Môj priateľ delfín [8O %]
Melodráma
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 05 Apríl 2013 04:00

Recenzia rodinného filmu podľa skutočných udalostí o priateľstve chlapca a bezchvostého delfína s tomu odpovedajúcim názvom MÔJ PRIATEĽ DELFÍN (2011).

Cirka 40-miliónová snímka MÔJ PRIATEĽ DELFÍN sa k nám dostala len na DVD, ale v Amerike išla normálne do kín a zabodovala nielen tam, ale i v ostatných kútoch sveta: celkovo zarobila takmer 100 miliónov dolárov, čo je na takýto film veľký úspech.

Je inšpirovaný skutočnými udalosťami z roku 2005. Rozpráva príbeh chlapca Sawyera (znesiteľný Nathan Gamble – BABEL, MARLEY A JA), ktorému cez letné prázdniny dá chuť do života nie špeciálna letná škola pre najhorších žiakov, ale čoraz častejšie návštevy morského akvária kvôli delfínovi, ktorého pomohol na pláži zachrániť pred uhynutím. Ťažké rybárske zranenie ale samičku pripraví o chvost, čo je pre delfína (hoci to samozrejme nie je ryba, ale cicavec – a Morgan Freeman to dobre vie!) v podstate neprežiteľné, pretože bez chvosta nemôže plávať.

Zima, ako delfína pomenujú, ale túži po živote a tak sa aj s týmto brutálnym hendikepom naučí žiť. Nemá chvost, ale „pahýľom“ začne robiť pohyby z boku do boku, vďaka čomu teoreticky dokáže plávať. Návrat do mora je vylúčený, ale inak to vyzerá na šťastný koniec. Alebo?

Alebo. Ani nie. Keďže sú delfíny uspôsobené na iný druh pohybu zadnej časti svojho tela (nie z boku do boku, ale zhora nadol), objavia sa čoskoro ťažké zdravotné problémy, ktoré zrejme skončia smrťou resp. ochrnutím (čo je prakticky to isté, keďže delfín logicky pláva a ochrnutý delfín nepláva). Čo teraz?

Neprezradím, ale nie je to žiadne tajomstvo a možno to bolo aj v traileroch. Tak či onak o tento fígeľ v skutočnosti zasa až tak nejde, keďže režisér (a herec – spomínate si na daňováka z NEPODPLATITEĽNÝCH Briana DePalmu?) Charles Martin Smith dostal k dispozícii scenár, ktorý je skôr mozaikou. Je o chlapcovi, ktorý nájde zmysel života. O vojnovom veteránovi, ktorý sa naučí žiť so zranenou hrdosťou. Je aj o svojráznom výrobcovi umelých končatín, táto rola je ale skôr rolička, no keďže sa do nej podarilo obsadiť oscarového Freemana, je na plagáte, aby prilákal pozornosť divákov.

Vôbec, je zaujímavé, koľkých známych hercov tento nenápadný a televíznym dojmom pôsobiaci film prilákal. Nevravím, že Ashley Juddová, Kris Kristofferson a Harry Connick Jr. (VRAŽDY PODĽA PREDLOHY, DEŇ NEZÁVISLOSTI) sú veľké hollywoodske hviezdy. Ale o céčkarov tiež nejde a je fajn vidieť ich v takých v dobrom obyčajných a nenáročných rolách. Osobne úplne chápem, čím ich inak veľmi jednoduchý scenár oslovil. Ja by som na ich mieste rozhodne tiež hral v snímke odohrávajúcej sa na Floride, v ktorej by som mal plávať v bazéne s delfínmi. Inak, Juddová a Freeman sa stretli už v trileroch ZBERATEĽ BOZKOV a ŤAŽKÝ ZLOČIN...

Neviem posúdiť, nakoľko sa film drží reality. Zaujímavosťou ale je, že na samom konci uvidíme „dobové“ skutočné zábery + v čase uverejnenia tejto recenzie bola aktívna webová stránka www.seewinter.com, na ktorej bola príležitosť vidieť bazén so Zimou (a Panamou a Nádejou – ak sa nemýlim, tak aj tieto dva delfíny boli vo filme).

Ak máte radi filmy o priateľstvách medzi deťmi a vodnými tvormi (ZACHRÁŇTE WILLYHO!, ANDRE, JA A MOJA PRÍŠERA), prídete si na svoje. Je to vtipné aj dojemné. Je to také akurát. Sranda je, že scenárista Karen Janszenová v minulosti napísala ZACHRÁŇTE WILLYO 2. Škoda len, že nebol dorozprávaný aj príbeh šialeného pelikána...

Dolphin Tale, USA, cca 113 minút

Réžia: Charles Martin Smith. Scenár: Karen Janszenová Noam Dromi. Hudba: Mark Isham. Kamera: Karl Walter Lindenlaub. Hrajú: Nathan Gamble, Harry Connick Jr., Ashley Juddová, Kris Kristofferson, Cozi Zuehlsdorffová, Morgan Freeman a ďalší