Scenár ku Kapitánovi Amerika 2
Komiksový film
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 06 Február 2015 03:00

Vzhľadom na to, že udalosti z tohto filmu od základu prekopali marvelácke univerzum, rozhodol som sa dopriať im dôstojný 11-stranový priestor v samostatnom článku.

Pritom scenár k jednej z najlepších marveloviek nepatrí k oscarovým veľdielam a občas si zahráva s (ne)logikou. Napriek tomu je tak šikovne vypracovaný, že sa v ňom niektorí diváci stratili. Prekvapivo to ale celé dáva zmysel.

Kapitán (Chris Evans) počas tréningu spoznáva vojnového veterána Sama „Falcona“ Wilsona (Anthony Mackie). Hneď nato je vyzdvihnutý Natašou Romanoffovou alias Čiernou vdovou (Scarlett Johanssonová) a povolaný do akcie Nickom Furym (Samuel L. Jackson). Musí zachrániť loď Shieldu aj s jeho zamestnancami z rúk zabijakov, vedených nebezpečným teroristom Georgesom Batrocom (kanadský expert na bojové umenia George St-Pierre). Akcie sa okrem ich dvoch zúčastňuje tím Strike vedený Rumlowom (Frank Grillo). Ide o špeciálnu bojovú jednotku Shieldu, ktorá sa riadi, tak trocha, vlastnými pravidlami, oficiálne ale spadá pod Shield.

Medzi unesenými je aj Jasper Sitwell (Maximiliano Hernández). Okuliarnatý plešatý chlapík je vysoko postaveným zamestnancom Shieldu, ktorý neskôr ešte zasiahne do deja, tak si ho zapamätajte. Sitwella sme v minulosti mohli zahliadnuť už v Thorovi, kraťase The Consultant alebo v Avengers.

Kapitán nevie, že zachraňovať má len on a Strike, kým Vdova musí, na Furyho rozkaz, stiahnuť z lodných počítačov tajné súbory. To sa jej podarí, no kapitán to zistí a je z toho zmätený. Po úspešnej akcii ide za Furym a žiada o vysvetlenie. Fury naznačuje, že sa začali diať „isté veci“, ale nie je konkrétny. Aby získal späť kapitánovu dôveru, odtajní mu projekt Insight. Zavedie ho pod základňu Shieldu, kde stovky ľudí pracujú v gigantických podzemných priestoroch na troch vylepšených helicarrieroch: obrovských lietajúcich lodiach, s ktorými sme sa prvý raz stretli v Avengers. Vtedy ale šlo „len“ o jeden kus. Teraz sú tri a práve oni tvoria kostru projektu Insight. Ohromné bojové stroje majú po spustení projektu (k čomu má dôjsť v „dohľadnej dobe“) vzlietnuť a stať sa celosvetovými strážcami mieru. Behom krátkeho okamihu dokážu vyriešiť akúkoľvek hrozbu. Projekt Insight vznikol ako odpoveď na udalosti z New Yorku, keď sa ukázalo, že bez Avengers je ľudstvo nahraté. Len tak pre zaujímavosť: Fury okrajovo spomenie, že helicarriery pomáhal vylepšovať Tony Stark.

Fury sa pokúša otvoriť zašifrované súbory, ktoré mu z lode doniesla Vdova. Nepodarí sa mu to, čo je zarážajúce, nakoľko patrí k najvyšším hlavám Shieldu. Vyššie je snáď už len jeho priateľ Pierce (Robert Redford), za ktorým ihneď vyráža.

Pierce práve komunikuje s prísnou a nie veľmi priateľsky naladenou bezpečnostnou radou, pozostávajúcou z jednej ženy a troch (ak sa nemýlim) mužov. Pokiaľ viem, v predchádzajúcich filmoch neboli. Ide o malé zoskupenie ľudí, rozhodujúcich o celosvetovej bezpečnosti.

Pierce sa stretáva s Furym. Majú nadštandardné vzťahy. Poznajú sa z minulosti, kedy Fury na vlastnú päsť, hazardne, ale účinne, zachránil rukojemníkov pred smrťou, za čo z neho Pierce urobil riaditeľa Shieldu.

Fury tuší, že sa dali do pohybu „isté“ nepekné veci, ale nemá dôkazy. Žiada od Piercea pozastavenie projektu Insight, nakoľko má „pochybnosti“, ktoré si „potrebuje overiť“. Rozlúčia sa, Fury sadá do obrneného auta a počas šoférovania telefonuje agentke Hillovej (Cobie Smuldersová). Nie je v meste, ale na Furyho žiadosť sa vracia. Je zrejmé, že má skutočne nepríjemné podozrenia a verí len minimu ľudí, vrátane Hillovej.

(Odbočka: Shield pomáhala zakladať kapitánova láska Peggy Carterová /Hayley Atwellová/, ktorá stále žije a kapitán ju navštevuje. Je pripútaná k posteli a ak som to správne pochopil, trpí demenciou. Napriek tomu si v svetlej chvíľke na všetko spomenie /vrátane tanca, fanúšikovia vedia/.)

Šoférujúci Fury je uprostred premávky napadnutý zabijakmi a ťažko zranený. I vďaka špeciálne vybavenému vozidlu sa mu ale podarí zachrániť si kožu. Tesne pred úspešným uniknutím ho však zo zálohy napadne maskovaný záhadný muž, zlikviduje auto a nekompromisne vyrazí k troskám, aby Furyho dorazil. Tomu sa v poslednej chvíli podarí utiecť.

Nič netušiaci kapitán sa vracia domov a na chodbe stretáva susedku, zdravotnú sestru Kate (Emily VanCampová). Majú medzi sebou sympatický vzťah, z ktorého by sa časom mohlo vykľuť niečo viac. Niektorí fanúšikovia veria, že ide o dcéru Peggy, ale informácia vo filme nie je potvrdená.

Rozlúčia sa, ale tesne predtým mu povie, že zabudol vypnúť rádio. Znepokojený kapitán do bytu vojde oknom a v kresle nájde Furyho, ktorý mu na displej mobilu napíše, že sú odpočúvaní. Kapitán sa dozvie, že sa „niečo deje“ a Fury mu poradí, aby nikomu neveril. No než mu poskytne kľúčové informácie, je ťažko zranený niekde vonku sa nachádzajúcim snajperom. Ležiac v kaluži krvi kapitánovi dá USB kľúč.

Do bytu vtrhne Kate. Ukáže sa, že je agentka Shieldu. Na kapitánovu ochranu ju najal Fury a kým zranenému šéfovi dievča pomáha, kapitán vyráža prenasledovať snajpera. Behom kratučkého stretnutia vidíme, že ide o rovnakého muža, ktorý v aute napadol Furyho a teraz prišiel doraziť ho. Je kapitánovi vyrovnaným súperom a zmizne.

Kapitán a Vdova sú v nemocnici, bezpečnosť zaisťuje tím Strike v čele s Rumlowom. Sledujú operáciu Furyho. Riaditeľ Shieldu však zraneniam priamo pred ich očami podľahne. Guľky, ktoré ho zabili, sú ruského pôvodu, na čo Vdova reaguje dosť čudne. Je zrejmé, že jej na tom niečo nesedí, ale nahlas nepovie nič.

Scéna nad Furyho mŕtvolou. Je zrejmé, že odteraz je v tom kapitán sám. Berie si k srdcu riaditeľovu radu, aby nikomu neveril a tak Vdove nič neprezradí (ani že mu Fury krátko pred smrťou dal USB – ukryje ho do nemocničného automatu na čokoládové tyčinky a žuvačky).

Nič neprezradí ani Pierceovi, ktorý si ho dá zavolať. Ten sa vyhráža, že Fury bol jeho priateľ a zakročí voči jeho vrahovi. Pierce ale zároveň naznačí, že Fury to možno schytal oprávnene. Zatiaľ to totiž vyzerá tak, že sa dal na zlé chodníčky. Pierce má podozrenie, že Fury najal teroristov, aby prepadli loď aj so zamestnancami Shieldu. K tejto teórii sa neskôr už pokiaľ viem nikto nijako mimoriadne nevyjadruje, ale Pierce môže mať pravdu. Ibaže Furymu nešlo o zištné dôvody, ale práveže už vtedy tušil, že so Shieldom a niektorými jeho zamestnancami sa začínajú diať podozrivé veci. Preto dal uniesť loď, aby sa dostal k utajovaným (aj jemu) informáciám. Prípadne, aby mohol vypočuť Sitwella. Aspoň tak som to pochopil ja.

Kapitán odchádza z Piercovej kancelárie a nastupuje do výťahu. Nastúpi však i Rumlow s tímom Strike. V stiesnených priestoroch dochádza k bitke, z ktorej sa kapitánovi podarí zdrhnúť.

Odchádza do nemocnice pre USB, ale nie je tam. Za chrbtom sa mu objavuje Vdova – má ho ona. Zavedie ju do miestnosti, kde si z očí do očí vytmavia pár vecí a dôjdu k záveru, že Shieldu veriť nemôžu, ale sebe áno. Vdova sa mu zdôverí, že sa s Winter Soldierom (ako prezýva Furyho vraha) v minulosti stretla. Spôsobil jej ťažké strelné zranenie.

Nahodia sa do nenápadného civilného oblečenia a odchádzajú do nákupného centra. Konkrétne do internetovej kaviarne, kde chcú zistiť obsah USB. Vedia však, že len čo ho pripoja k počítaču, Shield odhalí ich polohu a do desiatich minút pošle tím Strike.

V Shielde Pierce vyhlasuje kapitána za „zbeha“ a „nepriateľa číslo jedna“, ktorého treba čo najskôr chytiť. Niektorým zamestnancom Shieldu, v čele s Kate, sa to nepozdáva.

Internetová kaviareň. Vdove a kapitánovi sa z USB podarí zistiť, že dôležité miesto ich ďalšieho pátrania sa nachádza v New Jersey (ak sa nemýlim). Kapitán hovorí, že to miesto pozná. Odchádzajú tam (akoby zázrakom sa im bez konfliktu podarí utiecť tímu Strike).

Miesto určenia. Ide o opustený bývalý vojenský tábor, v ktorom kapitán (pred experimentom, ktorý z neho urobil super-vojaka) absolvoval výcvik. Nájdu podzemnú, pravdepodobne historicky prvú základňu Shieldu a v nej staré počítače. Zapnú ich, začne s nimi komunikovať „elektronická verzia“ Dr. Zolu (Toby Jones) z jednotky a vysvetlí im, že zakladateľom Shieldu prešiel cez rozum, keď sa tváril ako bývalý poskok Red Skulla, ktorý je na ich strane. V skutočnosti v nasledujúcich desaťročiach v Shielde začal narastať vplyv oficiálne zaniknutej Hydry. Bez toho, aby to ktokoľvek zo Shieldu vedel (alebo možno nechcel vedieť... a vidieť). Aby všetko prebiehalo podľa plánu, Hydra priebežne likvidovala každého, kto ju mohol odhaliť (Starkovho otca). To vyústilo práve do projektu Insight, ktorý je v skutočnosti vyhladzovací program „nepohodlných“ ľudí (nepriateľov Hydry).

Vdova a kapitán sú odhalení, k základni sa blížia bojové stíhačky, ktoré vypália strely a pokúsia sa oboch vzbúrencov zaživa pochovať pod ruinami. Kapitán zachráni Vdove život a utečú.

Nachádzajú útočisko u Falcona. Ošetrená Vdova tvrdí, že dĺži kapitánovi život. Trápi ju neprehľadnosť situácie/sveta. Kedysi bola ako agentka KGB zlá a ako spomenul Loki v Avengers, jej ruky sú zamazané od krvi. Keď ale nastúpila k Shieldu, bola presvedčená, že on je ten dobrý a podarí sa jej vymazať hriechy minulosti. Teraz ale nevie, čomu má veriť. Kapitán má podobné pocity. Dospejú k záveru, že musia zistiť, čo sa deje a že im to môže povedať okuliarnatý holohlavec z úvodu Sitwell. Falcon sa im rozhodne pomôcť, potrebuje k tomu špeciálne „krídla“. Tie sa im, mimo záber, podarí získať a vyrážajú uniesť Sitwella.

Pierce sa vo svojej vile stretáva s Winter Soldierom. Zlomový okamih, od ktorého je jasné, že kým dovtedy mohol byť Pierce mužom mylne presvedčeným o kapitánovej vine, v skutočnosti to naňho narafičil. Poveruje Soldiera rozkazom zlikvidovať Vdovu a kapitána.

Sitwella stretávame vonku v spoločnosti senátora Sterna (Garry Shandling), ktorý sa pokúšal zničiť Tonyho Starka v Iron Manovi 2. Už je jasné, prečo: patrí k Hydre.

Senátor s osobnými strážcami odchádza, Sitwell osamie. Mobilom mu volá Falcon a oznámi mu, že naňho mieri snajper (vidno červenú bodku zameriavača na mužovej kravate).

Strecha vysokej budovy. Vdova a kapitán chcú od Sitwella vedieť, o čo ide, ten ale odmieta čokoľvek prezradiť. Presvedčí ho až moment, v ktorom ho Vdova zhodí zo strechy a pred istou smrťou ho zachráni - už okrídlený - Falcon.

Vystrašený Sitwell všetko vyzradí. Projekt Insight je v skutočnosti určený na likvidáciu niekoľkých miliónov ľudí na celom svete. Hydra sa chce zbaviť každého, kto by ju v budúcnosti mohol ohroziť takými hlúposťami, ako sú odvaha a zmysel pre česť a spravodlivosť. Ako to chce docieliť? „Nebezpečnosť osoby“ projekt Insight vytipuje z jej celkového profilu: od školských známok cez zamestnania po testy IQ a podobne. Informácie zosumarizuje a vytvorí profil človeka. Ak sa dotyčný javí ako hrozba, bude zabitý. Tak trocha ako Minority Report, kde tušitelia identifikovali páchateľov pred spáchaním vraždy. Predbežne bolo vytipovaných 20 miliónov osôb. Je zrejmé, že sa medzi nimi nachádzajú aj Avengers a neskorumpovaní agenti Shieldu.

Vdova, Falcon a kapitán vezmú Sitwella do auta, priamo na ceste, v rušnej premávke, ich ale napadnú agenti Hydry (Sitwell pravdepodobne umiera, nie je to isté). Vďaka zohratosti a napriek nepriateľovej presile vyhrávajú, na scéne je však aj nezničiteľný Winter Soldier a ten zamieša kartami.

Kapitán až teraz so šokom zisťuje, že v skutočnosti ide o jeho najlepšieho priateľa Buckyho (Sebastian Stan), o ktorom si myslel, že zomrel počas prepadovej akcie vlaku v zasnežených horách počas druhej svetovej vojny. V skutočnosti však evidentne smrteľný pád prežil.

Ako? Spomínate si, že ho kapitán aj s ďalšími zajatcami oslobodil a následne sa Bucky pridal do jeho komanda? Počas zajatia na Buckym robili pokusy, práve vďaka nim zdanlivo smrteľný pád prežil. Po páde sa dostal do rúk Hydry (pri páde prišiel o ruku, teraz má kovovú protézu). Hydra ho v nasledujúcich desaťročiach používala ako zabijaka, ktorý bez milosti zlikvidoval každého, na koho ukázala. Na svoju hrdinskú minulosť si nespomínal, nakoľko mu Hydra po každej akcii vymazala pamäť. A že vyzerá stále rovnako? Hydra ho po každej akcii „uložila do ľadu“.

Aj teraz boj zvráti vo svoj prospech a trojica je polapená tímom Strike. Ten by ju najradšej zastrelil priamo na mieste, ale uprostred mesta to nie je práve najlepší nápad. Trojica je naložená do dodávky a odvezená do lesa, kde má byť zastrelená a zahrabaná do zeme.

Počas prevozu sa z jedného zo zlých kukláčov vykľuje agentka Hillová a štvorica uniká.

Na tajnom mieste ich víta doktor a zranený, no živý Fury. Smrť naaranžoval vďaka séru, ktoré vynašiel Bruce Banner, aby dokázal lepšie zvládať Hulka. Na toho to nezabralo, ale na „obyčajného človeka“ áno.

Skupina už vie, čo Hydra aktuálne v čele s Piercom chystá. Musia preniknúť do Shieldu, odtiaľ do troch helicarrierov a v ich „zdroji“ urobiť úpravy, vinou ktorých budú môcť byť zlikvidované skôr, než oni zlikvidujú 20 miliónov nevinných ľudí.

V Shielde Pierce víta vzácnu delegáciu: bezpečnostnú radu. Kapitán, agentka Hillová a Falcon preniknú do Shieldu a kapitán sa všetkým v Shielde prihovorí rozhlasom: v Shielde fungujú aj „dobré sily“, ale Hydra prevláda, on sa to ale pokúsi zmeniť a dúfa, že tí dobrí mu v tom pomôžu, ale do ničoho ich nenúti. Všetkých informuje o tom, že helicarriery nesmú vzlietnuť, inak zomrú milióny nevinných.

V Shielde nasleduje pnutie. Naozaj v ňom stále figurujú aj agenti, na ktorých sa dá spoľahnúť. Pokúšajú sa kapitánovi pomôcť. Dochádza k početným úmrtiam na oboch stranách.

Bezpečnostná rada je šokovaná tým, že je do všetkého namočený Pierce. Napriek hrozbe smrti s ním odmieta spolupracovať. Krátko predtým, než by ich zabil, sa ukáže, že jediná žena rady je v skutočnosti zamaskovaná Vdova (tým pádom nevieme, čo sa stalo so ženou a ani sa to v tomto filme nedozvieme). Obráti nevábnu situáciu v kancelárii na svoju stranu, zvyšok rady do rúk berie zbrane a zajme Pierca.

Vdova všetky informácie o Hydre (ale aj o Shielde a teda aj o sebe a svojej krvavej minulosti) umiestňuje na net, aby sa svet „všetko“ dozvedel. Pierce je však pokojný, keďže vie, že na zrušenie projektu Insight sú nutní dvaja „najvyšší“ zo Shieldu: on a Fury. A Fury je mŕtvy. Ha-ha-ha.

Fury vráža do kancelárie, aby zrušil projekt Insight. Pierce je tým, že žije, zaskočený, ale stále má navrch. To si aspoň myslí. Nastavil systém tak, že Fury k zrušeniu programu potrebuje oko. To, ktoré nemá. Ha-ha-ha!

Fury si dáva dole pásku a ukazuje znetvorené, ale funkčné oko. Helicarriery sa podarí zničiť, ale Piercovi sa pre zmenu podarí zabiť bezpečnostnú radu (okrem už spomínanej ženy). Fury ho zastrelí.

Kapitán podstupuje súboj s Winter Soldierom, ktorý si postupne začína „spomínať“. Napriek tomu je rozhodnutý kapitána zabiť. Keď ho ten však zachráni pred smrťou a následne s ním odmieta bojovať a necháva sa ním krvavo mlátiť, niečo sa v Soldierovi pohne a keď kapitán padá do rieky, kde by sa utopil, ho zachráni, vyvlečie na breh a odchádza preč.

Zranený kapitán končí v nemocnici, kde ho stráži Falcon. Prebúdza sa do sveta bez Shieldu. Fury je oficiálne mŕtvy, bezpečnostná rada je (okrem ženy) po smrti a Shield neexistuje. Vdova je pred súdom, kde je obvinená z čohosi, čo má nebezpečne blízko k vlastizrade. Nikto si ju ale zrejme netrúfne odsúdiť, nakoľko jej musia dať za pravdu. „Potrebujete nás,“ hovorí a myslí nielen seba a kapitána, ale zrejme aj zvyšok Avengers. A odchádza. Ak aj skončí za mrežami, v Avengers 2 ju určite parťáci oslobodia.

Kate sa stáva zamestnankyňou CIA a už-nie-agentka Hillová absolvuje pracovný pohovor na bližšie neurčenú pozíciu v Stark Industries. Po boji ťažko spálený Rumlow prežije. Senátora Sterna zatýka FBI.

Kapitán a Falcon sa stretávajú s Furym na cintoríne, nad jeho „fiktívnym“ hrobom. Pýta sa, či s ním nechcú ísť „niekam do Európy“, nakoľko nie všetky krysy z Hydry umreli. Obaja však majú iné plány: kapitán je rozhodnutý nájsť Buckyho a definitívneho ho zbaviť nálepky Winter Soldier. Falcon ide s ním. Prichádza Vdova, dáva kapitánovi tajné zložky o Winter Soldierovi a vystríha ho pred nebezpečenstvom vyplývajúcim z pátrania po dávnom priateľovi.

Koniec.

Po záverečných titulkoch nasledujú dve dôležité scény.

Prvá. Zrejme toto mal Fury na mysli, keď hovoril o európskej misii: „niekde v Európe“ sídlia pozostatky Hydry a vedie ich barón Wolfgang von Strucker (Thomas Kretschmann). Vlastní Lokiho „žezlo“ a v celách uväznených súrodencov, z nich jeden sa vie bleskovo pohybovať a druhá disponuje pravdepodobne nadprirodzenými schopnosťami (Aaron Taylor-Johnson, Elizabeth Olsenová). Súrodenci budú mať v Avengers 2 veľký priestor, pričom zrejme budú nemalý čas plniť podobnú funkciu, ako Hawkeye v jednotke: budú pod vplyvom zlých síl, ale neskôr sa stanú členmi Avengers.

Druhá. Podľa očakávaní si Bucky začína spomínať (nakoľko už nedostáva „elektrošoky“, nakoľko už je na slobode). Konkrétne k tomu dochádza v múzeu, kde si číta materiál o samom sebe ako vojnovom hrdinovi. Evans dávno potvrdil, že po vypršaní zmluvy nemieni kontrakt s Marvelom predlžovať, čiže kapitán alebo zomrie alebo odíde na dôchodok a nahradí ho Bucky (je to takmer hotová vec, i keď oficiálne sa k tomu štúdio pokiaľ viem nevyjadrilo).

............................................................................................................................

Môj spisovateľský web.

Môj spisovateľský profil na Facebooku.