Ľudská stonožka [6O %]
Nezaradený horror
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 18 Apríl 2011 17:15

Recenzia na znepokojivý holandský horor ĽUDSKÁ STONOŽKA, ktorý je presne o tom, o čom názov.

Dovoľte mi začať zoširoka.

Niekedy je autor sám zaskočený z toho, čo má úspech a čo nie. Pre portál Recenzie som napísal desiatky článkov, ktoré sú nielen stokrát dlhšie, ale i kvalitnejšie, hodnotnejšie, lepšie... a vôbec. DESIATKY článkov, ktoré som s prestávkami písal MESIACE, keďže boli náročné na STOVKY informácií.

Túto recenziu píšem v apríli 2011 a cirka pred rokom uverejnené preview patrí s niekoľkotisícovou čítanosťou medzi 5 najčítanejších článkov portálu.

Pritom je to perex o jednej vete, jeden nič nehovoriaci obrázok, dva stručné odseky a ledva trojminútový trailer, ktorý takmer nič neukazuje. Ale ten názov! Na strane druhej... nečudujem sa. Ten názov je férový – vo filme ĽUDSKÁ STONOŽKA naozaj ide o šialeného arogantného nemeckého lekára (Nemec Dieter Laser), ktorý žije v luxusnej lesnej vile s podzemnými priestormi. Ideálne podmienky pre unášanie ľudí, ktorým plánuje upraviť orgány a končatiny tak, aby vytvorili ľudskú stonožku resp. „stonožku“ myslenú metaforicky (nejde o 50 25 ľudí, „iba“ o troch).

Dve turistky a jedného Aziata chce pozošívať tak, že Aziata dá na začiatok, ku konečníku mu prišije ústa jednej turistky a ku konečníku tejto turistky prišije ústa jej kamarátky. Takže potravu bude prijímať de facto len muž a výkaly (aj moč?) budú prechádzať „prostredným článkom“. Vylučovať ich bude posledná turistka.

Ako u väčšiny šialencov, ani u tohto nie je jasné, PREČO chce niečo také urobiť (resp. to vysvetlené je, ale nemá to logiku).

Pôvodne som myslel, že téma je príliš šialená a tak bude len zbabelo načrtnutá a ak výslednú stonožku uvidíme tri sekundy pred koncom, budeme radi.

Omyl - uvidíme ju už približne v polovici filmu a vôbec mi neprekážalo, že na určitých miestach mala obväzy - ak by tam neboli, asi by to bol prvý film od roka 1990, ktorý by som nedopozeral.

Dovtedy sa jedná o zvláštnou atmosférou obdarený, ale tuctovo napísaný hixploitation/exploitation, v ktorom dve turistky dostanú „niekde v Európe“ v noci na opustenej lesnej ceste defekt. Začne pršať a keďže ich mobil nemá signál, popozerajú sa po okolí, či nenájdu pomoc. Nájdu spomínanú vilu, lekár sa správa od otvorenia dverí čudne, ale je to stále lepšie, ako sa vrátiť do pokazeného auta uprostred nočnej lesnej búrky.

Naozaj?

Tvári sa, že im zavolal odťahovku, v skutočnosti im vo vode rozpustil tablety, po ktorých obe odpadnú. Preberú sa v podzemí vily, kde muž práve zabije chlapa s tým, aby si to nebral osobne, ale „nie je vhodný“.

Čoskoro mŕtvolu vystrieda živý mladý Aziat, ktorý má plné ústa vyhrážok, ale s babami je tak dôkladne pripútaný, že nemá šancu zhmotniť ich.

Lekár im urobí prednášku: chce z nich urobiť stonožku. Zaujímal by ma odborný názor lekárov, či je niečo také možné, ale som si skoro istý, že 90% z nich by film odmietlo vidieť s tým, že je chorý, zvrhlý, úchylný a nebezpečný a zvyšných 10% by vyhlásilo, že ak by sa aj taký šialenec našiel, a to by sa našiel, určite by nebolo niečo také možné a zhovievavo by sa nad naivnou zápletkou usmievalo.

Je to ale len môj laický názor a možno by som bol prekvapený (niekde – nebol to dvakrát hodnoverný zdroj – som si prečítal, že režisér požiadal o odbornú konzultáciu chirurga).

Od polovičky sa klišé zahodia a je to šokujúce a nechutné. Myslím, že to je skôr plus, ako mínus – od témy „ľudská stonožka“ asi kresleného Disneyho nikto nečaká. I tak je miera nechutnosti taká veľká, že som sa pri jednej scéne takmer povracal (musel som si zapchať uši a zatvoriť oči, aby som zo seba nevydávil raňajky). I mnohé iné scény sú fyzicky hrôzostrašné a zatriasli mnou. Dovolím si však tvrdiť, že každý divák uzná, že vzhľadom na tému film vlastne vôbec nie je explicitný (napr. z onej operácie vidíme zopár minút a následne je ustrihnutá).

Napriek tomu to na moju psychiku bol tlak, z ktorého mi bolo niekoľko hodín zle. Pritom som veci ako VOTRELEC pozeral namiesto večerníčkov. Som na nechutné filmy, plné násilia, zvyknutý, ale to, čo urobil tento film, ma rozhodilo napriek tomu, že som si opakoval „je to len film, je to len film, sú to len masky a herci“ (toto si evidentne neopakoval slovenský ani český distribútor – film má za rok vzniku uvádzaný rok 2009, ale dodnes u nás ani Čechov nebol uvedený ani len na „papierovom DVD“).

Nerád by som, aby moje výsledné hodnotenie 60% bolo vnímané alibisticky s tým, že nemám názor. Neľutujem, že som film videl a ako divák, ktorý ročne vidí stovky nových filmov, viem oceniť, že prišiel film, ktorý šokuje, pretože zastávam názor, že všetko tu už bolo. Film O TOMTO tu však skutočne ešte nebol, aspoň o takom neviem.

Na strane druhej, scenár sa sústredil na ústrednú zápletku tak, že na vlastnú škodu ignoroval podstatné nelogické detaily: lekár sa nevedel zbaviť áut... prečo vôbec polícii otvoril a nezatajil sa? Prečo sa nehodili do bazéna a neukončili trápenie? Prečo jeden policajt nezostal vo vile, kým druhý by išiel po povolenie pre domovú prehliadku?

Téma je taká šokujúca, že hodnotenie je totálne diskutabilné a kontroverzné. Určite sa na svete nájdu diváci, ktorí dajú 0% a dokážu to odôvodniť, rovnako diváci, ktorí dajú 100% a dokážu to TIEŽ odôvodniť. Takisto sa určite nájdu diváci, ktorí by dali opovržlivých 20%, znudených 40%, priemerných 60% i neistých 80%... a myslím, že ak by to pozerala nejaká 80-ročná pani z Kostolného Záriečia, umrela by.

A to som ešte nikdy o žiadnom filme nenapísal.

P.S. Keď píšem túto recenziu, tak režisér, scenárista a producent Tom Six údajne (o holandských hororoch sa veľa nepíše...) práve nakrúcajú dvojku. Vraj by v nej mal byť zošitý už TUCET ľudí.

The Human Centipede (First Sequence), Holandsko 2009, cca 92 minút

Réžia a scenár: Tom Six. Kamera: Goof de Koning. Hudba: Patrick Savage, Holeg Spies. Hrajú: Dieter Laser, Ashley C. Williamsová, Ashlynn Yennieová, Akihiro Kitamura, Andreas Leupold, Peter Blankenstein a ďalší