PREVIEW Nová prasacia chrípka Carriers
Nezaradený horror
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 03 September 2009 13:51

Pokiaľ máte chuť na poriadne tvrdý „malý horor“, ktorý sa netrápi prístupnosťou a ukazuje smrteľne infikované deti, tešte sa na zrejme riadne drsnú naturalistickú jazdu.

Skupina mladých ľudí, auto (zdanlivo pevné a bezpečné), nekonečné americké pusté prašné diaľnice a podozrivo zaspaté mestečko, kde miestnu populáciu skántrila strašná infekčná choroba, ktorá nešetrí mužov, ženy ani deti (zvieratá sa v drsnom trailery nevyskytujú). Ak porušíte prísne bezpečnostné pravidlá, ľahko sa tiež stanete infikovaným a vírus môžete s radosťou prenášať ďalej. Znetvorení, s praskajúcimi vredmi a pľuzgiermi, so smrťou na rapavom jazyku, viac mŕtvi, ako živí.

Jednoducho priamočiara zápletka, ale úderné audiovizuálne spracovanie (s dôrazom, kladeným prevažne na výpravu tichého mestečka a vzhľad znetvorených pacientov v rôznom štádiu choroby a hnilobného procesu) sľubuje poriadnu „nezávislú“ jazdu, čomu odpovedá i príjemne neznáme herecké obsadenie (no dobre, Piper Peraboová z Dokonalého triku je relatívne známa a Chris Pine má momentálne ostro našliapnuté k závratnej kariére – Kirk z najnovšieho Star Treku). Režíruje mladučká (*1978 a * 1981) súrodenecká španielska (inak sa ale jedná o americkú produkciu) dvojica David a Àlex Pastorovci. Pre oboch sa jedná o debut a vyzerá to na debut dravý, pričom obaja k snímke napísali aj scenár.

Na americký horor Carriers sa zrejme treba len tešiť, lebo sľubuje predsa len menej tradičnú formu žánrovej zábavy, než akú momentálne ponúka Hollywood s nekonečnými remake ázijských a už i amerických hororov. Carriers sa teda radia skôr do nezávislej hororovej americkej vlny (Hnev duší, Smrť prichádza v bielom), kombinovanej s čoraz lepšou „hispánskou žánrovou vlnou“ (Mexičan Guillermo del Toro – Devil a Faunov labyrint alebo Španiel Jaume Balagueró – Temnota, Nepremožiteľné zlo, [REC], [REC] 2).