Redford zastrelí Lincolna
Historický film
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 17 Marec 2011 06:44

Trailer na historickú drámu Roberta Redforda o atentáte na amerického prezidenta Lincolna v roku 1865.

Redford v roku 1980 prekvapil režijným debutom OBYČAJNÍ ĽUDIA (dodnes je to jeho jediný Oscar). V nasledujúcich rokoch k režijnému debutu pridal VOJNU O FAZUĽOVÉ POLE, nostalgickú A RIEKA TEČIE, QUIZ SHOW, ZAKLÍNAČA KONÍ a golfovú LEGENDU O SLÁVNOM NÁVRATE. Posledný raz dal o sebe - ako režisér - vedieť v roku 2007 politickými HRDINAMI A ZBABELCAMI s kamarátkou Meryl Streepovou (SPOMIENKY NA AFRIKU) a Tomom Cruiseom.

Pôvodne sa mal (ešte okolo roku 2008) vrhnúť na AGAINST ALL ENEMIES o agentovi CIA, ktorý varoval Busha tak dlho pred teroristami, až padli Dvojičky. Nakoniec v lete 2009 ale ohlásil za svoj oficiálny počin historickú drámu THE CONSPIRATOR. V druhej polovici roka padla prvá klapka.

Príbeh je o žene (Robin Wrightová), zapletenej do (úspešného) atentátu na prezidenta Lincolna. Hoci sa jej obhajoby ujíma schopný James McAvoy (POKÁNIE, WANTED, najnovšie Charles Xavier z chystaného prequel k trilógii X-MEN), ak Redford neurobí sci-fi, história hovorí, že bola prvou popravenou ženou v histórii USA.

V čase prvej klapky mal Redford reklamnú kampaň vďaka Stevenovi Spielbergovi. Práve v tom čase Veľký Steven naznačil, že sa po rokoch odkladov vrhne na vysnený Lincolnov životopis s Liamom Neesonom. Keďže sa vyrojili pochybnosti o tom, či si nebudú s Redfordom skákať do kapusty, obaja vyhlásili, že okrem prezidenta ich filmy nebudú mať nič spoločné (Spielbergova snímka bude o jeho živote, Redfordova o smrti).

Nakoniec Spielberg nakrúcanie stopol a Redford zostal osamelým vojakom v poli.

V snímke ďalej uvidíme Alexis „Rory“ Bledelovú, Justina Longa (STIAHNI MA DO PEKLA), Toma Wilkinsona (BATMAN ZAČÍNA), Kevina Klinea a Evan Rachel Woodovú. Redford je zároveň producentom filmu. Vo filme si nezahrá (ak si na poslednú chvíľu nedá cameo).