Avengers: Pomstitelia [8O %]
Komiksový film
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 14 December 2012 04:00

Recenzia komiksového filmu AVENGERS: POMSTITELIA (2012). „Mám armádu.“ – „My máme Hulka.“

Pre komiksového fanúšika patril tento film medzi najočakávanejšie v živote už od chvíle, čo Marvel v čele s producentmi Stanom Lee a Jonom Favreauom (inak režisérom prvých dvoch IRON MANOV) na réžiu a scenár najal komiksového fanúšika a skúseného seriálového odborníka na hlášky Jossa Whedona („Buffy, premožiteľka upírov“, „Angel“, „Firefly“).

Tento film totiž nie je len tak nejaký komiksový film. Je to hraná celovečerná tímovka za cca 220 miliónov dolárov, v ktorej sa stretlo niekoľko klasických, legendárnych a kultových komiksových super-hrdinov. Je to niečo ako keby sa v jednom filme stretli Batman, Superman, Super Mario Bros. a Ninja korytnačky.

O tomto filme som napísal viacero článkov. Aby som nestrácal čas a mohol prejsť priamo k recenzii, odkážem vás na trailer, predstavenie postáv a prepájanie svetov.

Takže. AVENGERS: POMSTITELIA sú asi presne takí, akých som čakal - a chcel. V podstate mi nenapadajú žiadne obrovské zápory/mínusy, len tieto:

Trocha tradičné (úvod patrí podľa očakávaní zháňaniu jednotlivých hrdinov, stred výbušnej nenávisti medzi nimi a koniec ich spolupráci).

Trocha klišé (Tony Stark sa naučí tímovej spolupráci, Hulk sa začne ovládať, Thor sa zasa o kúsok viac priblíži k pokore, Hawkeyeho nekonečná zásoba šípov, dopadnutie Hulka na vyľudnené miesto a nie doprostred zaľudneného námestia s matkami s kočíkmi).

Trocha nedokončené (kto sú vlastne „mimozemšťania“?).

Trocha nechtiac smiešne hlúpe (v jednej chvíli umrie istá postava, čo má motivovať zvyšok hrdinov v pomste, v skutočnosti sa ale jednalo o nedôležitú komickú postavičku).

Niektoré postavy vyložene do počtu (agentka Hillová).

Občas nepochopiteľné (Harry Dean Stanton?!?).

Trocha zmätené (ak by Čierna vdova ostatným neoznámila, že ide zatvárať „dieru“ a len by ju rovno zatvorila, čo by sa stalo s bombou?).

Trocha nedopracované univerzum (odkedy Thor krváca z nosa? Odkedy Hulk rozpráva?).

Trocha čudné (prečo Loki NOŽÍKOM bodne Thora?).

Málo vážne (nečakal som antickú drámu, ale trocha temnosti by neuškodilo, minimálne u zo svojej doby necitlivo vytrhnutého Kapitána Ameriku).

Občas chaotická masívna minulosť projektu, vinou čoho sa niektoré dôležité postavy z minulých marveláčtin len nedôležito mihnú (Paltrowová, Bettany ako Jarvisov hlas), iné ani to nie (Don Cheadle) a ďalšie sú iba okrajovo spomenuté v dvoch vetách (Jane Fosterová).

Môže sa zdať, že mínusov je dosť, ale je to len zdanie. V skutočnosti mi hore spomenuté veci vlastne skoro vôbec neprekážali, no chcel som ich spomenúť. Vo výsledku to nie je nič hrozné (hoci si celkom dobre viem predstaviť, ako strašne, príšerne a hrôzostrašne by tento film dopadol, ak by mal zlých hercov, malý rozpočet, blbého scenáristu a trápneho režiséra).

Whedon dokázal ukočírovať obrovskú akciu, dialógy, množstvo hrdinov a tony trikov. Každý z hrdinov má svoj vlastný charakter, originálny kostým a štýl boja. Práve v tom je najvýraznejšie plus snímky: každý si nájde favorita. V Avengers sú sympatickí vyziabnutí intelektuáli (Bruce Banner), všetko demolujúce svalnaté neovládateľné monštrá (Hulk), cynici a záletníci (Tony Stark), staré školy, ktorým sa protivia kurevníci a cynici (Kapitán Amerika), aj ženy (Čierna vdova)...

Okrem rozdielnych osobností sú odlišné aj vzťahy medzi nimi. Kým medzi Starkom a Bannerom panuje pozitívny vzťah založený na priateľskej kolegialite (obaja sú vedci), Stark a Kapitán sa miestami až nenávidia (pre Starka je Kapitán príliš morálne čistý, pre Kapitána je Stark naopak neznesiteľne nezodpovedný - a to napriek tomu, že dobre poznal jeho otca). Medzi Thorom a Kapitánom je niečo ako rešpekt, Thor a Fury sa viac menej vzájomne ignorujú a Čierna vdova a Hawkeye sa tajne milujú. Každý dostal veľký priestor.

Whedon plní sny komiksových fanúšikov, v ktorých sa bijú najväčšie komiksové legendy. Takže uvidíte, ako sa bije Thor a Hulk či Čierna vdova a Hawkeye. Pritom tieto scény sú tak šikovne napísané, že bitky majú zmysel napriek tomu, že sa v nich bijú spojenci (viac ale prezrádzať nebudem).

Whedon už v minulosti dokázal dobre zvládnuť veľké množstvo trikov/akcie (SERENITY) a i teraz sa na to prejavuje ako odborník s tým rozdielom, že tentoraz mal monštruózny rozpočet, hollywoodske hviezdy a špičkových expertov na triky a bojové scény. Sympatické postavy majú aj zlé vlastnosti, čo je osviežujúce (Thorova božská namyslenosť, Starkovo urážanie fajn ľudí). Zaujímavé je, že sa dokážeme vcítiť do kože nerealistických komiksových super-hrdinov (Bannerova ustavičný strach a osamelosť) a pritom fungujú aj „klasické“ komiksové silácke hlášky („Keď som bol v Nemecku poslednýkrát, tiež sa tu jeden vyvyšoval nad ostatných.“).

Ťažko povedať, či si film užijú diváci, ktorí nevideli predchádzajúce marveláčtiny. Ale podľa mňa áno. Množstvo vecí im bez debaty unikne (odkaz na Williama Shakespeara – Kenneth Branagh) a mnohé veci nepochopia (spôsob fungovania Thorovho kladiva a Kapitánovho štítu). Ale napríklad niektoré veci som nepochopil ani ja (ako sa Loki a Thor dostali späť na Zem?). Takže záverom: palec hore, na to, že to bol mix „Hviezdnej brány“ a TERMINÁTORA 2: DŇA ZÚČTOVANIA, to bola bomba.

P.S. Film má dve titulkové scény. Jedna (prísľub budúcich udalostí - nová hrozba) je uprostred titulkov a jedna (spoločné posedenie v zdemolovanej reštaurácii) úplne na konci.

P.S. 2 - Stan Lee má cameo na samom konci, keď je zostrih televíznych spravodajstiev a v jednom z nich pochybuje o existencii super-hrdinov v New Yorku.

„Je to šialenec!“ – „Pozor na ústa, je to môj brat.“ – „Za dva dni zabil osemdesiat ľudí!“ – „...Je adoptovaný.“

The Avengers, USA, cca 143 minút

Réžia a scenár: Joss Whedon (podľa komiksov firmy Marvel). Hudba: Alan Silvestri. Kamera: Seamus McGarvey. Hrajú: Robert Downey Jr., Chris Evans, Samuel L. Jackson, Jeremy Renner, Scarlett Johanssonová, Tom Hiddleston, Cobie Smuldersová, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Clark Gregg, Lou Ferrigno (len hlas), Paul Bettany (len hlas), Gwyneth Paltrowová, Stellan Skarsgård, Stan Lee (cameo), Powers Boothe, Harry Dean Stanton a ďalší