Stephen King - Majster strachu
Knihy
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 27 Máj 2011 06:55

Článok o neautorizovanom životopise Stephena Kinga od Lisy Rogakovej.

Neautorizovaný znamená, že mu King nedal oficiálne požehnanie. Autorka ale tvrdí, že o ňom nielenže dobre vedel, ale že dokonca svojim priateľom dal povolenie, aby v prípade autorkinej výzvy reagovali kladne.

Neautorizovaný by každopádne v preklade malo znamenať, že keďže ho samotná „predloha“ neodklepla, môžu sa v ňom vyskytovať nedorozumenia, zavádzania, klamstvá a prehnaná dávka autorkinej fantázie. Autorka si skrátka napíše čo chce resp. pomotá informácie tak, ako sa jej hodí – a čo jej hrozí?

Nič.

Napriek tomu som nemal pocit, že by mi niekto vyložene robil dieru do hlavy. Autorka má Kinga rada, hoci som z jej štýlu mal pocit, že to berie predsa len troška na ľahkú váhu, či skôr povrchne a narýchlo – akoby si trikrát prečítala Kingove „O písaní: Memoáre o remesle“ a iba všetko prepísala, len namiesto „ich“ osoby to prepísala v „er“.

Jediný výraznejší posun je v tom, že Rogaková sa v „Haunted Heart – The Life and Times of Stephen King“ obsiahlo venuje filmovým spracovaniam Kingovho diela, čo je pre mňa veľmi zaujímavé (King sa tomu vo svojom „životopise“ tajomne nevenoval).

Nejaký piatok sa Kingovej práci venujem. Musím skonštatovať, že „filmové vsuvky“ obsahovali hodnotné a zaujímavé informácie. Autorka sa zároveň rozumne nenechá zviazať prehnaným rešpektom a nebojí sa napísať „nie všetky filmy podľa Kinga boli zázraky“. Sú „fanúšikovia“, ktorí by niečo také nikdy nepriznali a s chuťou by vám odporúčali i také príšernosti, ako CREEPSHOW 2, TRÁVNIKÁR, BEŽIACI MUŽ alebo SLEEPWALKERS.

Pokiaľ ste fanúšikmi Stephena Kinga, predpokladám, že si túto knižku zoženiete. Nech sem napíšem čokoľvek. Pravdou ale je, že sem ani čokoľvek napísať nemôžem. Aspoň nie zlé. Nie, nie je to zázrak. Miestami je to príliš infantilné a familiárne (vzhľadom na to, že autorka Kinga naživo videla len raz a neprehovorila s ním ani slovo - aspoň tak som to pochopil).

Ale čítal som to s chuťou a raz za čas som si dokonca prečítal informáciu, ktoré som v súvislosti s Kingom nevedel (alebo vedel, ale zabudol).

400-stranovú knižku (z roku 2009) by možno oživili fotky. Možno nie. Ale vlastne nemajú príliš čo oživovať, lebo už bez nich je to živé. ÁNO - myslím si, že JE to dobré. Nie super, nič kultové a životne dôležité (pre fanúšikov). Ale dobré? Áno, asi hej... v rámci možností. Ak je dobré na trojku.