Conan
Fantasy
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 09 Jún 2011 17:52

Trailer na nového CONANA (bez Arnolda).

Prvýkrát bola literárna fantasy R.E. Howarda (KULL DOBYVATEĽ, SOLOMON KANE) nakrútená v roku 1982 Johnom Miliusom s dominantne urasteným rakúskym dubom Schwarzeneggerom. Pôsobil tak grobiansky, primitívne a násilnícky, že je to dodnes jedna z jeho najlepších postáv.

Snímka (s bombastickou hudbou Basila Poledoruisa) sa nebála násilia, obrovských hadov ani súložiaceho kulturistu. Bol z toho kult a v nasledujúcich rokoch mal veľa zlých nasledovníkov (KRÁĽ ŠKORPIÓN).

Sám Arnold sa k úlohe vrátil dvakrát: CONAN NIČITEĽ nestál takmer za nič, ČERVENÁ SONJA (kde ústredný part dostala dánska modelka Brigitte Nielsenová a Arnoldov bojovník sa volal inak, nie Conan, ale neoficiálne to bol „Conan 3“) bola EŠTE horšia. Dorazil to tragický TV seriál z roku 1997 s Nemcom Ralfom Moellerom.

Dlho sa dúfalo v ďalší oficiálny diel so Schwarzeneggerom.

Jeho politická kariéra (šéfa Kalifornie) sa ale postarala o to, že na filmovanie nemal čas. Dôstojne sa rozlúčil TERMINÁTOROM 3: VZBUROU STROJOV (VITAJTE V DŽUNGLI, TERMINATOR SALVATION a THE EXPENDABLES boli len cameo).

Keďže ale guvernérom Kalifornie bol dva razy a tretí už nie, s politikou (dočasne?) skončil a vyhlásil „začínam čítať scenáre“. Momentálne sa šepká o jeho poriadnej účasti v predpokladanom TERMINÁTOROVI 5 a väčší priestor by mohol dostať aj v chystaných THE EXPENDABLES 2. Ale bohvie, čo z toho bude alebo nebude po prevalení škandálu (nedávno sa prevalilo, že má už takmer mutujúceho potomka so slúžkou)...

Prečo o tom hovorím. Nejaký čas sa reálne rátalo s tým, že si zahrá otca „nového“ Conana. Nakrúcanie snímky (ktorá bude zrejme čosi medzi remakeom a „novým pohľadom“) však odštartovalo ešte počas jeho politickej kariéry, takže si nenašiel čas na PREDÁTOROV (kde mal pôvodne stvárniť Fishburneovu postavu), ani na CONANA.

Nového CONANA (zatiaľ sa zdá, že pôvodný názov bude znieť CONAN THE BARBARIAN) začal ešte v marci 2010 (teaser prišiel až o rok neskôr, čo znie podozrivo) nakrúcať (v Bulharsku...) hororový remeselník Marcus Nispel (TEXASKÝ MASAKER MOTOROVOU PÍLOU, televízny pilot k našťastie nezrealizovanému seriálu FRANKENSTEIN: NOVÁ GENERÁCIA, neveľmi vydarený ale dobre zarábajúci PIATOK TRINÁSTEHO).

Osobne si nemyslím, že je to extra tragická voľba. Nispelova CESTA BOJOVNÍKA s Karlom Urbanom bola ostatne „vikingsko-indiánskym“ CONANOM: plná barbarského násilia, barbarskej atmosféry a po divočine pobehujúceho polonahého, svalnatého, zamračeného a dlhovlasého barbara. Akoby to bola pred-príprava na nového CONANA, aj keď v tom čase ešte pôvodne mal režírovať Brett Ratner.

Po tom, čo Arnold odmietol rolu hrdinovho otca, ponuka putovala na stôl zaneprázdnenému Mickeymu Rourkeovi. Ten ale dal prednosť inej fantasy (IMMORTALS Tarsema Singha). Rolu nakoniec zobral Hellboy Ron Perlman (BOJ O OHEŇ, MENO RUŽE).

Originál vynikal famóznym zlom. O čo James Earl Jones (POLE SNOV) hral nečastejšie, o to silnejší dojem v divákoch zanechal; jeho krutý vládca bol takým tyranom, že surový Conan oproti nemu pôsobil ako učiteľka na základnej škole.

V novej verzii bude zápornou kreatúrou Stephen Lang (AVATAR), jeho pravou rukou obrovský afroamerický wrestler Bob Sapp (citlivý Switowski - ZA MREŽAMI), Conanovou babou Rachel Nicholsová (P2, STAR TREK, G.I. JOE) a bosorkou Rose McGowanová (VRESKOT). Bizarnosťou je, že Rose mala pôvodne stelesniť hlavnú hrdinku v Robertom Rodriguezom (ktorí produkoval PREDÁTOROV... všímate si tie šialené prepojenia?) pripravovanom remakeu ČERVENEJ SONJI, z ktorého následne zišlo.

Hoci sa fanúšikovia predlohy obávajú nie príliš vynikajúceho režiséra a nakrúcania v Európe (čo je v dnešnej dobe skôr synonymum pre zúfalosť; napriek tomu rozpočet nebol najmenší – hovorí sa o sume okolo 100 miliónov dolárov), nakoniec to nemusí byť katastrofa.

Hudbu každopádne zloží Tyler Bates (ZASTAVTE CARTERA, filmy Zacka Snydera ÚSVIT MŔTVYCH a STRÁŽCOVIA) a Conana si zahrá Havajčan Jason Momoa („Hviezdna brána: Atlantída“).