Spielberg strelí Lincolna
Historický film
Napísal Ivan Kučera   
Utorok, 16 Október 2012 04:00

Trailer na životopis Abrahama Lincolna s Danielom Day-Lewisom v réžii Stevena Spielberga.

Spielberg nám po TINTINOVÝCH DOBRODRUŽSTVÁCH a VOJNOVOM KOŇOVI najnovšie predstaví svoju dlho pripravovanú biografiu jedného z najslávnejších amerických prezidentov (ktorý sa napr. postaral o zrušenie otroctva).

Spielberg skúsenosti s podobnými záležitosťami (teda so vznešenými, akademickými, ambicióznymi, historickými a politickými drámami o demokracii) už má. Neveľmi zaujímavý a relatívne nudný AMISTAD z roku 1997 však skôr varuje, než vyvoláva nadšenie.

LINCOLNA chcel Spielberg nakrútiť minimálne posledných 10 rokov, vždy mu do toho však niečo prišlo. Zakaždým mal ale jasného herca – Liama Neesona. Vraj si nevie predstaviť vhodnejšieho herca, ktorý by dostatočne kvalitne zahral Lincolna (o ktorého atentáte v roku 2010 Robert Redford nakrútil tento film a nedávno sme Lincolna videli ako upírobijca). Nakoniec ale predsa len došlo k zmene a z Neesona sa stal za MOJU ĽAVÚ NOHU a ČIERNU KRV oscarový Brit Daniel Day-Lewis (*1957).

Day-Lewis je uznávaný a rešpektovaný herec, ktorý sa preslávil sústredenými výkonmi prameniacimi z toho, že sa po vzore tzv. Stanislavského metódy vžíva do svojich postáv (napr. kvôli POSLEDNÉMU MOHYKÁNOVI behal niekoľko týždňov po lesoch a lovil jelene).

Hereckými partnermi mu budú Sally Fieldová (FORREST GUMP), Tommy Lee Jones (MUŽI V ČIERNOM 1 - 3), David Strathairn (DOBRÚ NOC A VEĽA ŠŤASTIA) a Joseph Gordon-Levitt (NÁVRAT TEMNÉHO RYTIERA). Kameru má tradične na starosti Janusz Kaminski, produkciu Kathleen Kennedyová, strih Michael Kahn a hudbu John Williams.