Najzamrdanejší pavúk v Supermanových slipoch
Komiksový film
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 30 Júl 2009 15:00

V určitých kruhoch kultový (do češtiny otitulkovaný) 20-minútový monológ Kevina Smitha o neuveriteľných zážitkoch na SUPERMANOVI... ktorého nikdy nenapísal.

Kedysi Smith nakrútil konverzačnú komédiu FLÁKAČI. Niekto zo štúdia Warner Bros. (ktoré malo zakúpené práva na sfilmovanie legendárneho komiksu o „Mužovi z ocele“) ich videl, páčili sa mu a navrhol Kevinovi spoluprácu. Z viacerých návrhov Kevin, ako komiksový fanúšik, okamžite skočil po SUPERMANOVI, ktorého Warneri v tom čase pripravovali.

Prišiel, povedal svoj názor, poďakovali mu zaň - a poslali domov. Na druhý deň ho znova zavolali, aby zopakoval to, čo povedal včera, ibaže teraz v miestnosti sedel iný muž. Smith zopakoval, poďakovali - a zasa poslali domov. Situácia sa opakovala týždeň, ale s tým rozdielom, že miestnosť bola deň za dňom plnšia.

Na konci pribudol muž, ktorý MAL MOC a bol ochotný Smitha prizvať oficiálne k projektu, aby napísal scenár. Záverečné slovo (či áno alebo nie) bude však mať producent snímky Jon Peters, ktorý (aspoň Smith to hovorí), rád produkuje filmy tak, ako keby ich režíroval: je stále na pľace, kibicuje režisérom do roboty... a vôbec.

Faktom je, že Tim Burton, keď pre Petersa v 80. rokoch 20. storočia režíroval prvého BATMANA, dostal infarkt.

Peters si Smithovu víziu vypočul a povedal, že spolu urobia výborného SUPERMANA. Smith: „A pýta sa ma, či viem prečo. Povedal som mu, že nie, že neviem, prečo urobíme najlepšieho SUPERMANA. A on že preto, lebo sme obaja vyrástli na ulici. No... ja som vyrastal v peknom domčeku na predmestí New Jersey, prvého Afroameričana som videl, keď som mal 28. Žil som síce V ulici, ale nie NA ulici. A ten blbec bol bývalý kaderník, ale to som mu nepripomenul, lebo som tú prácu chcel. Pýtam sa ho, kto by podľa neho mal hrať Supermana a on že Sean Penn a ja že prečo a on že či som videl MŔTVY MUŽ PRICHÁDZA, kde má výraz chladnokrvnej beštie a ja že, ty kretén ale veď to je Superman! Peters mi nakoniec hovorí ´Mohli by sme si rozumieť Kevin a nechám ťa to napísať, ale musíš splniť tri veci: Superman nebude mať oblečený oblek, nebude lietať a v polovičke sa pobije s gigantickým pavúkom, lebo pavúky sú najväčší predátori v zvieracej ríši´.“

Smith prácu VEĽMI chce, preto súhlasí. Warner Bros. ho teda oficiálnou cestou žiadajú o krátky námet, aby sa na jeho základe definitívne rozhodli, či mu napísanie scenára skutočne priklepnú. Behom jednej noci napíše 80-stranový dialóg bez deja. Na réžiu bol najatý Burton a hlavnú rolu mal stvárniť Nicolas Cage. Burton však vyhlásil, že Smithov scenár odmieta a Smith sa tým pádom (keďže Burton bol pre štúdio dôležitejší, než Smith) ocitol z hry.

Nakoniec sú z hry vyradení nielen Burton a Cage, ale i samotný SUPERMAN (vznikne až v roku 2006 ako SUPERMAN SA VRACIA v réžii Bryana Singera a s Petersovou víziou nemá nič spoločné). O rok neskôr Kevin Smith zažíva v kine zvláštny pocit, keď vidí nový film z Petersovej produkcie. WILD WILD WEST.