Kto z Avengers zomrie?
Komiksový film
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 25 Február 2015 03:00

S kým začne sexuálne žiť Kapitán Amerika? Kto bude tvoriť „novú generáciu“? Bude Hulk vystrelený do vesmíru? Nahradí Stark Furyho? Stane sa z Thora žena?

Aby sme si vyjasnili situáciu: v apríli sa končí Etapa 2 druhými Avengers a v júli štartuje Etapa 3, Ant-Manom. Ten má predstaviť nového člena Avengers, Hanka Pyma (Paul Rudd), ktorý sa vďaka mentorovi (Michael Douglas) vie zmenšiť na veľkosť mravca. Zároveň má byť maskovaný, čiže jeho identitu nebude svet poznať. To je novinka, nakoľko súkromnú identitu v podstate všetkých (filmových) Avengers svet pozná. Snáď len s výnimkou Hulka, no aj u toho je to diskutabilné.

Ant-Man bude prvou lastovičkou čerstvo nastupujúcej generácie, ktorá by postupne mala obmeniť tím Avengers. Ďalšími sa stanú Dr. Strange (Benedict Cumberbatch), Black Panther, prvá super-hrdinka Captain Marvel a „národ“ Inhumans (tu sa zatiaľ nevie, či pôjde o jedného hrdinu, o tím alebo o niečo úplne iné). Momentálne sa príliš detailne nevie, ako bude do univerza začlenený Spider-Man, pretože Sony a Marvel sa len pred chvíľkou dohodli na jeho vzájomnom požičiavaní si. Spidey bude môcť vystupovať ako v marveláckom prepojenom svete, tak v samostatných filmoch a spin-offoch v réžii Sony, čo znie divoko a divoké to určite aj bude. Rúškom tajomstva sú obohnaní i súrodenci, ktorých sme prvý raz videli na konci titulkov Kapitána Ameriku 2. V Avengers 2 by spočiatku mali byť na strane zlých, pretože budú Starka viniť za smrť svojich rodičov. Ale postupne zrejme „precitnú“ a postavia sa na stranu Avengers (i keď bohvie, či sa tak stane v tomto filme). Šepká sa, že by mohli patriť k Inhumans.

............................................................................................................................

Čierna vdova + Hawkeye

Názov zavádza. Nie je absolútne vôbec isté, či/že starí členovia zomrú. Naopak, bolo by dosť absurdné, aby k niečomu takému došlo. V podstate by mega-jatky nemali zmysel. Áno, je možné, že zopár postáv zomrie, ale skôr menej dôležité, akými sú Hawkeye (Jeremy Renner) a Čierna vdova (Scarlett Johanssonová). Ale už u tej je to diskutabilné, nakoľko po roličkách v Iron Manovi 2 a Avengers zažiarila v druhej kapitánovej sólovke a v hite Lucy, ktorý bol síce blbosť, ale zarobil strašné prachy, čím potvrdil, že je ako akčná hrdinka vítaná a teda by bola blbosť, aby Marvel Vdovu zabil. Oveľa logickejší, ako smrť, by bol naopak spin-off. No Etapa 3 sa končí v roku 2019 a je isté, že v rámci nej Vdova vlastný celovečerák nedostane (a neverím, že by hviezda Johannsonovej formátu šla do „obyčajného“ seriálu á la Agentka Carterová). Potom už o Scarlett diváci možno nebudú stáť. Takže je možné, že sa Marvel predsa len nakoniec odhodlá k ráznemu kroku a ruskú špiónku zlikviduje.

Whedon sľúbil, že lukostrelec Hawkeye (prvý raz sa predstavil v prvom Thorovi, následne v Avengers) dostane v Avengers 2 lepšie napísaný „charakter“. Ale čo si budeme hovoriť, táto séria nikdy nebola o ňom a mimoriadny posun k lepšiemu neočakávam. Navyše, opadla aura okolo tohto herca. Už sa zabudlo, že získal dve oscarové nominácie. Po viacerých neúspešných projektoch (nepodarilo sa mu dôstojne nahradiť Matta Damona, ani Toma Cruisea) by som sa nečudoval, ak by Marvel postavu vyhodnotil ako neúspešnú a jej zabitím by inšpiroval preživších členov tímu k lepším výsledkom.

Obe postavy sa objavia v Avengers 2 a potom je to už jeden veľký otáznik. Špekuluje sa, že Hawkeye by pre tretiu kapitánovu sólovku mohol byť tým, čím pre druhú Vdova. Prichádza do úvahy aj možnosť, že ich Marvel nechá pokojne odísť na predčasný dôchodok, ale taký koniec predpokladám skôr tu:

............................................................................................................................

Kapitán Amerika

O čo viac sa totiž fanúšikovia zhodujú na tom, že postava bude zabitá (Chris Evans X-krát potvrdil, že keď vyprší zmluva, novú nepodpíše) a nahradená Winter Soldierom resp. Buckym, o to viac môžu byť prekvapení, keď kapitán prežije a odíde na zaslúžený dôchodok. Predsa len, vybojoval toho viac než dosť a je čas na dôstojný odchod. Samozrejme platí to isté, čo u hornej dvojice: smrť dôležitej postavy by nakopla preživších hrdinov a divákovi by ukázala, že situácia je skutočne vážna, keď Thanos dokáže zlikvidovať také silné postavy. Osobne si ale naozaj myslím, že logickejší by bol odchod na dôchodok, možno dokonca s Kate alias s Agentkou 13 (Emily VanCampová) z druhej sólovky; predpokladá sa, že ide o dcéru jeho životnej lásky Peggy. Ale pripadá mi úchylné, aby hrdina pochoval starú lásku a začal sexuálne žiť s jej dcérou.

Chris sa objaví v Avengers 2, následne dostane tretiu sólovku (s podtitulom Civil War, kde sa názorovo a inak zrazí s Tonym Starkom) a potom má v zmluve už iba jeden film. Mohlo by pochopiteľne ísť o Avengers 3, kde by ho Thanos zabil. Lenže sám Marvel povedal, že v trojke nikoho zo starých členov neuvidíme. Čiže ak zomrie, tak v štvorke. Mimochodom, kapitán mal „falošné“ (fanúšikovia vedia) cameo v Thorovi 2.

Chrisovmu rozhodnutiu odísť rozumiem, no je to škoda, pretože v druhej sólovke sa stal presne TÝM prirodzeným a rešpekt oprávnene budiacim mužom, akým autoritatívny a arogantný Stark nikdy byť nemôže.

............................................................................................................................

Thor

Chris Hemsworth sa okrem pôvabnej jednotky a nepôvabnej dvojky objavil samozrejme i v Avengers a objaví sa aj v dvojke a pravdaže v treťom spin-offe. Ten sa má niesť v znamení „konca istých vecí, ale zároveň začiatku úplne nových“. Z tejto formulky môže vzísť skutočne všeličo; mne sa páči verzia, že Thanos zničí Asgard s výnimkou Thora. Ak je pravda, že v Avengers 3 nebude žiadny starý Avenger, je pravdepodobné, že Thor bude uspatý ako jeho otec v jednotke a prebudí sa a v plnej sile zasiahne až do udalostí v Avengers 4. Jeho smrť nepredpokladám, Thor je zatiaľ prvý pôvodný člen komanda z tohto článku, ktorého zrejme uvidíme aj po boku starej partie. Sám herec potvrdil, že má o rolu záujem aj po vypršaní kontraktu. Bude to tak ale naozaj, alebo sa nová generácia osvedčí natoľko, že Marvel radšej použije ju a pôvodní členovia sa budú objavovať len sporadicky, prípadne niektorí vôbec? Aký by potom bol koniec Thora? Smrť? Premena na ženu (ako v komiksoch)? Alebo by aj jemu Marvel doprial zaslúžený dôstojný odchod, stal by sa kráľom („nového“?) Asgardu, pred aroganciou by definitívne uprednostnil múdre kraľovanie a s novou partou by sa rozlúčil v duchu „keď budete potrebovať, zavolajte ma, ale keď sa bude dať, skúste sa spoľahnúť radšej jeden na druhého, budem mať more práce aj bez vás“?

............................................................................................................................

Iron Man

Plánovaná štvorka (podľa Downeyho túžby ideálne v réžii Mela Gibsona, ktorý mu kedysi pomohol a teraz mu to chcel vrátiť) bola stopnutá, v Etape 3 na 100% nebude. Keď sa o nej hovorilo, šepkalo sa, že priletí „skutočný“ Mandarin (tento kraťas jasne povedal, že existuje). Nakoniec bol Starkov štvrtý spin-off zrušený a Mandarin bol predbežne presunutý do Dr. Strangea, momentálne sa ale zdá, že aj toto je minulosťou. Dovolí si Marvel takú dôležitú postavu nepoužiť? Navyše, keď kraťas poskytol také informácie, aké poskytol? No... dovolil. Len si spomeňte na Red Skulla (Hugo Weaving) či postavy z Neuveriteľného Hulka.

Downey sa vďaka tejto postave stal jedným z najlepšie zarábajúcich hercov planéty a hoci s Marvelom nemá také „etické“ problémy, ako Evans, potvrdil, že nemieni Tonyho hrať „donekonečna“. Čo to znamená, to momentálne nikto nevie. Nemyslím si, že by Iron Man zomrel. Je ale možné, že príchod nových členov, „nepoznačených starými hriechmi a zlými rozhodnutiami“, by ho odsunul na vedľajšiu koľaj „zmúdreného mentora“, ktorý žije v úzadí s Gwyneth Paltrowovou a občas k nemu Ant-Man skočí po radu. Osobne nepredpokladám, že by Iron Man bol plnohodnotným členom v „nových Avengers“, ale smrť či definitívny odchod nepredpokladám tiež. Čo tak šéf vynoveného Shieldu?

Stark bude mať každopádne obrovský priestor v kapitánovej tretej sólovke, kde pravdepodobne bude na strane vlády USA a jej túžby superhrdinov registrovať ako zbrane hromadného ničenia (po gigantických deštrukciách z Avengers 1 a 2). Kapitán bude zastávať opačný názor a to z oboch mužov môže urobiť nepriateľov. Pre potreby Avengers 4 sa ale samozrejme opäť budú musieť spojiť. Otázne je, ako do udalostí okolo najbohatšieho člena tímu zasiahne informácia z kapitánovej druhej sólovky, kde sme sa dozvedeli, že jeho otec bol v skutočnosti zabitý Hydrou. Vedel to Tony, alebo sa to ešte len dozvie a ak sa to ešte iba dozvie, čo to zmení?

............................................................................................................................

War Machine

Rhodey to mal vždy ťažké. V jednotke Iron Mana trpel Tonyho arogantným alkoholizmom, dvojke bol pre-obsadený a v trojke síce vystupoval, ale v Avengers nie. Nikdy nebol uznaný ako plnohodnotný člen tímu a faktom je, že právom, nakoľko minimálne zasahoval do kľúčových udalostí. Don Cheadle v Avengers 2 bude, ale nehovorí sa o tom, lebo Marvel vie, že to nikoho nezaujíma. Je možné, že War Machine zomrie, i to, že nezomrie, možné je proste úplne všetko. Možnože zomrie a jeho smrť bude mať v dvojke na ostatných podobný účinok, ako „smrť“ agenta Coulsona v jednotke a možno proste „zmizne“ z univerza a nikto si to nevšimne. War Machine je s prepáčením ešte nezaujímavejší a pre univerzum nepodstatnejší, ako Hawkeye. Dvojnásobne po nástupe Falcona, ktorý je to isté, len zábavnejšie (lietajúci Afroameričan s vojenskými výložkami).

............................................................................................................................

Falcon

Lietajúci ex-vojak a kapitánov parťák sa vynikajúco predstavil v jeho druhej sólovke. Do úvahy prichádza možnosť, že štít po ňom prevezme práve on, hoci obecne sa za hotovú vec pokladá Bucky. Falcon si zrejme naozaj uchová krídla a vzhľadom na pozitívne prijatie tejto postavy (a sympatický prejav Anthonyho Mackieho) je možné, že Marvel neodolá a postavu plnohodnotne zaradí do „nových“ Avengers. Určite bude v Avengers 2.

............................................................................................................................

Hulk

Chudák Hulk. Universal bol zo vzrušujúco bizarného zárezu Anga Lee v takých rozpakoch, že práva radšej „vrátil“ Marvelu. Ten sa v roku 2008 pokúsil o reštart (ktorý však teoreticky nadväzoval na Angove udalosti), ale tiež nešlo o gigantický triumf napriek hereckému pre-obsadeniu. To by ale bolo, aby Hulk nebol v Avengers! Bol, znova ho pre-obsadili, tentokrát ale Marvel Markom Ruffalom trafil do čierneho a herec na seba dokázal strhnúť divákovu pozornosť do takej miery, že sa začalo hovoriť o spin-offe.

Nejaký čas sa šepkalo aj o seriáli z dielne Guillerma del Tora, no je isté, že z toho nič nebude. Hulk ale v Avengers 2 určite dostane nemalý priestor: podľa dostupných informácií prestane poslúchať, Stark na jeho ovládnutie dokonca vyvinie špeciálne „spôsoby obrany“, tie ale pravdepodobne zlyhajú a hoci to môže znieť bizarne, Hulk na konci môže skončiť vo vesmíre. Tam ho Avengers vystrelia po tom, čo dospejú k záveru, že je pre svet príliš nebezpečný. V komiksoch sa to stalo a v predchádzajúcich etapách sme sa do vesmíru pozreli, takže nelogické by to nebolo. Skôr naopak, Hulk by vďaka tomu „mohol“ chýbať v Avengers 3, „medzitým“ by vo vesmíre spoznal Strážcov Galaxie a pre potreby Avengers 4 by ich privedie na Zem (viac o možnom crossovere).

............................................................................................................................

Nick Fury

Ani Nick to nemal ľahké. Prelúskal sa cez Davida Hasselhoffa, zmenil farbu pleti, zomrel a ožil a dokonca prišiel „ten“ šokujúci zvrat s okom. V Kapitánovi 2 Shield v podstate prestal existovať a Fury odišiel „kamsi do Európy“, pravdepodobne do opevnenia, ktoré sme videli v záverečných titulkoch. Možno práve jeho prepadom by sa mohli začať Avengers 2, to je ale diskutabilné, nakoľko kapitán s Nickom do Európy odmietol odísť a zrazu by tam bol? No neviem...

Nick sa napriek podľa mňa fenomenálnemu stvárneniu Samuelom L. Jacksonom (Jurský park) nedočkal spin-offu a v rámci Etapy 3 sa ani nedočká. Bohužiaľ, obávam sa, že druhý Kapitán bol filmom, v ktorom dostal najväčší priestor a odteraz to bude iba horšie. Marvel možno sám uzná, že už by šlo len o stereotypné opakovanie sa a nebude mať záujem predĺžiť Samuelovi zmluvu. Kedysi totiž uzavrel zmluvu „len“ na 9 filmov a väčšinu z toho má za sebou. Na strane druhej, keď dostal konečne poriadny priestor v Kapitánovi 2, bolo to super. Možno chytí druhý dych a stane sa pre novo nastupujúcu generáciu Avengers tým, čím pre prvú, akurát bude ešte obozretnejší, drsnejší, záhadnejší a neprístupnejší.

............................................................................................................................

Môj spisovateľský web.

Môj spisovateľský profil na Facebooku.