Sudca [6O %]
Dráma
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 10 Jún 2015 03:00

Recenzia (nielen súdnej) drámy s Robertami Downeym a Duvallom.

Nečudujem sa, že Sudca má dve a pol hodiny. Muselo sa doňho totiž zmestiť skutočne všeličo. Napríklad:

1) Vzťah tvrdého, miestami až despotického Josepha Palmera (nesympatický Robert Duvall – Krstný otec, Jack Reacher: Posledný výstrel) s odcudzeným prostredným synom Hankom (v rámci možností adekvátny Iron Man Robert Downey Jr.). Jeden robí už X desaťročí prísneho sudcu (a všetci ho oslovujú Sudca, vrátane členov rodiny) v zaspatom mestečku a pre etiku urobí všetko. Jeho syn je naopak vychcaný advokátsky hajzlik, ktorého netrápi, či je jeho klient vinný alebo nevinný a z problémov ho vyseká za každú cenu (ale musí dostať poriadne zaplatené).

2) Hank príde na to, že ho manželka podvádza. Takže mu príde vhod nechať dcérku vo „veľkom a zlom meste“ a sám odchádza do rodného mestečka, kde sa práve koná pohreb jeho matky.

3) Tesne po pohrebe sa Sudca za záhadných okolností pripletie k dopravnej nehode, počas ktorej zomrie muž. Sudca si nič nepamätá. Ako je to možné? Dá sa nevšimnúť si, že ste v noci na opustenej ceste zrazili človeka? Alebo s usmrtením nijako nesúvisí a niekto to naňho našil? Prípadne si na nič nepamätá proste preto, lebo chodí na chemoterapiu, nakoľko je v štvrtom štádiu rakoviny? Alebo ide o demenciu?

4) Na súdnom procese sa jeho obhajoby najskôr ujíma neschopná komická, avšak v skutočnosti nie príliš vtipná postavička (Dax Shepard z Nekecaj a pádluj!), no kvôli absolútnej neschopnosti sa obhajoby Sudcu následne pre dobro všetkých ujíma Hank. Toho samozrejme nezaujíma, či je otec vinný.

5) Jeho nepriateľom v súdnej sále sa stáva Dwight Dickham (Billy Bob Thornton), ktorý má s Hankom z minulosti nevybavené účty, ale okrem túžby po pomste vlastní aj charakter.

6) Okrem dokazovania Sudcovej viny/neviny si Hank musí nájsť čas i na vzťahy so svojím starším (Vincent D´Onofrio) a následne i mladším (Jeremy Strong) bratom. Ten druhý je mierne zaostalý a tomu prvému Hank, keď boli mladí, zničil kariéru baseballového hráča (dopravnou nehodou) a teraz predáva pneumatiky.

7) Hank sa po dlhom čase stretáva so svojou tínedžerskou láskou Samanthou (Vera Farmigaová), s ktorou sa kedysi vyspal. Žena má dospievajúcu dcéru a existuje reálne podozrenie, že v tom má penis Hank.

8) Vzťah Hankovej dcérky a dedka, ktorý ju vidí prvý raz v živote.

9) Víchrica!

Ako vidíte, je toho dosť. Zachytil som, že Downey Jr. (ktorý to so svojou manželkou celé produkoval) scenár označil za vynikajúci. Nesúhlasím. Beriem, že je na prvý pohľad plný „osudových momentov“, „nezabudnuteľných scén“, „silných emócií“ a „ohromnej katarzie“. Postavy prenášajú mocné súvetia o sile etiky, odvahy, cti, charaktere, zbabelosti, slabosti atď. Potiaľto OK.

Bohužiaľ, výsledok je do značnej miery matný, fádny, banálny a priemerný. Samotný námet (súdený sudca) je super, ale samozrejme okolo neho treba vystavať zaujímavý príbeh. A to sa nepodarilo. Väčšina „zaručene strhujúcich okamihov“ na mňa nefungovala. Problém scenára je v tom, že je nezaujímavý. Dve najdôležitejšie linky (vzťah sudcu a syna + súdny proces) sú nudné, neoriginálne a predvídateľné. Úplne v pohode sa priznám, že prípad je natoľko zamotaný, že som nepochopil, či Sudca muža zrazil úmyselne (a teda ide o vraždu), alebo to celé bolo „nejako“ inak. Nepochopil som ani to, prečo Downey manželke vyčíta neveru a sám pri prvej príležitosti (zmoknutá čašníčka) neovládne svoje pudy.

Za mínus si dovolím označiť aj pochabý, pochybný a podozrivý mix klasického downeyovského humoru (bicykel, vracanie, rozbité okno, zdanlivo bezstarostný ústredný hrdina kecajúci 100 slov za 20 sekúnd) a smrteľne vážnych okamihov (vrátane očakávateľného finále a desivej scény z kúpeľne).

A hoci to niekto určite bude pokladať za skvelé plus, ja to pokladám za vynervované mínus. Kecy. Kecy. Kecy. A kecy. A keď na okamih utíchnu... potom sa to na vás znova spustí. Kecy, kecy, kecy. Väčšine postáv, samozrejme najmä Downeymu, sa s prepáčením dve a pol hodiny huba nezavrie. Melú pántom kecajú, drístajú, niekedy k veci, niekedy len tak. Bolo to hrozne náročné na pozornosť. Aby bola katastrofa dokonaná do dokonalosti, dostal som sa k verzii s pôvodným zvukom a s titulkami, pričom ale titulky robil „expert“, ktorý prekladal absolútne všetko, takže niektoré dlhé riadky sa na obrazovke objavili približne na dve sekundy a ešte som nebola ani v polke vety a už prišiel nový titulok. Nevraviac o dosť pochybnej kvalite samotného prekladu („väzenia v Indiane“ prekladateľ rafinovane preložil ako „Indiánske vezenie“!). Akoby to nestačilo, titulky sa objavovali asi o dve sekundy predčasne, čiže kým postava ešte mala zavreté ústa, titulky už ukazovali, čo povie. Ale som presvedčený o tom, že aj keby som Sudcu videl s dabingom/normálnymi titulkami, tak by ma jeho ukecanosť štvala a iritovala, pretože dve a pol hodiny dialógov sú ozaj, ozaj, ozaj veľa.

Herci sa snažia (no Duvalla nemám rád už odvtedy, čo v sedemdesiatom druhom svojim ultra-matným výkonom zničil jednu z najlepších postáv univerza Krstný otec), ale raz darmo, kde je priemerná postava, tam sa nejaké extra zázraky robiť nedajú. Na Downeym oceňujem, že neafektuje. V momentoch, ktoré majú na jeho psychiku zásadný dopad, si zachováva kamennú tvár, čo mi pripadalo pôsobivé. I koniec mi pripadal pôsobivý (osobne si myslím, že zostal). Chápem, čo na tom Downeyho zaujalo. Rozumiem, že popri marvelovkách má minimum času na „ostatné“ filmy a viem, prečo sa rozhodol svoj vzácny (a drahý) čas venovať práve Sudcovi. Je ale fér, že sa dožil jedinej oscarovej nominácie (pre Duvalla). A aj bez tej by som sa zaobišiel (ale Duvall asi nie). Na strane druhej, keď už niekto mal byť nominovaný, tak umiernený Downey. Duvall bol nominovaný za zásluhy.

Zrejme si Downey myslel, že svet mu padne k nohám tak nejako automaticky. „Jéj, ty nehráš Iron Mana, ale normálneho chlapa? Tak to je bomba, to je úžasné!“. No, hm... lenže ono to také jednoduché nie je, Bobby. Asi to nechceš počuť, lebo si presvedčený o tom, aký vznešený film s posolstvom si stvoril. No ja som sa nudil.

The Judge, USA 2014, cca 141 minút

Réžia: David Dobkin. Scenár: Nick Schenk, Bill Bubuque. Hudba: Thomas Newman. Kamera: Janusz Kaminski. Hrajú: Robert Downey Jr., Robert Duvall, Vera Farmigaová, Vincent D'Onofrio, Dax Shepard, Billy Bob Thornton, Melissa Leoová, Denis O'Hare a ďalší

............................................................................................................................

Môj spisovateľský web.

Môj spisovateľský profil na Facebooku.