Paranormal Activity: Prekliati [6O %]
Duchovia
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 29 Máj 2014 03:00

Recenzia rip-offu strašidelnej série.

Keď sa v roku 2007 objavil na svete horor PARANORMAL ACTIVITY, stal sa fenoménom. V skutočnosti tu found footage boli desiatky rokov pred ním. Je pravda, že „poriadne“ sa preslávili až relatívne nedávno, ale určite nie ani tak vďaka PARANORMAL ACTIVITY, ako skôr vďaka kultovému trháku ZÁHADA BLAIR WITCH.

Film Orena Peliho bol postavený na jednoduchej záplatke o dome, v ktorom straší a rodina si to nahráva. Nepotrebovali ste k tomu slávnych hercov, oscarové scenáre, ani gigantické rozpočty. Práve naopak, snímka mala pôsobiť čo najrealistickejšie.

Rovnaký postup Peli, už len ako producent, zopakoval v roku 2010 dvojkou, ktorá v závere zaujímavým spôsobom oba diely prepojila, pričom pojednávala o sestre hlavnej hrdinky jednotky. 2011 prišla trojka (resp. prequel) a 2012 štvorka, ktorá bola poňatá už ako klasický sequel, samozrejme s napojením na predchádzajúce udalosti. V roku 2013 si tvorcovia dali prekvapivo prestávku, ďalší diel do kín poslali až v roku 2014 a prekvapivo sa nejednalo o spin-off, reštart, remake, prequel ani sequel, ale o rip-off.

Rip-off je menší fenomén, ktorý sa zatiaľ nedostal príliš do módy, ale zopár jeho zástupcov sme už videli. V zásade ide o filmy, ktoré sa odohrávajú v známom filmovom univerze, ale prakticky kráčajú vlastnou cestou. Napríklad PROMETHEUS bol rip-off VOTRELCA a BOURNEOV ODKAZ rip-off bourneoviek s Damonom. Je to relatívne šikovný spôsob, ako zostať v univerze (a ďalej na téme zarábať veľké prachy), ale neotravovať diváka ďalšími a ďalšími neoriginálnymi pokračovaniami.

(V roku 2010 v skutočnosti v sérii PARANORMAL ACTIVITY už jeden rip-off vznikol, japonský, no hoci sa k ságe otvorene hlási, oficiálne do nej nebýva príliš plnohodnotne radený.)

5-miliónové PARANORMAL ACTIVITY: PREKLIATI môže pôsobiť ako spin-off, ale nie je ním, pretože neobsahuje žiadnu postavu z minulých častí (ak nerátame záverečné cameo, čo je na spin-off málo).

Nie je však ani filmom, ktorý by do série nezapadal. Naopak, sám som bol prekvapený, ako zapadá. Bol vyrábaný s tým, aby oslovil špecifické latinskoamerické publikum, čomu odpovedá miesto odohrávania a hlavný hrdina. Ako sa ale ukáže, všetko spolu súvisí. Keď sa mladík zdôverí, že sa mu snívalo o farme plnej starých žien (viď. finále trojky) a keď sa objaví „domáce video Kristi a Katie, 1988“, sme doma. Vyvrcholenie sa potom, ak som to správne pochopil, odohráva na rovnakej farme, ako finále prequelu.

„Sme doma“ aj prostredníctvom trademarkov. Found footage, čarodejnícke rituály, čudné zvuky, predmety hýbuce sa samé od seba, motív prvorodených synov. Fanúšikom začnú predchádzajúce časti i vďaka tejto dávať väčší zmysel, ale stále si trvám na tom, že nič z toho Peli na 99% nemal naplánované a až s pribúdajúcimi dielmi musel „narýchlo“ začať rozširovať univerzum, aby to nebolo stále o tom istom. Rovnako tak si ale trvám na tom, že ma takáto „seriálovosť“ prekvapivo baví a v podstate sa teším na ďalšie diely.

Občas je to príjemne strašidelné a akčný záver je super. Celé to hodnotím pomerne pozitívne a nenudil som sa a to napriek tomu, že film trvá takmer dve hodiny, čo je na takýto jednoduchý horor „moc“. Našlo by sa tiež zopár prekvapivo originálnych nápadov („vlasy“ v očiach, pes na stene).

Každopádne, v seriálovej zamotanosti sa úspešne v päťke pokračuje. Vo finále sa preživší hrdina dostane tajomnými dvermi do... a teraz sa držte... do domu Micaha a Katie, hrdinov jednotky (oboch znova/stále hrajú Katie Featherstonová a Micah Sloat). Ja osobne som to vôbec nepochopil. Cestovanie v čase a priestore? Alternatívne dimenzie?

Paranormal Activity: The Marked Ones, USA 2014, cca 84 minút

Réžia a scenár: Christopher Landon. Kamera: Gonzalo Amat. Hrajú: Andrew Jacobs, Jorge Diaz, Hector Luis Bustamante, Katie Featherstonová (cameo), Micah Sloat (cameo) a ďalší