Hellraiser 8
Nezaradený horror
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 12 Október 2011 04:00

Trailer na ôsmy diel série HELLRAISER s podtitulom REVELATIONS.

Všetko spustila hororová poviedka britského spisovateľa Clivea Barkera. Barker ju následne zadaptoval do podoby scenára a ten v roku 1987 v britskej produkcii osobne režíroval. Vznikol jeden z najdrsnejších hororov desaťročia s kultovou zápornou rolou Douga Bradleyho ako Pinheada. Jeho klincovú hlavu zrejme pozná aj človek, ktorý horory nepozerá.

V nasledujúcich rokoch vzniklo 6 pokračovaní. V stopách prvej časti sa snažilo ísť ešte druhé, no kvalita postupne klesala. Štvrtý diel (HELLRAISER: PEKELNÝ JAZDEC alias HELLRAISER: BLOODLINE) bol dokonca taký katastrofálny, že je pod réžiou podpísaný Alan Smithee (pseudonym, používaný režisérmi, ktorým štúdio film prestrihalo tak drasticky, že sa k nemu odmietli prihlásiť). Čestnou výnimkou je krásne temná päťka (HELLRAISER: INFERNO/2000), prekvapivo krížená s detektívkou.

Hoci sa dlhé roky rozpráva o remakeu, dodnes k nemu nedošlo. Séria si však napriek tomu ďalej žije vlastným životom: na tento rok je ohlásený údajne len 300 tisícový (!) ôsmy diel z produkcie USA. Malý rozpočet sa pravdepodobne odzrkadlí na vizuálnej stránke (masky, výprava, gore).

Ambície nie sú najvyššie. Nakrúca režisér druhých ZRKADIEL, Barker si servítku pred ústa nedáva („S týmto filmom nemám nič spoločné, nepochádza z mojej hlavy ani z inej časti môjho tela.“) a je to prvý diel série, v ktorom nehrá Bradley (jeho rolu prevzal neznámy Stephan Smith Collins).