PREVIEW Cirkus strašidiel
Fantasy
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 20 August 2009 15:48

Čo by ste urobili, kebyže vám do mesta prikočuje cirkus s jediným predstavením (polnočným) a v ňom by vystupovali naozajstné monštrá? Išli by ste? So svätenou vodou?

Dve priznania. Sériu knižiek, podľa ktorej snímka Cirque du Freak vzniká, som nečítal a tak keď som zachytil prvé informácie o výrobe, príjemne ma zamrazilo, lebo som si naivne myslel, že bude reč o „tvrdom“ horore pre dospelých. V skutočnosti pôjde o rodinnú šou s počítačovými trikmi.

Druhé priznanie. Fascinujú ma cirkusy a rôzne im podobné kočovné atrakcie; predstavujem si, že hadia žena naozaj nemá kosti, trápna atrapa vysušeného muža-krokodíla niekedy naozaj plávala v Amazonke a že tamto nie je čudný chlap s trocha väčšími zubmi, ale ozajstný upír. No a dvadsaťmetrové anakondy samozrejme existujú a na počkanie žerú ľudí.

Keď to dáte dohromady, musím priznať, že sa na film stále teším. Trailer, podľa mňa prehnane štylizovaný, ma rozhodne nenadchol. Dokonca ma nezaujali ani herci (John C. Reilly – Chicago, Willem Dafoe – Čata, Salma Hayeková – Frida, Ken Watanabe – Posledný samuraj). Zaujalo ma skôr meno režisér.

Paul Weisz nielenže napísal (s bratom Chrisom, ktorý práve dokončuje „Súmrak 2“) scenár k prvému Pikantnému pokušeniu (známemu skôr pod alternatívnym názvom Prci, prci, prcičky), ale najmä režíroval Ako na vec a V dobrej spoločnosti, čo sú skvelé filmy, v ktorých nie je núdza o kombináciu humoru a drámy, dosť vypovedajúcej o tom, že život je vlastne dosť smutná záležitosť. Preto si myslím, že režisér dokáže ovládnuť čudácku snímku s podozrivým námetom a všetky tie farbičky naokolo budú... nuž, mať zmysel.

Navyše, scenár napísal Brian Helgeland (režisér Odplaty, scenárista Príbehu o rytierovi a Tajomnej rieky) a produkuje Lauren Shulerová Donnerová (manželka režiséra Smrtonosných zbraní, producentka X-Men).