Všetky rite sveta i tá moja
Knihy
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 15 Apríl 2011 10:00

Článok o zbierke poviedok Charlesa Bukowského „Všetky rite sveta i tá moja“.

V minulosti som už napísal o Bukowského knihách dva články: jeden o jeho zbierke poviedok „Príbehy obyčajného šialenstva“ a druhý o novele „Ženy“.

Musím sa priznať, že mne osobne tento štýl sedí, som si ale samozrejme istý, že rovnako, koľko má fanúšikov, má i úprimných odporcov, ktorí Bukowského nenávidia alebo ním aspoň opovrhujú, keďže som jeho niekoľkostranovú biografiu ponúkol dvom časopisom a oba okamžite odmietli.

Síce sa dá povedať o každom spisovateľovi, že ho alebo majú radi alebo nenávidia, u rozporuplného Bukowského je to ale extrémnejšie.

Zbierka jeho poviedok „Všetky rite sveta i tá moja“ má len cca 180 strán, ale keďže Bukowski nebol nikdy fanúšikom dlhých vecí, zmestilo sa mu na relatívne chudobný priestor obdivuhodných takmer tridsať kusov.

Konkrétne napísať, o čom sú, je, myslím, zbytočné. Mnohé nemajú ani štyri stránky a o nejaký „extrémny dej“ väčšinou rozhodne nejde. Najčastejším hrdinom daných poviedok je spisovateľovo alter-ego Hank Chinaski. Pláva životom, ako najlepšie vie. Od hnusných zamestnaní cez alkoholové každodenné delíria po sen stať sa raz úspešným spisovateľom. Všetko sa to miesi v daždi, posteľových scénach, bitkách, nadávkach, výpovediach, rukopisoch, lacných hotelových izbách a zapľuvaných baroch.

V dvoch poviedkach sa Bukowski dokonca nebál vzdať poklonu svojmu obľúbenému (asi jednému z minima) spisovateľov (ak to teda nemala byť irónia) spisovateľovi menom Ernest Hemingway: v jednej poviedke ho Chinaski zboxuje v ringu a v druhej spolu pijú.

V jednej poviedke dokonca Bukowski dej umiestnil na Divoký západ, ale namiesto westernu je to zasa len o sexe.

V zbierke nájdete aj ingrediencie, ktoré v roku 2005 použili tvorcovia snímky FAKTÓTUM, kde Chinaskiho skvele zahral Matt Dillon. Napríklad pasáž s Marisou Tomeiovou, vydržiavajúcou si starého boháča s jachtou, je adaptáciou poviedky „Vyznanie muža dostatočne šialeného, aby žil medzi beštiami“.

„Bol veľmi, veľmi veľký. Žiadne dievča z dediny ho nemohlo prijať. Natrhol už dve dievčatá tým svojím nástrojom tak, že z toho mali smrť. Jednu spredu, druhú zozadu. Vyšlo to na rovnako.“