Zrkadlá (40 %)
Duchovia
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 15 Január 2010 07:34

Musím sa priznať, že na horor Zrkadlá som sa veľmi tešil. Predsa len, Kiefer Sutherland... a pôsobivé nočné stráženie obrovskej budovy... to je horor sám osebe. Bohužiaľ, žiadne ďalšie hory s očami sa na nás nepozreli.

Nie snáď, že by mal spomínaný predchádzajúci režisérov film geniálny scenár. Rodina je v púšti napadnutá kanibalmi. No fajn. Ale fungovalo to. Násilie bolo pôsobivé, akčné scény uveriteľné, masky dobré, herci ušli a atmosféra kvalitná.

I ZRKADLÁ začínajú dobre. Klasický traumatizovaný fízel má problémy s nervami a chce sa spamätať tým, že ide strážiť obrovské nákupné centrum uprostred mesta, ktoré pred rokmi vyhorelo, ale kvôli problémom s poisťovňou tu stále musí stáť v neporušenom stave. Nádherná budova, nádherná výprava, nádherná atmosféra. Prvú polhodinu. Možno 45 minút.

Iste, už počas nich to nemá ktovieakú logiku (SPOILER jeho kolega „nič nevidí“? SPOILER), no poteší šťavnaté gore (hrdlo). Síce samoúčelné, ale zábavné (čeľusť). Pravda, nič originálne. Ale spracované poctivo, remeselne, na úrovni: od trikov cez výpravu po kameru, strihača, hercov, réžiu, hudbu. Potom sa niečo stane.

Beztak nedobrý scenár definitívne prestáva byť niečím viac, než len narýchlo na seba nahádzanými akože desivými scénami. V skutočnosti nič nedáva zmysel, pravidlá, akými sa duchovia riadia (napr. čo môžu a čo už nie, nechce sa mi to bližšie rozpisovať), nedávajú zmysel ani logiku a nie sú "jednotné“: duchovia raz môžu toto a ak sa to nehodí režisérovi, tak to už zrazu nemôžu (nechcem prezrádzať, ale napr. v prológu dokážu hýbať desiatky kíl vážiacimi skrinkami na prezliekanie, no v závere sú, keď sa to režisérovi nehodí, prekvapivo slabí).

Najviac na tom prekáža, že som strácal záujem nad tým pátrať – až taký zosun kvality dole to bol. Kebyže ma to aspoň hnevá. Nepoviem. Ale bolo mi to fuk. Pozeral som na hodiny, ošíval sa, hľadal pohodlnejšie pozície pre svoj pekný zadok. Určite som sa ale nesústredil na film a i ten zúbožený Kiefer bol čoraz zmätenejší (kebyže v tom len hrá, on to aj produkoval!) a jednotlivé akčné scény mi začali splývať do jedného celku. Nevraviac o tom, že som mal drobný problém s tým, že hrdina je líčený ako hrdina aj po tom, ako s pištoľou v ruke odprevadí ženu de facto na elektrické kreslo. ČOŽE?!?!?! Chudák Kiefer, už to vďaka „24“ vyzeralo na comeback, no tristoosemdesiata piata sezóna tohto seriálu a nevydarené filmové projekty (STRÁŽCA s Michaelom Douglasom, ZRKADLÁ) ho znova pochovali. Zrejme už navždy. Škoda.

Čo zostalo? Krv, násilie, takmer kultový Kieferov ksicht, škodoradostná záverečná minúta a spočiatku dobre fungujúca atmosféra (u mňa osobne putovala do čerta trápne trikovou scénkou s „horiacim“ Kieferom).

- MIRRORS, USA 2008, cca 110 minút -

Réžia: Alexandre Aja. Scenár: Alexandre Aja, Grégory Levasseur (podľa kórejského hororu INTO THE MIRROR alias GEOUL SOKEURO z roku 2003). Kamera: Maxime Alexandre. Hudba: Javier Navarrete. Strih: Baxter. Hrajú: Kiefer Sutherland, Paula Pattonová, Cameron Boyce, Erica Glucková, Mary Beith Peilová, Amy Smartová, Jason Flemyng a ďalší

Prosíme, využite anketu na hodnotenie filmu, nie recenzie. Ďakujeme za pochopenie a prajeme príjemne hlasovanie.

BlueBoard.cz