Súboj Titanov 2010 (60 %)
Fantasy
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 16 August 2010 06:36

Recenzia fantasy so Samom Worthingtonom SÚBOJ TITANOV (2010).

Dokážu obyčajní ľudia poraziť bohov v čele s Diom (Liam Neeson), ak stojí v ich čele Austrálčan?

Scenár je najslabším prvkom tejto snímky. Sú to spravidla drobnosti, ale v určitej chvíli som ich mal po krk, pretože narúšali aj (beztak nijako výnimočnú) atmosféru (ale mám pocit, že ak by režíroval pôvodne zvažovaný Stephen Norrington, dopadlo by to ešte horšie, čo je smutná útecha). Prečo si žiadna družina vo fantasy neberie kone? Môže sa rybár po jednej minútovej lekcii šermu naučiť majstrovsky narábať s mečom (je poloboh, ale aj tak)? Prečo Hádes v jednej chvíli nemá problém „objaviť sa v plynovom skupenstve“ na kráľovskej slávnosti a vymlátiť špičkových vojakov za 5 sekúnd a zrazu mu robí problém zopakovať to isté s Perseovou družinou? Prečo sa zrazu Pegas „len tak“ objaví na lúke, ako, prečo, začo? Prečo nie je škorpiónov 100 alebo 124, prečo práve toľko, koľko ich je? Ako môže skupinka ľudí (a jeden poloboh) vyhlásiť otvorenú vojnu bohom a prežiť dlhšie, ako tri sekundy, keď už na začiatku je jasne ukázané, že len čo sa niekde na Zemi začne o bohoch škaredo hovoriť, objavia sa a rúhačov nemilosrdne potrestajú? Zrazu nepotrestajú ľudí, ktorí ich chcú ZABIŤ? Proti škorpiónom sa vedie vyčerpávajúca a obrovská bitka, pri ktorej zahynie množstvo dobrých vojakov a na druhý deň ráno sú škorpióny neškodné a osedlané džinmi? V jednej scéne dá kráľ zbúrať sochu Dia, v druhej je zhrozený, keď jeho manželka HOVORÍ o tom, že jej dcéra je krajšia, ako všetci na Olympe...

Nepatrím k divákom, ktorí automaticky neprijmú žiadny remake. To, že „starý“ SÚBOJ TITANOV bude mať v roku 2010 remake, som nepokladal za dobrý nápad len preto, že Harryhausen vytvoril fantastické „ručné“ príšerky. Inak mi to bolo v zásade jedno. V tomto smere som tušil, že remake nemá šancu. Viac, ako počítačové triky, si vážim, ak niekto v dnešnej dobe urobí obyčajnú masku/animatronický model.

Moje obavy sa naplnili. Sú to všetko efekty. Medúza, Pegas, Kraken. Ničím výnimočné triky z počítačov. Bez života. Ale to je ešte ten lepší prípad, pretože akonáhle raz za čas tvorcovia použili „skutočné“ masky, výsledok bol šokujúco trápny: parádny Kalibos sa zmenil na olatexovaného Jasona Flemynga v handrách a čudne oblečené čarodejnice pripomínali niečo, čo vymyslel Guillermo del Toro keď mal dva roky, ale potom si za rozpočet radšej kúpil lízatko.

Pravdupovediac, očakával som niečo lepšie, ale nemôžem dať 40%, lebo 40% dávam príšernostiam typu VAN HELSING. Nový SÚBOJ TITANOV je predsa len niekde inde. Potešili ma odkazy na originál (figúrky, Bubo), atmosféra mala niečo do seba napriek podozrivej výprave (pochybné štúdiové kulisy sa silene striedajú s „ozajstnou“ prírodou) a akčné scény mohli byť oveľa horšie.

Život tomu ako tak vdýchli herci. Worthington (TERMINATOR SALVATION) je o čosi lepší herec, ako model z originálu (ale nie o veľa), zato pohľad na družinu Madsa Mikkelsena (CASINO ROYALE) je skvelý (napr. Nicholas Hoult z AKO NA VEC) a hoci Liam Neeson či Ralph Fiennes v minulosti boli stokrát lepší, predsa len sú to stále Liam Neeson a Ralph Fiennes. Vtipy boli občas milé (píšťalka) a tempo svižné (hodina 35 minút bez titulkov), chvíľu sme boli v lese a hladkali Pegasa, potom čarodejnice, bitka s obrími škorpiónmi, džinovia... ja som sa nenudil. Ale na druhej strane som nad príbehom, jednaním postáv atď. radšej nerozmýšľal. Bolo to tak lepšie.

Clash of the Titans, USA | Veľká Británia, cca 106 minút

Réžia: Louis Leterrier. Scenár: Travis Beacham, Phil Hay, Matt Manfredi (podľa filmu z roku 1981). Kamera: Peter Menzies Jr. Hudba: Ramin Djawadi. Hrajú: Sam Worthington, Gemma Artertonová, Mads Mikkelsen, Alexa Davalosová, Liam Neeson, Danny Huston, Jason Flemyng, Ralph Fiennes, Nicholas Hoult, Hans Matheson, Pete Postlethwaite, Polly Walkerová a ďalší