PREVIEW Herzov český horor Tma
Nezaradený horror
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 29 Jún 2009 15:17

Trailer na český horor TMA Juraja Herza (SPAĽOVAČ MŔTVOL).

75-ročný klasik českého filmu, režisér Herz, celé roky z rôznych dôvodov odkladal nový horor TMA, prípadne „len“ stále menil herecké obsadenie (v jednej chvíli v ňom mala hrať Markéta Irglová z ONCE). Až keď sa zdalo, že projekt definitívne zomrie, začalo sa nakrúcať, za približne tridsať dní bolo bez problémov hotovo a už v prvých letných mesiacoch roka 2009 nachystal veterán českej kinematografie pre divákov vynikajúci, temný, ukážkovo hrôzostrašne atmosférický trailer.

Snímka, snažiaca sa vydolovať maximum z fenoménu „tmy ako takej“, tak troška pripomína americkú školu so strašidelnými domami so záhadnou minulosťou (v mene desiatok „ghost house“ spomeniem aspoň TEMNOTU s Annou Paquinovou). Ale na tom nie je nič zlé, vidieť americký scenár v českom spracovaní nemusí byť na zahodeni. V príbehu odchádza mladý umelec (Ivan Franěk - TAJNOSTI) pre pokoj v duši do opusteného domu na samote pri lese, v ktorom kedysi vyrastal a ktorý teraz skrýva nejedno prekvapenie. Hoci režisér varuje, aby sme namiesto krvi čakali skôr atmosféru, desivý až nepríjemne realistický trailer naznačuje, že rozhodne neprídeme ani o tradičné hororové hodnoty americkej školy, akými sú údery do hláv tupými predmetmi a odhalené ženské telá.

V ďalších rolách (inak prísne komorného) hororu uvidíme Lenku Krobotovú (dcéru Miroslava Krobota alias šoféra Karla z ÚČASTNÍKOV ZÁJAZDU) a slovenských hercov Zuzanu Fialovú (Slámovo ŠŤASTIE, „Ordinácia v ružovej záhrade“) a Andyho Hryca. Česká premiéra júl 2009.