Čo bolo po Avengers?
Komiksový film
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 05 November 2014 03:00

Všeličo. Po Strážcoch a najmä Kapitánovi 2 sa dobre známe univerzum otriaslo a sčasti bolo zbúrané.

V septembri 2011 (panebože to letí) som napísal tento článok o tom, čo všetko sa muselo stať predtým, než sa konečne dali dokopy Avengers (Etapa 1 t.j. Iron Man 12, Neuveriteľný Hulk, Kapitán Amerika 1, Thor 1 a Avengers).

Avengers Etapu 1 uzavreli a v roku 2013 odštartovala Etapa 2 Iron Manom 3, pokračovala druhým Thorom, druhým Kapitánom Amerika, prvými Strážcami Galaxie a skončí sa budúci rok Avengers 2. Ešte v tom istom roku Etapu 3 odpáli dlho odkladaný Ant-Man (hoci udalosti z posledných dní naznačujú prekvapivú vec: že Ant-Man by prekvapivo mal uzavrieť Etapu 2 a nie otvoriť Etapu 3) a uzatvoria ju, zasa, tretí Avengers (ale rozdelení na dve časti!). Etapa 3 sa bude podľa všetkého niesť v znamení Civil War, čo je pre marveláckych fanúšikov kultové označenie pre incident, kedy mali byť superhrdinovia oficiálne odmaskovaní, s čím Tony Stark súhlasil, ale Kapitán Amerika nie. Na stranu každého borca sa niekto pridal a výsledkom bol revolučný príbeh. Je zrejmé, že v znamení tohto konfliktu sa bude niesť značná časť Etapy 3 (odpáliť to má Kapitán 3, v ktorom má mať obrovský priestor Iron Man a to práve kvôli štartujúcej Civil War resp. jej zárodkom). Na jej konci, v Avengers 3 (resp. 4, ehm), bude podľa všetkého zúčtovanie s Thanosom, zároveň sa ale predpokladá, že nemalá časť pôvodného tímu by mohla byť zlikvidovaná a v ďalších Etapách dostane šancu nová generácia (Ant-Man, Dr. Strange, Black Panther), vrátane zlosynov (Andy Serkis by sa v Avengers 2 údajne mohol minúť ako hlavný nepriateľ Black Panthera a špekuluje sa, že „skutočný“ Mandarin stojí za Hydrou, objaví sa v potitulkovej scéne Avengers 2 a naplno zažiari ako hlavný zlosyn Dr. Strangea v jeho sólovke).

Prví Avengers uzatvorili istú fázu a v bonusovej scéne jasne naznačili smer, akým sa vydá Etapa 2. Fanúšikom stačí povedať jedno slovo. Či skôr meno. Thanos.

V Iron Manovi 3 bolo prekvapivo málo prepojení. Tony Stark bol občas konfrontovaný s „udalosťami z New Yorku“, ale iba slovne. Niekto raz za čas spomenie mimozemskú inváziu, prípadne sa ho spýta, kde je zvyšok Avengers. To je všetko. Trojka akoby sa snažila dištancovať od Etapy 1. Je to vcelku logické, ale fanúšikov to sklamalo. Jedna milá bodka na záver sa však predsa len konala: ukáže sa, že sa jednalo o retrospektívne rozprávanie, ktoré Tony hovoril Bruceovi Bannerovi alias Hulkovi (Mark Ruffalo). Ten útrpne celú historku počúva a (márne) sa mu snaží vysvetliť, že síce je doktor, ale nie cez hlavu, ale cez vedu. Najviac zarazí neprítomnosť Nicka Furyho (Samuel L. Jackson), k čomu došlo historicky prvý raz. Také dištancovanie od daných udalostí bolo prehnané. Jedinou ďalšou narážkou na „veci budúce“ je moment, v ktorom Tony v obchode kupuje postrek na mravce (Ant-Man).

Prekvapivo, ani Thor: Temný svet sa k udalostiam z Avengers enormne nevracal. Thor k nim ale predsa len musel zaujať jasnejšie stanovisko, nakoľko jeho brat Loki bol hlavnou príčinou invázie. Sedí v asgardskom väzení, napriek tomu znova negatívne zasiahne do deja. Keďže je rafinovaný, na konci zasadne na vytúžené kreslo kráľa Asgardu, i keď nie ako Loki, ale ako jeho nevlastný otec (Anthony Hopkins), za ktorého sa maskuje (nevieme, čo sa stalo s Odinom). Objavia sa postavy z jednotky (Jane, jej bláznivá kamoška Darcy a ich profesor, Thorovi spolubojovníci a rodičia + „strážca dúhy“ Idris Elba), ale dej sa odohráva len čiastočne na Zemi, takže o žiadne mohutné nadviazanie na udalosti z Avengers nejde. Prepojenia sa objavia v záverečných titulkoch, keď Thorova družina navštívi Zberateľa (Benicio Del Toro) a dá mu do úschovy magický artefakt. Z toho bolo jasné, že Strážcovia Galaxie sú za rohom. Shield je spomenutý, ale neobjaví sa žiadny jeho zástupca, dokonca ani Fury. Malé žmurknutie predstavuje okamih, v ktorom Thor a Loki utekajú z Asgardu a Loki sa zo srandy premení na dve sekundy na Kapitána Ameriku.

............................................................................................................................

All Hail the King je kraťas, umiestnený na DVD Thora 2, teda ide o oficiálne dielo Marvelu, takže ho treba brať ako súčasť univerza. O to viac, že sa v ňom mihne nielen zákerný veľko-podnikateľ a Starkov konkurent Justin Hammer (Sam Rockwell z Iron Mana 2), ale i Mandarin (Ben Kingsley), či skôr Trevor Slattery – netalentovaný herec, ktorého do svojej hry obsadil Killian (Guy Pearce), aby hral Mandarina (Iron Man 3). Komiksoví fanúšikovia boli rozhorčení, keď sa ukázalo, že legendárny zlosyn je iba neschopný herec, už vtedy ale mnohí tvrdili, že to, že Mandarin v Iron Manovi 3 nebol, ešte neznamená, že „niekde“ nežije. A udalosti v kraťase to potvrdili: Slatteryho za mrežami navštívi novinár, z ktorého sa vykľuje „zamestnanec“ skutočného Mandarina a zo zatiaľ neznámych dôvodov ho unesie. Následne z Marvelu vyšla informácia, že ak by raz vznikol Iron Man 4, je možné, že Tony sa v ňom zrazí práve s Mandarinom. Marvel ostatne v Etape 2 začal do pomerne realistického sveta vnášať stopy fantasy, mágie, kúziel a čarov, takže Mandarinova prítomnosť by dávala logiku. Napriek tomu sa to štvorkou oficiálne nepočíta, možno o to viac, že Downey vyhlásil, že by do nej mal chuť ísť, len ak by režíroval jeho niekdajší ochranca Mel Gibson. Následne ale Marvel vyhlásil, že Mandarin bude, ale nie v Iron Manovi 4 (ktorý v Etape 3 na 100% nebude), ale v už spomenutom Dr. Strangeovi.

............................................................................................................................

Špekulovalo sa, že Shield, Fury, New York a spol. neboli v trojke Iron Mana a dvojke Thora preto, lebo v Captainovi Americovi: Zimnom vojakovi budú mať zásadné slovo. Je to pravda, Shield nikdy dovtedy taký rozsiahly priestor nemal a Fury sa konečne objavuje v akčnej scéne a dokazuje v nej, prečo je boss bossov. Tvorcovia do dvojky zatiahli politiku a otázky celosvetovej bezpečnosti/terorizmu a s dravým akčným veľkofilmom ju skombinovali tak šikovne, že to bola radosť pozerať. Ďalším výrazným spojivom je Čierna vdova (Scarlett Johanssonová), ktorá si zahrala hlavnú ženskú postavu. Ukáže sa, že Hydra z jednotky v skutočnosti nezahynula, ale sa infiltrovala do približne v tej dobe vznikajúceho Shieldu, X desaťročí na ňom nenápadne parazitovala ako pásomnica, zbierala sily, vyciciaval ho... a práve sa chystá zaútočiť. Na konci sa odohrajú udalosti, po ktorých možno už univerzum nikdy nebude také, aké bolo pred ním: Fury oficiálne zomiera, Vdova je vláčená po súdoch, Shield je rozpustený, z mnohých jeho zamestnancov sa vykľuli zradcovia a tí, ktorí boli verní, si museli nájsť nové miesto pod slnkom (napr. v Stark Industries). No „vedia“ a sú kedykoľvek pripravení znova sa postaviť proti zlu. A vďaka záverečným titulkom (Quicksilver so sestrou a pohrobkovia Hydry) je evidentné, že je to len otázka času. Zaujímavosťou je, že finále prvej série Agentov Shieldu sa odohráva práve na pozadí týchto udalostí.

............................................................................................................................

Agenti S.H.I.E.L.D. Hoci sa hovorilo, že seriál sa príliš k udalostiam z filmov vyjadrovať nebude a že rozhodne nemáme čakať žiadne slávne filmové tváre, nakoniec to až také tragické nebolo – na krátku návštevu skočil Fury a hlavným hrdinom bola jeho pravá ruka Coulson (Clark Gregg). Hoci som predpokladal, že pôjde o prequel Avengers (nakoľko Coulson v nich zomrel), nakoniec išlo o sequel, v ktorom sa celú prvú sezónu riešilo, ako ožil. Nie najlepšie prijatý seriál ako-tak zabodoval až v spomenutom finále. Avengers 2 sa skrátka budú pohybovať vo veľmi vyhrotených spoločensko-politických mantineloch. Vysoko postavené zlo síce bolo zničené, ale pozostatky Hydry stále existujú a v budúcnosti ešte zohrajú veľkú úlohu. Avengers 2 sa nebudú môcť oprieť o Shield, ale iba jeden o druhého.

............................................................................................................................

Strážcovia Galaxie Kým na Zemi je Shield v podstate zničený, z Furyho sa stal vyhnanec resp. partizán resp. (to najskôr) mŕtvola a Avengers sú roztrhnutí a každý si rieši svoje problémy, hlboko vo vesmíre sa dáva dokopy nový tím: ex-pozemšťan Star Lord, nabrúsený medvedík čistotný Rocket, zelená bojovníčka Gamora, silák Drax a hovoriaca stromová entita Groot. Je zrejmé, že je len otázka času, kedy sa Strážcovia stretnú s Avengers.

............................................................................................................................

Môj spisovateľský web.

Môj spisovateľský profil na Facebooku.