19 otázok o The Dark Knight Rises
Komiksový film
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 18 Máj 2012 04:00

7 strán s pokusmi o odpovede na otázky o jednom z najočakávanejších komiksových filmov roka.

Ak ste nevideli BATMAN ZAČÍNA a TEMNÉHO RYTIERA, ďalej čítajte len na vlastnú zodpovednosť.

THE DARK KNIGHT RISES (trailer) nakrúca za cca 250 miliónov dolárov režisér prvých dvoch dielov Christopher Nolan (MEMENTO, POČIATOK). Na námete a scenári sa podieľal s bratom Jonathanom a Davidom S. Goyerom, hudbu zloží Hans Zimmer. Viac o postavách.

1) NAOZAJ SA BUDE TROJKA ODOHRÁVAŤ 8 ROKOV PO DVOJKE?

Áno.

2) O ČOM BUDE?

Úvod by sa mohol odohrávať krátko po TEMNOM RYTIEROVI. Batman je na úteku pred verejnosťou, ktorá si myslí, že zabil „bieleho rytiera“ Harveyho Denta a rada by ho za to zlynčovala. Tým pádom je na úteku aj pred spravodlivosťou, ktorá ho stíha za vraždu. Jediný policajt, ktorý vie o jeho nevine, je Gordon - a ten Batmanovi sľúbil, že nič neprezradí (keď by sa prevalilo, že aj dobrák ako Dent môže zošalieť, stratili by ľudia nádej). Na úteku Netopierieho muža zastihne tajomný anarchista Bane, spôsobí mu ťažké zranenia a na 8 rokov ho uväzní na neznámom mieste. Medzitým si odskočí do Gothamu splniť mrazivý plán, na ktorého konci je pravdepodobne koniec Gothamu. Wayneovi sa podarí utiecť a rozhodne sa posledný raz si obliecť Batmanov kostým.

3) BUDE JOSEPH GORDON-LEVITT HRAŤ JOKERA?

Nie. Vychádzajúca hviezda je expertom na afektované herecké výkony (gangsterka s Mickeym Rourkeom RANA ISTOTY). Tie však blednú v porovnaní s jeho sympatickými „obyčajnými“ výkonmi (POČIATOK, TIEŇ ZABIJAKA, 500 DNÍ SO SUMMER). Ako o možnom kandidátovi na Jokera sa o ňom hovorilo preto, že sa do nemalej miery (s odpovedajúcou vrstvou mejkapu) podobá na mŕtveho Heatha Ledgera (s ktorým si zahral v 10 VECÍ, KTORÉ NA TEBE NENÁVIDÍM) a jeho „preháňajúci“ štýl by sa dôstojne vyrovnal Ledgerovmu. Následne sa hovorilo, že si zahrá syna mafiána, ktorého v BATMAN ZAČÍNA hral Tom Wilkinson. Žiadna z variant sa nepotvrdila.

4) KOHO TEDA BUDE HRAŤ?

Policajta Johna Blakea, ktorý zrejme pracuje pod Gordonovým velením. Blake je obohnaný tajomstvom. Nevie sa o ňom nič. Zahrá si Gordonovho nástupcu, ktorého si vychováva sám Gordon? Alebo naopak, pôjde o mladú krv, dosadenú do policajného zboru starostom mesta, pretože Gordon je už starý? Bude Blake krysa, donášajúca na Gordona? Trailery toho príliš veľa neprezradili. No medzi riadkami sa dá čítať, že Blake by mal byť Batmanov nový spojenec.

5) BUDE TEDA VO FILME JOKER?

Nebude. Vraj. Režisér Nolan s ním do dvojky počítal. Podľa jedných mal byť Joker zasa titulným zlosynom a jeho vzťah s Batmanom sa mal „poriadne“ uzavrieť (v dvojke je povedané, že svojím spôsobom jeden bez druhého nemôžu žiť). Iné zdroje tvrdili, že sa v skutočnosti malo jednať o podobné cameo, aké mal Cillian Murphy (hlavný zloduch v BATMAN ZAČÍNA) v úvode TEMNÉHO RYTIERA. Ak sa skutočne malo jednať iba o cameo, naznačovalo sa, že Batman by Jokera (napr. kvôli získaniu informácie, viď. Starlingová v MLČANÍ JAHNIAT) navštívil v Arkhame (gothamskom blázinci s najhoršími z najhorších, niečo ako Azkaban v potterovkách) kvôli získaniu informácií o Baneovi.

6) BUDE VO FILME TUČNIAK?

Nebude. Správa o tom, že by mohol byť, sa objavila už v súvislosti s TEMNÝM RYTIEROM. Nakoniec Tučniak ale nebol v ňom a nebude ani v trojke. Tučniak sa už v sérii objavil (no nie v Nolanovej, ale v Burtonovej, konkrétne v BATMAN SA VRACIA, hral ho Danny De Vito). Kým Tučniak nebude, iná postava z BATMAN SA VRACIA bude a to Mačacia žena. Tú vtedy hrala Michelle Pfeifferová a v nevydarenom spin-offe Halle Berryová. Tentokrát si ju zamňauká Anne Hathawayová (LÁSKA A INÉ ZÁVISLOSTI).

7) KTORÁ BÉČKARSKÁ HVIEZDA 80. ROKOV SI ZAHRÁ V TROJKE?

Podobne, ako Tarantino a Rodriguez, i Nolan do svojich hitov rád obsadzuje zabudnuté hviezdičky. V prvej časti si šéfa Wayneovej firmy zahral Rutger Hauer, v dvojke Eric Roberts nového kráľa gothamského podsvetia. Tentoraz prišla rada na Matthewa Modinea (OLOVENÁ VESTA, PSYCHOPAT ZO SAN FRANCISCA, OSTROV HRDLOREZOV). Mal by si zahrať zlého politika Nixona.

8) ZOMRIE BATMAN?

Možno. Nolan sériu oficiálne ukončuje, teda si môže dovoliť hocičo a štúdio ho v tom bude podporovať, keďže čím odvážnejší v prvých dvoch dieloch bol, tým bola tržba vyššia. JE priestor pre experiment typu „hrdina zomrie“? Je. Batmanovo posolstvo by ďalej žilo prostredníctvom jeho nástupcu. Verejnosť by sa nemusela dozvedieť, že Batman zomrel. Jeho nasledovník by si navliekol rovnakú masku a hral hru svojho predchodcu (na rozdiel od Tonyho Starka verejnosť Batmanovu identitu nepozná). Ak aj Batman nezomrie, očakáva sa aspoň zníženie úrovne jeho zdravotného/psychického zdravia a odchod na dôchodok.

9) KTO HO NAHRADÍ?

John Blake? Ktovie. Druhý diel nečakane vyrukoval s otázkou „Čo ak Batmanova prítomnosť v meste do Gothamu paradoxne láka nových šialencov, namiesto toho, aby ich odplašila?“. Tretí by sériu pokojne mohol zakončiť otázkou s nádejou. „Čo ak Batmanova prítomnosť v meste do Gothamu láka jeho nástupov?“ Ako ďalší možný Batmanov nástupca do úvahy prichádza... Mačacia žena. O jej nejasných motiváciách sa však vždy viedli diskusie (ani u Burtona nebola vyložene dobrá, či zlá).

10) ČO ROBIN?

To je ďalší možný (a asi najlogickejší) možný Batmanov nástupca. No hoci sa kedysi šepkalo, že by sa v závere trilógie skutočne mohol objaviť, dnes je oficiálne, že v ňom nebude. Jedine, že by sa ním na samom konci stal John Blake. Hovorí sa však, že Bale svoj tretí návrat podmienil tým, že Robin nebude a Nolan sa na Robinovu adresu vyjadruje miestami až vulgárne.

11) AK BATMAN ZOMRIE, KOHO RUKOU?

Od chvíle, čo sa v polovici mája 2011 objavila fotka svalovca Banea, bola odpoveď jasná. Ak je niekto schopný zničiť Batmana, tak toto nezastaviteľné monštrum. Bane má pritom v komiksoch povesť síce brutálnej korby, ale zároveň inteligentného vášnivého čitateľa kníh a študenta cudzích jazykov a kultúr. No prvého človeka zabil ešte ako dieťa... a keď sa stretol s Batmanom v komiksoch, Batman sa z toho už nikdy úplne nespamätal.

12) KTO BUDE HRAŤ BANEA?

Tom Hardy. Nolan s ním spolupracoval už v POČIATKU. Hardy je už niekoľko rokov v hre ako nástupca Mela Gibsona v štvrtom ŠIALENOM MAXOVI.

13) KTO VŠETKO Z PREDCHÁDZAJÚCICH DIELOV SA VRÁTI?

Všetci. Michael Caine ako komorník Alfred, Morgan Freeman ako vynálezca (ktorý sa ale na konci dvojky s Bruceom nerozišiel v najlepšom), samozrejme Christian Bale ako Bruce/Batman a Oldman ako Gordon. Otázny je návrat Cilliana Murphyho, ktorý ani v dvojke nezomrel. Nolan každopádne naznačil, že by sa mal vrátiť.

14) NAOZAJ BUDE VO FILME RA´S AL GHUL?

Bude. Jedná sa o postavu, ktorú v prvej časti hral Liam Neeson... respektíve Ken Watanabe... ako sa to vezme, lebo bez prezrádzania sa to podrobne nedá rozviesť. Každopádne, v BATMAN ZAČÍNA táto postava na 99% zomrela. Mladého Ra´s Al Ghula si zahrá Josh Pence (SOCIÁLNA SIEŤ), objaví sa ale aj samotný Neeson. Podľa všetkého pôjde o flashback (hovorí sa, že bol nielen Batmanovým učiteľom, ale aj Baneovým).

15) VRÁTI SA AARON ECKHART?

Samozrejme nie. Napriek tomu sa pred nakrúcaním špekulovalo, že v dvojke v skutočnosti nezomrel, ale iba skončil v kóme a pre potreby trojky sa z nej prebudí. Nič také sa nepotvrdilo. Naozaj zomrel.

16) BUDE MAŤ BATMAN NOVÝ BAT-STROJ?

Bude. Nolanova vízia je realistická, takže slávne rekvizity typu batmobilu nepripomínajú nič, čo by chceli deti na Vianoce, ale naolejovanú tvrdú mašinu, búrajúcu po nociach s rachotom budovy. Po tom, čo Schumacher v BATMANOVI A ROBINOVI prišiel s bat-kreditkami, sériu mohlo zachrániť zrejme už len toto. Kým v prvých častiach sme videli bat-mobil a bat-motorku, v trojke to bude bat-lietadlo.

17) BUDE MAŤ BATMAN ZASA SVOJU JASKYŇU?

Bude. Na konci BATMAN ZAČÍNA mu ju zničili, no kým v TEMNOM RYTIEROVI sa stále rekonštruovala a nevideli sme z nej nič, v závere trilógie by už mala byť dokončená.

18) KOHO SI ZAHRÁ FRANCÚZKA MARION COTILLARDOVÁ?

Hviezda DOBRÉHO ROČNÍKA, POČIATKU a životopisu EDIT PIAF (za ktorý získala Oscara) bola angažovaná od začiatku, no dlho sa nevedelo, koho si zahrá. Prvá teória tvrdila, že novú šéfku Wayneovej firmy. Druhá, že dcéru Ra´s Al Ghula. Stále sa nevie, ktorá z teórií je pravdivá. Niektorí tvrdia, že pravdivé sú obe – zahrá si novú šéfku Wayneovej firmy, no v skutočnosti pôjde o Ghulovu dcéru. Samotná herečka však začiatkom mája 2012 povedala, že si zahrá len „obyčajnú“ Mirandu a že nepôjde o veľkú a dôležitú rolu.

19) BUDE BATMAN 4?

Štúdio Warner Bros. by bolo zlým obchodníkom, ak by tvrdilo, že nie. O ďalšom Batmanovi hovorí otvorene. Prípadný ďalší diel by však už nemal byť v Nolanovej réžii, mali by v ňom hrať iní herci a atmosféra by mala byť iná. V podstate by sa išlo od začiatku. Zasa.