Lake Mungo [6O %]
Nezaradený horror
Napísal Ivan Kučera   
Utorok, 11 Február 2014 03:00

Rcenzia austrálskej found footage trileru (duchariny?).

LAKE MUNGO je zákerný film, stojaci na niekoľkých zásadnejších zvratoch, ktoré striedavo menia žáner z hororu na drámu a naopak (keď si myslíte, že ste sa nechali nachytať a vôbec nepozeráte horor, objaví sa racionálne nevysvetliteľný hororový záber).

Ak by som mal napísať recenziu bez spoilerov, bola by pomerne krátka. Ale skúsim to.

Takže. LAKE MUNGO je tak trocha ako THE POUGHKEEPSIE TAPES. Aj ono sa tvári ako dokument a skoro celá minutáž pozostáva z akože-dokumentárnych záberov, ktoré na naivného diváka pôsobia natoľko presvedčivo a civilne, že sa určite nájdu takí, ktorí uveria, že pozerajú dokument a nie horor. Celý je rozprávaný prostredníctvom tzv. „hovoriacich hláv“. Teda jedná sa takmer o súvislý monológ viacerých postáv, predovšetkým rodičov a občas šéfky polície. Maximálne je film obohatený zábermi televíznych správ (tragédia na priehrade) alebo o záznamy chlapcovej kamery (čím snímka čiastočne kopíruje o rok staršie PARANORMAL ACTIVITY).

LAKE MUNGO však je „obyčajný“ hraný celovečerný horor/mysteriózna dráma s „normálnymi“ hereckými výkonmi „naozajstných“ hercov. Teda otec mŕtvej hrdinky Russell Palmer v skutočnosti v občianskom nemá Russell Palmer, ale David Pledger. Celovečerne debutujúci Joel Anderson (režisér a zároveň scenárista a producent) film obsadil neznámymi hercami, ktorí predstierajú, že sú civili nervózni z kamery. Takže pocit, že pozeráme autentický záznam, je o to silnejší. Ja som vedel, že je to film, napriek tomu som bol znepokojený.

Film sa začína paradoxne utopením ústrednej hrdinky – dospievajúcej Alici Palmerovej. Rodičov a brata to zničí, už čoskoro ale začnú v dome a jeho okolí registrovať čudné zvuky na streche a v izbe zosnulej. Otec si myslí, že ich môžu spôsobovať termity, no odborník žiadnych neobjaví a zvuky pokračujú ďalej.

Ďalej to bez spoilerov nejde.

V tej chvíli prichádza prvý zásadnejší zvrat – brat príde s niekoľkými fotkami, ktoré keď priblížite a zaostríte, zistíte, že je na nich niečo, čo pripomína telo/tvár utopenej (fotky vznikli po jej smrti). Chlapec teda do domu dá kameru. Nočný záznam nahrá pohyb osoby, ktorá by mohla byť duchom dievčaťa!

V tej chvíli som si myslel, že sa pozerám na „klasickú“ ducharinu. Túto teóriu potvrdila nová postava, ktorá vpadla do príbehu – „médium“, ktoré s rodinou nadviaže vzťah, lebo je presvedčené, že v dome žije duch. Usporiadajú „špiritistické posedenie“, počas ktorého sa nič neudeje. Chlapec si ho však nahral na kameru a keď spätne zaostrí záznam, v pozadí kuchyne vidíme tvár utopenej. Existenciu ducha potvrdí ďalší nočný záznam z domu, na ktorom je zachytené zrkadlo v chodbe, v ktorom sa odráža tvár dievčaťa.

V tejto chvíli prichádza druhý nečakaný zvrat – chlapec prizná, že v skutočnosti všetko sfalšoval, aby uľahčil život rodičom. Do ich duší sa totiž vznikom „paranormálnych fotiek“ paradoxne vrátila chuť žiť. Napríklad si myslí, že zvláštne fotografie so siluetou utopenej, by mohli políciu presvedčiť, aby odklepla exhumáciu tela. Matka totiž nemala odvahu identifikovať telo a teraz je presvedčená, že manžel sa pri identifikácii pomýlil. Matka si myslí, že sa nemuselo jednať o telo ich dcéry, ale o telo obeti zločinu, náhodou tiež ženského pohlavia. Telo bolo kvôli istému času, strávenému vo vode, ťažko poškodené, takže sa otec teoreticky mohol pomýliť a identifikovať nesprávnu osobu. Mužovi žena nasadí do hlavy chrobáka podozrenia. Dôjde k exhumácii.

Následne sa jednak potvrdí, že mŕtvola naozaj patrí dcére a jednak to, že fotky sfalšoval brat. V tej chvíli však film prekvapivo nekončí a pýtal som sa, o čom bude ďalej, keď už je zdanlivo všetko vysvetlené...

Chlapec odchádza na niekoľko dní mimo mesto, no pred odchodom zabudol vypnúť kameru v dome a pri prezeraní materiálu, ktorý za ten čas nahrala, rodičia šokovane uvidia, že v dome sa v neprítomnosti syna naozaj niekto pohyboval! Logicky sa tým pádom nejedná o sfalšovaný záznam (ako bol ten so zrkadlom), pretože syn v tom čase jednoducho nebol doma.

To ma vyviedlo z rovnováhy. Takže sa v dome skutočne nachádza duch utopenej a brat klamal, že klamal (teda v skutočnosti nič nesfalšoval, ani fotky, ani video)?!?!?!

Tajomstvo je rýchlo vysvetlené – v skutočnosti kamera nenahrala ducha, ale suseda rodiny, ktorému dievča niekedy strážilo deti. Myslel som si, že v tej chvíli sa horor o duchovi zmení na triler o šialenom susedovi, ktorý chce všetkých z nejakého dôvodu pozabíjať.

Následne sa ukáže, že dcéra okrem stráženia susedových detí stíhala mať sex so susedom. Podľa všetkého dobrovoľný. Muž v dome snoril po videokazete, na ktorej bola nahratá ich súlož. Ak som to správne pochopil, práve sused bol autorom čudných zvukov v okolí domu a v dome.

V tejto chvíli však film STÁLE nekončí a až teraz zisťujeme, prečo sa volá tak, ako sa volá. Pri jazere Mungo bola dcéra na školskom výlete a pravdepodobne sa tam stalo niečo, čo nejako súviselo s jej následným utopením. Z výletu sa totiž vrátila zakríknutá a bez mobilu.

Rodičia sa dostanú k záznamu spolužiačky, ktorá si na mobil nahrala, ako ich dcéra niečo zahrabáva do zeme.

Rodičia so synom vyrážajú k jazeru Mungo, kde danú vec vykopú. Je to dcérin mobil (zakopala ho zabalený, takže stále je relatívne nepoškodený). V tej chvíli som netušil, akého zvratu sa dočkám a tak som napäto čakal, čo rodičia nájdu na videu, ktoré si na mobil nahrala dcéra.

Na videu vidíme, ako dcéra s mobilom (ktorý z nejakého dôvodu mala zapnutý a nahrávala ním tmu pred sebou) kráča nočnou pustatinou pri jazere Mungo a zrazu sa pri nej z tmy vynorí osoba ženského pohlavia so znetvorenou tvárou. Netušil som, o čo ide. Nasleduje vysvetlenie otca, že osoba bola podľa všetkého akási „vízia vecí, ktoré sa stanú“, pretože znetvorené dievča vyzeralo rovnako, ako utopená dcéra, keď ju vylovili z dna priehrady. Ak je to naozaj tak, jedná sa o relatívne jediný vyložene nadprirodzený moment snímky, pretože dievča si na „reálny“ mobil nahralo „reálny“ okamih, v ktorom sa pred ňou fyzicky vynorila ona sama z budúcnosti. Mobil následne zahrabala z atavistického, naivného strachu.

Záhada rozlúsknutá? Ako sa to vezme. Nasleduje videozáznam s „médiom“, ku ktorému dievča chodilo kvôli hypnózam (aby sa zbavilo ťažoby, vyplývajúcej zo sexuálne vzťahu so susedom a z toho, čo videla pri jazere Mungo?). Rovnaké médium si „náhodou“ po jej smrti zavolali na pomoc rodičia, ktorí netušili, že médium ich dcéru poznalo pred utopením.

V tomto poslednom zázname vidíme médium, ako hypnotizuje dievča. Tento záznam sa prelína so záznamom hypnózy, keď „médium“ hypnotizuje matku (už po tom, čo je záhada rozlúsknutá). Dievča i žena sú zhypnotizované a obe vo „vízii“ blúdia domom. Dcéra hovorí, že vidí v miestnosti matku, no tá ju nevidí a odchádza. Matka naopak hovorí, že v miestnosti nevidí dcéru a odchádza. Vysvetlenie: dcéra zrejme zasa mala „videnie budúcnosti“, teda toho, ako sa matka bude správať po jej smrti, keď sa zmieri s dcérinou smrťou a takpovediac“ odíde“ z miestnosti (= vyrovnaná sa s tým, že svoju dcéru už nikdy neuvidí).

Nasleduje posledný záber, na ktorom je odfotená matka, otec a syn. V pozadí je ich dom a v okne silueta utopenej.

V tej chvíli v podstate už vôbec nie je jasné, či teda vo filme vystupoval duch alebo nie a či chlapec fotky sfalšoval alebo nie.

P.S. Čo znamenali modriny, ktoré sa bratovi objavovali na tele?

Lake Mungo, Austrália 2008, cca 87 minút

Réžia a scenár: Joel Anderson. Kamera: John Brawley. Hrajú: Talia Zuckerová, Rosie Traynorová, David Pledger, Martin Sharpe a ďalší