Green Lantern 3D [4O %]
Komiksový film
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 16 September 2011 04:00

Recenzia na komiksový film GREEN LANTERN 3D.

Komiks nepoznám (videl som len kreslený video film GREEN LANTERN: PRVÝ LET/2009), takže keď som si pozrel bizarný trailer na blížiaceho sa celovečerného kino GREEN LANTERNA 3D, bol som vyvedený z miery celkovou kurióznosťou. Ostatné komiksové filmy (DAREDEVIL) oproti nemu zrazu pôsobili ako dokumenty. Nemám problém s fantáziou, ale toto bolo príliš. Možno ak by som komiks poznal, vnímal by som snímku inak. Ale ako laik som mimo z prehnanej originality. Posúďte sami.

Pred miliardami rokov vo vesmíre existovala „rasa nesmrteľných“ (malí mimozemšťania s obrovskými mozgami). Ozbrojila sa najmocnejšou existujúcou kozmickou silou. „Energiou sily“. Táto rasa následne vytvorila svet, z ktorého mohla dozerať na pokoj vo vesmíre. Tento svet sa volá planéta Oa. „Nesmrteľní“ (ktorí sú naozaj nesmrteľní, takže stále žijú a dohliadajú na mierový stav, ale v rozhodovaní sú prehnane opatrní a pomalí) rozdelila vesmír na takmer 4.000 sektorov. Z každého následne povstal strážca – spravodlivý a odvážny. Tzv. Green Lantern. Tento strážca zákona je vyzbrojený zázračným prsteňom, vďaka ktorému môže robiť šialené veci (o tom o chvíľku).

Zatiaľ stíhate?

Jeden z „rasy nesmrteľných“ však podľahol „žltej energii“ a stal sa gigantickou plynovou potvorou (!!!!!!!) menom Parallax (hlas: Clancy Brown). Parallax bol doteraz uväznený, no práve sa mu podarilo uniknúť a podľa všetkého chce zničiť TOTÁLNE VŠETKO. Plánuje začať Zemou. Tá je jedným zo spomenutých sektorov, ale ako jediný z nich DODNES nemá svojho Green Lanterna (lebo ľudia sú hlúpi a nezaslúžia si takú výsadu).

To sa zmení po tom, čo je počas súboja s Parallaxom mocný Lantern menom Abin Sur (hlas: Temuera Morrison) zranený. Musí núdzovo pristáť na Zemi a tesne pred smrťou si vybrať človeka, ktorý bude nosiť jeho prsteň. Zemským Lanternom sa stáva nezodpovedný špičkový stíhací pilot Hal Jordan (Ryan Reynolds). Na planéte Oa podstúpi výcvik, ale striedavo sa bude svojho daru vzdávať (lebo si myslí, že naň nemá morálne právo) a striedavo ho prijímať a s jeho pomocou zachraňovať svoju potenciálnu babu (Blake Livelyová – MESTO), Zem, vesmír... a tak vôbec.

Scenár je taký šialený, že mnohé ďalšie „detaily“ som radšej ani zámerne nenapísal. Napr. prsteň musíte občas dobiť (prostredníctvom zeleného lampáša), aby fungoval. Prípadne: ak prsteň nejakým spôsobom ľubovoľnému Lanternovi ukradnete, ešte to neznamená, že sa sám stanete Lanternom.

Dobrá správa je, že hoci je to totálna volovina, kravina, blbosť, konina a oškvarok, je to taká zábavná volovina, kravina, blbosť, konina a oškvarok, že som napriek počiatočnému totálnemu nezáujmu postupne začal uvažovať nad hodnotením až 60%. Hoci som nevedel, čo sa deje, vďaka smršti zábavných trikov, akčných scén a vtipného Reynoldsa (ktorý napriek BLADE: TRINITY, X-MEN ORIGINS: WOLVERINE a BURIED stále ani bohovi preraziť), som sa bavil.

Hŕstka scén ma dokonca dojala; kým do kože Supermana, Batmana alebo Bladea sa neviem vcítiť, do kože chlapíka, ktorý dobrovoľne vzdáva boje uprostred, mi to nielenže nerobilo problém, ale dokonca som mu začal držať palce. Pritom bolo od začiatku jasné, že sa z nezodpovedného Casanovu stane správny mladý muž, ktorý si stojí za svojím názorom. Neviem, čo spôsobilo moje stotožnenie s tak banálne napísaným hrdinom. Oscarové majstrovské stanislavského precítené herectvo Ryana Reynoldsa (ktorého mám rád, ale zatiaľ svoj najvážnejší dramatický výkon podal v ducharine z produkcie Michaela Baya 3:15 ZOMRIEŠ!, čo hovorí za všetko) to asi nebolo...

Film má dve hodiny, no napriek komplikovanému scenáru (na prvý raz som skoro vôbec nepochopil, kto je koho bratom, kto otcom a prečo sa práve Sarsgaardovi stalo to, čo sa stalo), priemerným postavám (najviac sa mi páčil hlas Geoffreyho Rusha a Mark Strong ako neodhadnuteľný Sinestro, ktorý sa vyfarbí až v prípadnej dvojke), slabým zlosynom (krajne nesympatický a úplne nevhodne vybratý Sarsgaard; nezaujímavý Paralax), som sa nenudil.

Vizuálne efekty za cca 200 miliónov dolárov asi nebudú nominované na Oscara. No je ich tak veľa a sú také originálne, že ani príliš neprekáža, že snímka je i vďaka nim už v roku 2011 naivným slaboduchým komiksovým šuntom ako z deväťdesiatych rokov 20. storočia. Nebudem ho porovnávať s PANCIEROVÝM DIEVČAŤOM (20%), pretože mi pripadal lepší. Ak by sme ale mali porovnať celkovú mieru naivity, bolo by to asi fifty-fifty (dýchanie vo vesmíre; skoro všetci mimozemšťania majú dve oči, dve ruky, dve nohy a jednu hlavu; Hala skoro nikto nepozná, hoci maska na jeho tvári mu zakrýva len lícne kosti). Film pôsobí schválne (?) zastaraným dojmom, kedy si ľudia mysleli, že v balóne vyletia až na Mesiac. Obdivuhodná je v tomto smere už jedna z úvodných scén, kedy sa hrdinovi v najnevhodnejšej chvíli pred očami začne premietať temná scéna z jeho detstva namiesto toho, aby začal riešiť záchranu svojho života. Už si ani nepamätám, v akom filme som túto príšernú zastaranosť videl posledný raz... ale asi v prvých HORÚCICH STRELÁCH v roku 1991.

Našťastie, len čo hrdina začne používať prsteň, začnú sa diať veci. V jednej scéne sa pokazí helikoptéra a začne sa rútiť do masy ľudí. Green Lantern ju však vďaka kúzelnému prsteňu premení na závodné auto (!) a následne pred ľudí asi štyri metre nad zem „zhmotní“ pretekársku dráhu. Helikoptéra, teraz už vlastne auto, tým pádom nedopadne na ľudí, ale na pretekársku dráhu - a nikomu sa nič nestane! Prípadne Parallax zaútočí na ženu. Blíži sa k nej, no v poslednej chvíli sa pred ňu postaví Green Lantern, zhmotní gigantický guľomet a začne to do Parallaxa páliť - ako kedysi T-800 rotačákom do rady policajných áut -, a medzitým žena bezpečne utečie. Podobných zábavných TOTÁLNYCH STUPIDÍT je snímka plná.

Kým komiksy od Marvelu sa stávajú hitmi a sú väčšinou kvalitné (ak necháme bokom FANTASTICKÉ ŠTVORKY, s ktorými má GREEN LANTERN 3D po stránke celkovej nenáročnosti veľa spoločného), firma DC Comics také šťastie nemá. Nebyť Nolana a jeho BATMANOV, ani by laici nevedeli, že DC vôbec existuje. Po GREEN LANTERNOVI 3D sa situácia príliš nezlepšila... možno ešte zhoršila. Martin Campbell nakrútil po sérii dobrých filmov (ZLATÉ OKO, ZORRO: TAJOMNÁ TVÁR, CASINO ROYALE) ďalšiu zo svojich čudných vecí (VERTICAL LIMIT, LEGENDA O ZORROVI, NA HRANE TEMNOTY). Myslím, že som situáciu dostatočne predvídal už v preview.

Green Lantern, USA 2011, cca 114 minút

Réžia: Martin Campbell. Scenár: Greg Berlanti, Michael Green, Marc Guggenheim, Michael Goldenberg (podľa komiksu firmy DC Comics). Hudba: James Newton Howard. Kamera: Dion Beebe. Hrajú: Ryan Reynolds, Blake Livelyová, Peter Sarsgaard, Mark Strong, Temuera Morrison (len hlas), Tim Robbins, Angela Bassettová, Jay O. Sanders, Geoffrey Rush (len hlas), Michael Clarke Duncan (len hlas), Clancy Brown (len hlas) a ďalší