Paranormal Activity 2 [6O %]
Duchovia
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 13 December 2010 17:00

Recenzia na duchársky horor PARANORMAL ACTIVITY 2.

Na začiatok vás chcem upozorniť, že nasledujúca recenzia, s výnimkou tohto odseku, bude obsahovať spoilery. Robím to s heslom „nerob druhému, čo nechceš, aby robil on tebe“ (mne tiež neprekáža, ak mi niekto prezradí koniec filmu, ktorý som ešte nevidel). Nejde ale o spoilerovanie pre spoilerovanie. Spoilery tentokrát budem používať preto, aby som sa mohol lepšie zamyslieť nad tým, čo som práve videl, lebo to bolo zaujímavejšie, než som čakal. V preview som písal niečo v tom zmysle, že PARANORMAL ACTIVITY 2 sa odohráva po prvom PARANORMAL ACTIVITY a že do „toho“ domu sa tentokrát sťahuje nová mladá rodinka, tentoraz vrátane synčeka a psa. Bez toho, že by sa jednalo o spoilery, musím ešte v tomto odseku skonštatovať, že dej dvojky je na prvý diel tak napojený, že ak sa vám páčil prvý diel, bude aj druhý. Niektoré scény sú šokujúce v tom zmysle, že ich nečakáte (otváranie dvierok v kuchyni) alebo v tom zmysle, že niečo také by ste nechceli zažiť (ťahanie zo synovej izby). Ja osobne som z prvého dielu nebol nijako mimoriadne odpálený (prestrelená minutáž, často som si hovoril „no moment a prečo neurobili to a to?“), ale „v rámci žánru“ som bol spokojný (recenzia za 60%).

ZAČIATOK SPOILEROV, KTORÉ UŽ DO KONCA RECENZIE NESKONČIA.

Nová rodina v skutočnosti neobsahuje len matku Kristi (Sprague Graydenová), otca Daniela (Brian Boland), vlčiaka a synčeka Huntera, ale aj dospievajúcu dcéru.

Veľká mýlka sa v preview odohrala skonštatovaním „nová rodinka sa presťahuje do domu, v ktorom sa odohrával dej prvej časti“. Dokonca som si myslel, že tentokrát bude oným duchom hrdinka práve originálu, Katie (Katie Featherstonová).

ÁNO, Katie sa v dvojke SKUTOČNE objavuje, ale nie ako duch a rozhodne sa nejedná o cameo, ale o jednu z najdôležitejších postáv. Katie je totiž stále živá. Ako je to možné? Tu si ale musíme zdanlivo odskočiť od témy. V skutočnosti od nej ale nikam neodskakujeme, skôr naopak.

Prvý film existuje vo viacerých (dvoch?) verziách. Jedna, ktorú som videl, končí tým, že Katie pri konci „definitívne“ posadne „diabol“, Katie pod jeho vplyvom zavraždí (mimo obraz) manžela Micaha a následne je zastrelená policajnou hliadkou.

ALTERNATÍVNY koniec som si pozrel na internete. Aj v ňom Katie (mimo obraz) zabije Micaha a následne sa vráti do spálne (zakrvavená). Teraz ale do domu nevtrhnú policajti (a teda ju nezastrelia), ale akási „sila“ zhodí kameru zo stolíka a následne sa na ňu „démonicky“ s hnusným pazvukom vrhne Katie. Záverečné titulky.

Dvojka podľa všetkého, ak som to správne pochopil, nadväzuje práve na tento ALTERNATÍVNY koniec. Koniec dvojky je o tom, že „posadnutá“ Katie (znova resp. STÁLE od krvi) sa v noci vkradne do domu Daniela a Kristi, oboch zabije, unesie ich synčeka a zľahne sa po nej/nich zem (ako prezradia záverečné titulky).

Katie je totiž v skutočnosti Kristininou sestrou a počas PARANORMAL ACTIVITY 2 (ktorý je teda v skutočnosti PREQUEL k prvej časti! Tento podvod mi ale neprekážal tak, ako tiež tohtoročný ROBIN HOOD.) svoju sestru často navštevuje.

Možno si pamätáte, že v prvom PARANORMAL ACTIVITY Katie Micahovi spomínala sestru, ktorá bola v detstve „čudná“ (čo som si vtedy preložil približne tak, že ju prenasledovali „temné mocnosti“).

Druhý diel teda stavia udalosti „jednotky“ do iného uhla. Zrazu sa ukáže, že VŠETKO v skutočnosti NEZAČALO Katie, ale DANIELOM! Keď totiž TEN videl, ako jeho žena Kristi začína byť čoraz viac pod vplyvom „démona“, v mene hesla „rodina je mi všetkým“ ju od neho oslobodil tak, že ho „preniesol“ na jej sestru Katie! Okrem Daniela o tom vedela už len dcéra. Samotná Kristi, ako bolo vysvetlené, si „nebude nič pamätať“.

Schválne som si záver dvojky pozrel dvakrát po sebe, či som ho dobre pochopil, no hoci bol i na druhý raz nezrozumiteľný, uponáhľaný, skratkovitý, chaotický a prekombinovaný, myslím, že ÁNO - pochopil som ho dobre.

Posledné minúty dvojky sú teda takéto: Katie sa sestry pýta, či u nich stále je „démon“. Kristi odpovie „už nie“, na čo sa jej Katie prizná, že teraz má pre zmenu ONA pocit, že v ich dome straší, že to aj hovorila Micahovi, ale ten jej neverí. Nasleduje strih, Katie prichádza k Micahovi a ten sa jej chváli novou kamerou, na ktorú si, ako sa ukáže, budú nakrúcať nasledujúce noci (a z čoho teda vznikne film PARANORMAL ACTIVITY). Nasleduje ďalší strih, na čo sa vrátime do (nočného) domu Daniela a Kristi. Dnu sa vkradne zakrvavená (od Micahovej krvi?) Katie a zabije Daniela. Následne zabije svoju sestru a unesie chlapca (pes je zrejme stále u veterinára – alebo zomrel – a dcéra na školskom zájazde). Záver druhého dielu teda nadväzuje na alternatívny koniec prvého, kedy Katie zabila Micaha, no JU už polícia nezabila. Je to príjemne zamotané, ale keď sa nad tým zamyslíte, uvedomíte si, že to má zmysel a že sa tešíte na tretí diel. Mňa osobne začína čoraz viac zaujímať „vývoj jednej rodiny“. Som zvedavý, či scenáristi trojky budú pokračovať v tejto línii (a trojka bude napr. prequel k dvojke, v ktorom sa dozvieme, že v skutočnosti za všetko môže vlčiak) alebo sa vyberú úplne inou cestou.

Ešte by som dodal, že film prekvapivo nakrútil Todd Williams, ktorý v roku 2004 preukázal predčasnú dospelosť DVERAMI V PODLAHE. Z filmu to ale nie je poznať resp. mám pocit, že „niečo takéto“ by v podstate vedel zrežírovať úplne každý, aj človek, ktorý ešte nikdy nič nenakrútil, takže nechápem, prečo človek s takým talentom 6 rokov nič nenakrútil a potom niečo takéto jednoduché.

P.S. - Ospravedlňujem sa za obrázky v recenzii, ale samotný film na tom „vizuálne“ nie je o nič lepšie a „akčné“ finále sa komplet odohráva v tme (oproti čomu bol obdobným finále vybavený [REC] majstrovsky „prehľadnou“ snímkou).

Paranormal Activity 2, USA 2010, cca 91 minút

Réžia: Tod Williams. Scenár: Michael R. Perry, Christopher B. Landon, Tom Pabst. Kamera: Michael Simmonds. Strih: Gregory Plotkin. Hrajú: Brian Boland, Molly Ephraimová, Katie Featherstonová, Seth Ginsberg, Sprague Graydenová, Micah Sloat a ďalší

BlueBoard.cz