Lidice
Historický film
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 23 Máj 2011 04:37

Trailer na historickú drámu s Karlom Rodenom o vyvraždení LIDIC.

Lidice bola česká dedina, v ktorej otec zabil syna, putoval za to do väzenia a keď sa vrátil, našiel namiesto dediny už len jej studené, zhorené torzo. Nacisti ju počas Druhej Svetovej vojny vypálili do tla. Mužov zastrelili, ženy skončili v plyne, deti boli „nasilu adoptované“.

Scenár napísal český spisovateľ Zdeněk Mahler (*1928). O režírovanie sa snažila Poľka Agnieszka Hollandová (TAJOMNÁ ZÁHRADA, TRETÍ ZÁZRAK, JÁNOŠÍK – PRAVDIVÁ HISTÓRIA, chystaná VOJNA S MLOKMI), no kvôli zlyhaniu finančných zdrojov od projektu odstúpila.

Vystriedala ju česká režisérka Alice Nellis (novomestský VÝLET, pianové TAJNOSTI z produkcie Jana Svěráka, tiež s Rodenom). Kvôli zdravotným problémom sa však musela vzdať réžie.

Nahradil ju režisér Petr Nikolaev (BÁJEČNÉ ROKY POD PSA) a v hlavnej úlohe si vychutnáme Rodena, ktorý bol dlhé roky obsadzovanejší viac v zahraničí (BLADE 2, HELLBOY, zmätený horor BEZMOCNÍ, PRÁZDNINY PÁNA BEANA, SIROTA), než doma.

V poslednom čase si ho ale tuzemskí filmári nielenže všímajú, ale už mu ponúkajú i kvalitné projekty: mohli sme ho vidieť ako príjemne obyčajného manžela v TAJNOSTIACH, ako Thurza z BATHORY či ako horára v HABERMANNOVOM MLYNE. Ako „HLÍDAČOVI Č. 47“ mu to nedokázala pokaziť ani trápna, afektovaná, netalentovaná a nesympatická Slovenka Lucia Siposová a najnovšie by ho rád vo svojom filme mal Robin Kašpařík v chystanej krátkometrážnej adaptácii hororovej poviedky Stephena Kinga „Som brána“.

V ďalších rolách Zuzana Fialová („Kriminálka staré mesto“), Zuzana Bydžovská či Jan Budař (VÁCLAV).

Silná historická téma, Karel Roden a fakt, že posledné české historické drámy stáli zato (HABERMANNOV MLYN, PROTEKTOR, 3 SEZÓNY V PEKLE, PUTÁ), môžu spôsobiť, že návšteva Lidic (ak upustí od klišé) by nemusela byť od veci.