: 1986, 1988, 1991, 1992

Zlo: Kriteri - nenažraný mimozemský mix lopty a ježka s uspávajúcimi ostňami, ktoré dokážu vystreliť na vzdialenosť niekoľkých metrov, čím obeť uspia a následne zožerú. Konzumujú všetko. Najradšej ľudí.

Dvorný herec série: Sú dvaja. Don Keith Opper a Terrence Mann. Hrali vo všetkých štyroch dieloch (hoci v trojke sa u oboch jednalo skôr o cameo). Opper pomotaného pozemšťana Charlieho, ktorý sa na konci prvej časti pripojí k drsným vesmírnym lovcom. Tých vedie druhý „hlavný“ herec série, Mann ako Ug, ktorý v štvorke (vlastne už v závere trojky) prekoná brutálny scenáristický prechod od sympatickej kladnej postavy k totálnej svini.

Duše série: Barry Opper a Ruper Harvey, ale s tým, že Harvey vynechal druhý diel, kým Opper bol verný celej sérii (produkoval všetky časti a k tretej a štvrtej napísal scenár). Harvey produkoval prvý, tretí a štvrtý diel, k tretiemu a štvrtému (spolu s Opperom) napísal námet a štvrtý rovno už aj režíroval. Barry Opper je mimochodom brat Dona Keitha Oppera alias Charlieho.

O čo ide: Kým prvá časť bola komorný horor odohrávajúci sa na farme blízko zaspatého amerického mestečka, druhá sa preniesla už priamo doňho a žánrovo to nasmerovala ku komediálnemu hororu. V oboch bol hlavným hrdinom chlapec Brad v podaní ryšavého Scotta Grimesa, ktorý sa ale (herec ani postava) do ďalších dielov neprebojoval. Trojka na prvé dva diely dejovo príliš nenadväzovala, odohrávala sa v činžiaku a začínal v Leonardo DiCaprio. Kuriózna je brutálnym ukončením, keď sa dej „zrazu“ skončí a nasleduje titulok „pokračovanie nabudúce“! Nabudúce prišlo o rok neskôr, pričom štvorka sa odohráva v ďalekej budúcnosti a v inšpirácii výrazne siaha po VOTRELCOVI (skupinku nervóznych astronautov v obrovskom vesmírnom plavidle vyvražďujú poslední žijúci Kriteri vo vesmíre).

Zaujímavosť: Za nepriznaného „bračeka“ KRITEROV bývajú pokladaní dvaja GREMLINI s podobne maličkými smrteľne nebezpečnými obludkami z rokov 1984 a 1990. Keďže sa dočkali len dvoch dielov, do tohto článku sa nedostali.

Výhľad do budúcnosti: Momentálne nulový.

............................................................................................................................

Od súmraku do úsvitu

Počet kusov: 3 (originál + sequel + prequel)

Roky: 1996, 1999, 1999

Zlo: Séria nemala konkrétneho zloducha (Danny Trejo síce hral zápornú rolu vo všetkých dieloch, no jednalo sa skôr o cameo), ale zástupy krvilačných upírov všeobecne.

Dvorný herec série: Trejo?

Duše série: Quentin Tarantino a Robert Rodriguez. Tarantino k prvému filmu napísal scenár a zahral si v ňom jednu z hlavných rolí a Rodriguez film režíroval, pričom obaja si pridali ešte produkciu (a Rodriguez strih). Druhý a tretí diel obaja aspoň produkovali.

O čo ide: Tri časti a už to je o dve (pre niekoho o tri) viac, ako bolo treba. Už prvý diel nebol zázrak, ale zachránili ho hlášky, dobré nápady, renomovaný kasting a talentovaná prítomnosť Rodrigueza/Tarantina. Ak prvý diel bol snaživým béčkom, ktoré bolo na svoj B-formát hrdé, zvyšné dve časti boli brakovou záležitosťou, ktoré to s akýmikoľvek ambíciami vzdali v prvých sekundách. Kým v prvej hrali George Clooney, Harvey Keitel alebo Juliette Lewisová, druhý bol vďačný aspoň za Roberta Patricka (a tretí bol westernový prequel). Séria vynikala latexovými maskami a púštnym barom Titty Twister.

Zaujímavosť: Prvý diel býva pokladaný za film, ktorý dopomohol Georgeovi Clooneymu preraziť z televízie (seriál „Pohotovosť“) na plátna kín. Dnes patrí k najuznávanejším hollywoodskym režisérom a hercom. Dôkazom toho, že nezabúda na ľudí, ktorí mu pomohli v začiatkoch kariéry, je prijatie camea v Rodriguezovom detskom hite SPY KIDS.

Výhľad do budúcnosti: Žiadny.

............................................................................................................................

Halloween

Počet kusov: 10 (originál + sequel + film nespadajúci do série ale i tak je pokladaný za jej súčasť + sequel + sequel + sequel + sequel + sequel + remake + sequel remakeu)

Roky: 1978, 1981, 1982, 1988, 1989, 1995, 1998, 2002, 2007, 2009

Zlo: masový vrah Michael Myers

Dvorný herec série: Hoci by mnohí predpokladali, že jednoznačne Jamie Lee Curtisová ako Laurie, v skutočnosti Donald Pleasence ako nezničiteľný psychiater Loomis. Curtisová sa stala ikonou série, no hrala „len“ v jednotke, dvojke, sedmičke a osmičke. To Pleasence hral v jednotke, dvojke, štvorke, päťke a šestke a keď budeme benevolentní, uznáme aj sedmičku, v ktorej zaznel jeho hlas, hoci treba dodať, že síce patril Loomisovi, v skutočnosti ho ale „hral“ (daboval) iný herec (Pleasence bol v tom čase už mŕtvy).

Duše série: John Carpenter, Irwin Yablans, Debra Hillová, Moustapha Akkad a Bob a Harvey Weinsteinovci. Carpenter režíroval prvý diel, produkoval ho, zložil k nemu hudbu, podieľal sa na scenári, podieľal sa na scenári dvojky a produkoval ju, plus s celou sériou je spojený ako autor nezabudnuteľného hlavného hudobného motívu. Produkoval tiež „falošný“ tretí diel, následne so sériou skončil. Akkad produkoval prvý, druhý, tretí, štvrtý, piaty, šiesty, siedmy a ôsmy. Zrejme by produkoval aj ďalšie, ale v roku 2005 sa v Jordánsku počas dovolenky stal obeťou teroristického útoku. Včas ale do série zatiahol syna Maleka, ktorý produkoval šestku, sedmičku, osmičku a Zombieho remake a jeho sequel. V sedmičke do hry vstúpili Weinsteinovci, ktorí následne produkovali osmičku, remake a jeho sequel. Yablans produkoval prvý, druhý a tretí diel, následne dal sérii zbohom. Hillová sa spolu-podieľala na scenári k prvým dvom dielom a produkovala prvý, druhý a tretí, potom so sériou skončila (zomrela na rakovinu v rovnakom roku, ako Moustapha Akkad).

O čo ide: Najostrejší fanúšikovia do série radia len prvý, druhý a siedmy diel. Vo všetkých hrala Curtisová. O zúfalosti tvorcov vypovedá fakt, že v trojke Michael Myers nebol, v štvorke a päťke namiesto Laurie vystupovala jej dcéra Jamie a v osmičke bola pre zmenu Laurie hneď na začiatku zavraždená. Sedmička (vznikla na 20. výročie série) bola v mnohom revolučná, napr. v závere Laurie šokujúco odsekla Myersovi hlavu. V nasledujúcej osmičke sa ale mnohé tieto veci popreli (ukázalo sa, že ju v skutočnosti odsekla niekomu úplne inému). Nasledoval remake Roba Zombieho, ku ktorému Rob následne pridal sequel; v oboch hral Loomisa Malcolm McDowell. Zvláštnosťou je, že to, že Michael a Laurie sú brat a sestra, sme sa v skutočnosti dozvedeli až v dvojke. Séria býva pokladaná za matku slasherov (hoci vyvražďovačky vznikali už pred ňou, napr. ČIERNE VIANOCE; po nej prišli napr. kultové série NOČNÁ MORA V ELM STREET, PIATOK TRINÁSTEHO alebo VRESKOT).

Zaujímavosť: Len dva razy sa stalo, že jeden režisér režíroval dve časti: Rick Rosenthal nakrútil dvojku a osmičku a Rob Zombie remake a sequel remakeu.

Výhľad do budúcnosti: Značka je príliš kultová na to, aby už nikdy žiadny príspevok do nej nevznikol, momentálne ale nikto nevie, akým smerom pokračovať. Či nadviazať na Zombieho diely alebo nakrútiť niečo iné. Najnovšie sa okolo projektu s pracovným názvom „Halloween III“ motá neschopný režisér Patrick Lussier (strihač hororov Wesa Cravena a režisér DRACULU 2000).

............................................................................................................................

Hory majú oči/Kruté oči hôr

Počet kusov: 4 (originál + sequel + remake + sequel remakeu)

Roky: 1977, 1985, 2006, 2007

Zlo: zmutovaní kanibali z rádioaktívnej púšte, v ktorej kedysi prebiehali vojenské jadrové pokusy

Dvorný herec série: Hoci hral len v dvoch dieloch, so sériou je spájaný plešatý Michael Berryman ako kanibal Pluto. Berryman vyzerá strašidelne i bez zamaskovania.

Duša série: Známy hororový režisér Wes Craven – režíroval a napísal prvé dve časti a následný Ajaov remake a jeho vojenský sequel aspoň produkoval (a vojenský sequel spolu so svojím synom Jonathanom napísal).

O čo ide: Prvý diel je pokladaný za pilier hixploitationu (spolu so STRAW DOGS či VYSLOBODENÍM), no už dávno ho poničil malý rozpočet, vinou ktorého je dnes čiastočne nepozerateľný.

Zaujímavosť: Nočný prepad karavanu v remakeu bol svojho času pokladaný za jednu z najintenzívnejších hororových scén roka.

Výhľad do budúcnosti: Špekuluje sa, či sériu definitívne doraziť prequelom alebo sequelom určeným rovno na video, zatiaľ ale nič nevzniká.

............................................................................................................................

Warlock

Počet kusov: 3 (originál + sequel + sequel)

Roky: 1989, 1993, 1999

Zlo: bielovlasý bosorák resp. čarodejník resp. démon Warlock

Dvorný herec série: Julian Sands, ktorý si zahral Warlocka v prvých dvoch dieloch (v treťom rolu prevzal Bruce Payne).

Duša série: V podstate nikto. Diel od dielu sa menili režiséri, scenáristi i producenti.

O čo ide: Mix rozprávky, komédie a hororu celkom fungoval. Dosť originálna séria, pretože hoci mala kladné postavy, hlavnú rolu mal diabolský ústredný zlosyn, podľa ktorého séria získala pomenovanie.

Zaujímavosť: Prvý diel nakrútil Steve Miner (PIATOK TRINÁSTEHO 2 – 3, DOM) a druhý (podľa scenára Davida Twohyho - neskôr ČIERNOČIERNA TMA) Anthony Hickox (VOSKOVÉ MÚZEUM 1 – 2, HELLRAISER III: PREKLO NA ZEMI).

Výhľad do budúcnosti: Momentálne žiadny.

............................................................................................................................

Viem, čo ste robili minulé leto

Počet kusov: 3 (originál + sequel + teoretický sequel)

Roky: 1997, 1998, 2006

Zlo: Tajomný „Rybár“ hákom párajúci študentov, ktorí ho kedysi takmer zabili a telo (v domnienke, že je mŕtvy) hodili do mora.

Dvorný herec série: Horko-ťažko snáď Jennifer Love Hewittová a Freddie Prinze Jr. – hrali v prvých dvoch dieloch, v treťom už nie. V sérii sa nenachádza ani jeden herec, ktorý by hral vo všetkých troch dieloch.

Duša série: V podstate nikto (na pozíciu duchovného otca série zo začiatku ašpiroval talentovaný Kevin Williamson, ktorý napísal prvý diel. Zvyšné dva ale vynechal).

O čo ide: Solídny slasher z prímorského mestečka s originálnym vrahom patril v 90-tych rokoch do tzv. Novej vlny slasheru, ktorú v r. 1996 odštartoval Craven s Williamsonom VRESKOTOM a následne pribudli VRESKOT 2 alebo FAKULTA. VIEM, ČO STE ROBILI MINULÉ LETO nebolo zlé: malo dostatočný rozpočet, zručného režiséra, skvelého scenáristu (v skutočnosti ale „len“ adaptujúceho knihu Lois Duncanovej) a zaujímavý kasting (ďalej Ryan Phillippe, Anne Hecheová či Sarah Michelle Gellarová). Bolo zarobené na zdatnú sériu (ktorú následne parodoval SCARY MOVIE). Ešte druhý diel nebol úplne katastrofálny (odohrával sa o rok neskôr a vrátili sa doňho všetky preživšie postavy). Tretí bol ale úplne mimo a v zásade nemal nič spoločné s predchádzajúcimi časťami (okrem záhadného „Rybára“). Zaujímavé je, že každý diel sa odohrával úplne inde (prvý v prímorskom mestečku, druhý na exotickom ostrove a tretí v horskom mestečku).

Zaujímavosť: Hewittová sa márne prvými dvoma dielmi série snažila stať novou Kráľovnou vrieskania. Na rozdiel od Curtisovej z HALLOWEENOV a Campbellovej z VRESKOTOV sa jej to nepodarilo.

Výhľad do budúcnosti: Hoci by séria mohla v pohode (s nulovými ambíciami a s takmer úplne rovnakými rozpočtami) existovať na videu (ako PACH KRVI), zatiaľ k tomu nedošlo a o štvorke sa nehovorí.