Príbeh dvoch sestier [4O %]
Duchovia
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 11 September 2013 04:00

Recenzia amerického remakeu kórejskej duchariny.

Recenzia obsahuje spoilery.

Tínedžerka Anna (Emily Browningová – LOĎ DUCHOV, PÁD DO TEMNÔT, RAD NEŠŤASTNÝCH PRÍHOD) sa vracia domov z psychiatrie, kde bola pred rokom hospitalizovaná kvôli pomerne brutálnej smrti svojej mamy. V rodinnom dome pri jazere ju privíta staršia roztopašná sestra Alex (Arielle Kebbelová), vážny otec (David Strathairn!) a jeho nová mladá Rachel (Elizabeth Banksová – ZACK A MIRI TOČIA PORNO). Obe dievčatá ju nemajú rady a časom ju dokonca začnú upodozrievať z toho, že ich matku zabila práve ona (v tom čase jej opatrovateľka) a nie náhodný požiar...

Z obsahu to tak nevyzerá, ale PRÍBEH DVOCH SESTIER (alias NEZVANÁ alias V MOCI ZLA) sa cca prvú hodinu tvári ako tradičný americký remake japan shocku so všetkým, čo k nemu patrí. Veľký rodinný dom, veterné hlboké noci, vystrašené dievča v hlavnej úlohe, strašné tajomstvo a samozrejme po zemi sa čudne plaziaci dlhovlasí ženskí duchovia.

Je to zrejme preto, že sa jedná o remake ázijského hororu. V skutočnosti síce kórejského a nie japonského (a nie americký remake ale americko-kanadsko-nemecký). Ale vieme o čom je reč.

Konkrétne sa jedná o remake snímky JANGHAWA, HONGRYEON z roku 2003 režiséra Ji-un Kima (v r. 2013 nakrútil KONEČNÚ). Originál som nevidel, ale videl som skoro všetky ázijské duchariny od r. 1998 (kedy mal premiéru prelomový Nakatov RINGU), takže som pri pozeraní mal nonstop pocit déjà-vu.

Je síce troška prekvapivé, že sa dlhovlasí duchovia objavujú veľmi nečasto (a nikoho nezabijú), ale inak je to ako vravím „klasika“. Nemá šancu prekvapiť nikoho, kto videl aspoň niekoľko ázijských hororov posledných rokov.

Už pred pozretím sa mi ale do uší dostala správa, že snímka má údajne prekvapivé záverečné rozuzlenie. Práve tým som sa utešoval počas sledovania banálneho príbehu. Že to síce nie je zázrak, ale šokujúci koniec to určite vylepší.

(Pritom to ani „dovtedy“ nie je žiadna katastrofa. Anna je ako hlavná hrdinka akceptovateľná, Alex relatívne sexi a svoje určite uhrávajú aj Strathairn s Banksovou. Plus scény s duchmi sú príjemne nepríjemné napriek tomu, že je to destilát už stokrát videného. Niečo do seba má tiež tiesnivá atmosféra domu pri jazere, ktoré je napriek slnečným dňom poriadne desivé.)

Samozrejme som počas pozerania tipoval, ako sa to celé skončí. Napadlo mi viacero alternatív. Napr. Anna je celý čas zatvorená v blázinci a svoj návrat domov si len predstavuje. Alebo sa jej všetko sníva. Alebo jej staršia sestra je v skutočnosti duch/Annin výmysel.

Pravdaže som sa utešoval tým, že to určite bude oveľa rafinovanejšie. Preto som bol dosť nemilo prekvapený, keď sa na konci ukázalo, že C je správne. Alex v skutočnosti neexistuje. Existovala, no pred rokom, spolu s Anninou matkou, zahynula pri požiari... ktorý omylom spôsobila práve Anna. No nikto to vtedy nezistil a do „blázinca“ bola zatvorená „preventívne“, aby sa pod odborným dohľadom spamätala zo straty mamy. Nová žena jej otca je teda v skutočnosti nevinná a nikoho nezabila napriek tomu, že jej správanie je zostrihané tak, aby bola hlavným podozrivým.

Čo sa Anninho potenciálneho frajera týka, toho (viď. finálny flashback) v skutočnosti zabila samotná Anna. Tá na konci v podstate úplne zošalie a zrejme do smrti je zatvorená do blázinca.

Finálne rozuzlenie dáva spätne logiku niektorým predchádzajúcim scénam, ktoré už nepôsobia zmätene ani hlúpo (prečo šerif promptne nerieši, keď mu Anna vo finále oznámi, že doma hrozí nebezpečenstvo jej sestre?).

No... rozuzlenie naozaj „nič moc“. Ale ako som napísal, pár plusov sa určite nájde. Takže remake z produkcie Ivana Reitmana (!) nevnímam nijako mimoriadne záporne, hoci mu dávam len 40%. Je to dané hlavne tým, že som videl desiatky ázijských ducharín a ich remakeov a toto naozaj nie je vôbec nič originálne (ani nič neoriginálne, ale šokujúce á la Šimizuov JU-ON).

The Uninvited, USA | Kanada | Nemecko 2009, cca 87 minút

Réžia: bratia Guardovci. Scenár: Craig Rosenberg, Doug Miro, Carlo Bernard (na motívy filmu režiséra Ji-un Kima). Hudba: Christopher Young. Kamera: Daniel Landin. Hrajú: Emily Browningová, Arielle Kebbelová, David Strathairn, Elizabeth Banksová, Don S. Davis a ďalší