Guillermo varuje pred tmou
Nezaradený horror
Napísal Ivan Kučera   
Utorok, 14 Jún 2011 16:30

Trailer na horor z produkcie Guillerma del Tora DON'T BE AFRAID OF THE DARK.

Niekedy sa to stane – chcete robiť milión vecí naraz a nakoniec nerobíte žiadnu.

Niekedy sa to stáva aj slávnym ľuďom z Hollywoodu.

Režisér Guillermo del Toro občas nezvláda scenáre a často sa zbytočne trikovo predvádza. Napriek tomu je vďaka filmom DEVIL či HELLBOY radený k tvorcom s najväčšou predstavivosťou.

Jeho filmy majú skvelú atmosféru. FAUNOV LABYRINT mi trhá srdce vždy, keď si spomeniem na ústredný popevok.

Napriek tomu svoj posledný film, druhého HELLBOYA, Guillermo nakrútil v roku 2008. Odvtedy NIČ. Mal režírovať oboch HOBITOV, ale nakoniec sa ich vzdal a pod Petrom Jacksonom práve nakrúcaným projektom by mal byť podpísaný len ako spolu-scenárista.

Následne mal režírovať snežný hardcore 3D horor podľa H.P. Lovecrafta „V horách šialenstva“ s Tomom Cruiseom v produkcii Jamesa Camerona. Domovské štúdio Universal však vysokorozpočtovú náročnú produkciu zrušilo.

Del Toro síce mal v oku viacero iných projektov, žiadny však dodnes nezačal seriózne pripravovať. Nový TARZAN ani omylom nevzniká, detto tretí HELLBOY. Fanúšikovia ho chcú, chce ho Guillermo (dvojka je preplnená náznakmi toho, čo sa má stať) - nie však teraz.

Jeho jedinou činnosťou tak zostáva aspoň produkcia. Nechcem zľahčovať, z pozície producenta často docielite viac, ako režisér. Je ale škoda, že človek s takou nebojácnou fantáziou, NIČ nerežíruje.

Z pozície producenta Guillermo dohliadal na viaceré projekty, na ktoré môže byť hrdý. Tento rok produkoval KUNG FU PANDU 2 (!), SPLICE nie je zlé sci-fi, v BIUTIFUL dohnal Javiera Bardema k oscarovej nominácii a SIROTINEC je vynikajúca „stará škola“, nevraviac o výbornom slepeckom kúsku LOS OJOS DE JULIA.

Zdá sa, že do príjemne staromódne strašidelnej série sa zaradí i DON'T BE AFRAID OF THE DARK. Starý obrovský dom, okolo pochmúrna nebezpečná príroda, desivá temná pivnica, veterné noci, tajomné šepkajúce hlasy, hrôzostrašné pohľady do kamery.

Komorný horor pochádza z pera scenáristu prvého MIMICU a má byť o strachu z tmy. Guillermo v remakeu americkej snímky (z roku 1973) zasa siahne po „deťoch v ohrození“. Ak by sme mali vypočítať, v koľkých jeho filmoch deti boli a v koľkých neboli, tých, v ktorých boli, by bolo viac.

Dospelé úlohy stvárnia Katie Holmesová („Dawsonov svet“, POMSTA, BATMAN ZAČÍNA, manželstvo s Tomom Cruiseom) a Guy Pearce (MEMENTO, WARHOLKA, CESTA, SMRŤ ČAKÁ VŠADE, KRÁĽOVSTVO ZVERSTIEV, KRÁĽOVA REČ).