Remake Straw Dogs
Hixploitation
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 03 Jún 2011 17:53

Trailer na remake (hixploitation klasiky z roku 1971 s Dustinom Hoffmanom a Susan Georgeovou) STRAW DOGS.

Úprimne - určitou časťou svojej osobnosti mierne opovrhujem divákmi, ktorí automaticky nenávidia každý remake dlho predtým, než ho uvidia (ak vôbec niekedy).

Nie som ten prípad. Ak sa bavíme o hororoch, Ajaove HORY MAJÚ OČI, Nispelov TEXASKÝ MASAKER MOTOROVOU PÍLOU či SATAN PRICHÁDZA Johna Moorea, ma, pri všetkej úcte k originálom, bavia.

Tupé experimenty (PSYCHO s Anne Hecheovou) sú síce od veci, ale spravidla som remakeom otvorený. Prinajhoršom skonštatujem „nič extra, ale katastrofa to nie je“ (STOPÁR so Seanom Beanom).

Niekedy je však remake TAK zbytočný, že ani v tomto smere myslím si tolerantný divák ako ja dosť dobre nerozumie, prečo. PREČO to niekto chce nakrútiť nanovo? U Burtonovej PLANÉTY OPÍC som to chápal: mal vyšší rozpočet, lepšie masky. BOLO čo zlepšovať. Síce „len“ efekty a masky, ale BOLO...

V prípade STRAW DOGS si ale naozaj nie som istý, ČO zlepšovať. Stačí jeden digitálny (predpokladám... dnes sa v počítačoch robí už aj cigaretový dym) jeleň?

Originál je síce klasika hixploitation, ale v slovenských končinách taká neznáma, že si nie som istý dokonca ani len tým, či bol ASPOŇ RAZ dajme tomu za posledných 30 rokov uvedený v hocijakej slovenskej televízii.

Film pochádza (spolu s VYSLOBODENÍM) z dôb, kedy ešte hixploitation nebolo vyloženým hororom (PACH KRVI), ale inteligentným, zaujímavým a častokrát pôsobivým nervákom so sociálnym podtextom o tom, ako je na vidieku (bez irónie) ťažko.

Ďalší text obsahuje spoilery.

V porovnaní s dnešnými hixploitation kusmi STRAW DOGS akoby ani nespadal do rovnakého hororového pod-žánru. Nie je v ňom nič hororové. Žiadni mutanti, dokonca ani nikto nikoho nezje. Obyčajní blbí chlapi. Znásilnenie by sa našlo, ale nie homosexuálne (ako u Johna Boormana) a napriek tomu, že je nasnímané autenticky, kontroverzný alkoholický režisér Sam Peckinpah (DIVOKÁ BANDA, ÚTEK so Steveom McQueenom) pracoval iba so zvukom a strihom.

Snímka bola o mladom páriku, ktorý sa k sebe zdanlivo nehodí. On nosí okuliare, má útlu postavu a pracuje mozgom. Ona je sex-bomba, dráždiaca každého heterosexuálneho a bisexuálneho chlapa, ktorý okolo nej prejde.

Sťahujú sa do parádneho lesného rodinného domu, kde mladá žena vyrastala. V neďalekej dedine stretne svojho bývalého násilníckeho frajera a jeho hlúpu partu, Peckinpah však pracuje s „odďaľovaním konfliktu“ tak dlho, až je to neznesiteľné a DLHO sa (zdanlivo) NIČ nedeje. Nakoniec dôjde k znásilneniu, na kraj padne tma a neduživý mladík sa stane viac, než len vyrovnaným súperom krvilačných úbožiakov, ktorí sú v presile. Stále to ale nemá nič spoločné s hororom.

Ako napovedá trailer, remake nebude nič meniť. Naopak, akoby bol až hrdý na to, že je úplne rovnaký.

Niektoré staršie hixploitation/exploitation/revenge movie sa v nedávnej dobe tiež dočkali remakeu (POSLEDNÝ DOM NAĽAVO, I SPIT ON YOUR GRAVE). Výsledné kópie neboli zázraky, ale minimálne po vizuálnej stránke boli kvalitnejšie, ako až nechutne nízkorozpočtové originály.

U STRAW DOGS však nie je čo vylepšovať ani v TOMTO smere: kamera či výprava boli už v pôvodnom filme pôsobivé. Kostýmy sa samozrejme za desaťročia zmenili. Ale nakrúcať remake kvôli novým tričkám, rifliam a podprsenkám?

Je to o to horšie, že na remakeu sa nestretla úplne márna partia: režisér Rod Lurie v minulosti nakrútil podľa mňa dobrú väzenskú drámu s Robertom Redfordom POSLEDNÁ PEVNOSŤ a v hlavných a podporných rolách uvidíme pomerne talentovaných hercov, ako sú James Marsden (X-MEN 1 – 3, SUPERMAN SA VRACIA), Kate Bosworthová (tiež SUPERMAN SA VRACIA – a dokonca aj tam hrali pár) či Stellanov syn Alexander Skarsgård (mal hrať THORA, nakoniec mu rolu vyfúkol Chris Hemsworth).

Tá otázka tu však STÁLE je.

Prečo?