Leviatan [6O %]
Dráma
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 27 Marec 2015 03:00

Recenzia na Oscara nominovanej ruskej drámy o tom, že silnejší vyhráva. Nielen v Rusku.

Pozrel som sa na názov a okamžite som si spomenul na toto. No hoci je z niektorých hororových záberov vidieť, že by Rusi úplne v pohode zvládli jeho pekelne atmosférický sequel/remake (ktorý by som ROZHODNE chcel vidieť!!!!), v skutočnosti samozrejme nejde nielenže o sequel, ale ani o remake (a dokonca ani o horor).

Aká je šanca, že by fanúšik tohto filmu videl v kine ruský, dve a pol hodiny dlhý film? Skutočne mizivá. Ale človek mieni, pán Boh mení – keď už sme pri Rusku, kde sa Boh, aspoň to tak vyzerá, skloňuje pomerne často.

V utorok mi kamoš posiela sms, či v s ním v stredu pôjdem do kina. Na ruský film. Tak som po chvíľke symbolických protestov súhlasil s tým, že si to uňho raz vyberiem (= pôjdeme na Avengers 2).

Všetky ruské filmy, ktoré som videl, by sa zrejme dali spočítať na prstoch dvoch rúk, ale momentálne si spomínam iba na Stalkera, Nočnú hliadku a Mrázika.

Príbeh je v podstate tuctový:

Pri mori stojí dom a v ňom býva Kolja, jeho dospievajúci syn a Koljova nová žena Lilja (chlapcova biologická matka a mužova prvá manželka zomrela). Hoci sa snažia žiť ako rodina, v skutočnosti to medzi ženou a chlapcom príliš nefunguje + sú problémy s mocným mafiánskym starostom, ktorý potrebuje dom kúpiť pre súkromné účely a je kvôli tomu ochotný a schopný urobiť všetko. Ako to už chodí skoro všade na svete, silnejší vyhráva. Korupcia, známosti, rodinkárstvo, vyhrážanie a nakoniec klasické mafiánske metódy. Koljovi však až z „ďalekej a civilizovanej“ Moskvy prichádza pomôcť kamarát a vynikajúci právnik Dmitrij. Keď vidí, aké svinstvo sa tu deje, rozhodne sa proti starostovi použiť pár drsnejších ťahov, no starosta pritvrdí a právnik uteká späť do Moskvy, aby vôbec prežil.

Medzitým ale stihne minimálne dva razy osúložiť Lilju, pričom druhý raz to praskne, Kolja na milencov zaútočí a padne zopár vyhrážok o zabití (a je pri tom dosť svedkov). Dmitrij uteká do Moskvy a do konca filmu sa neukáže.

Kolja a Lilja sa spolu pokúšajú ďalej žiť, Kolja Lilje odpustil (alebo sa o to aspoň úprimne snaží s heslom „všetci robíme chyby“) a zdá sa, že nakoniec by sa za istých okolností mohli upokojiť i vzťahy medzi ženou a chlapcom. Keď však raz ráno ide žena do roboty, namiesto na autobus sa vyberie k útesu a pozoruje rozbúrený hororový oceán, z ktorého sa niečo obrovské vynára (skaly? Veľryba? Leviatan?). Strih.

Kolja ide pre Lilju do roboty, ale jej kolegyňa mu povie, že v nej dnes nebola. Obaja sa jej nevedia dovolať a Kolja začína mať podozrenie, že vzala peniaze, ktoré Dmitrij dostal od starostu a spolu utiekli do Moskvy za lepším životom. Kolja nevie, že starosta Dmitrija takmer zabil a ten utiekol do Moskvy bez peňazí a ženy (a rád, že si zachránil aspoň život).

Nakoniec sa ukáže, že žena je mŕtva. Pravdepodobne spáchala samovraždu skokom do mora, následné vyšetrovanie však odhalí, že bola zavraždená. Prichádzajú do úvahy 4 možnosti.

Možnosť prvá. Lilja spáchala samovraždu, no keď sa to dozvedel starosta, podplatil policajtov a tí si vymysleli viaceré kompromitujúce dôkazy (rana do hlavy kladivom, kladivo následne naaranžované do Koljovej garáže), aby bol Kolja obvinený z vraždy, strčený do basy a starosta by bez problémov získal pozemok.

Možnosť druhá. Lilja spáchala samovraždu, no keď sa to dozvedela jej kolegyňa, rozhodla sa poštvať svojho manžela (policajta) a ten narafičil dôkazy (rana do hlavy, kladivo), aby vina padla na Kolju, súd ho poslal za mreže a oni by sa stali poručníkmi jeho syna (ehm, ktorého chceli prečo vlastne?).

Možnosť tretia. Lilja nespáchala samovraždu, manžel ju sledoval k útesu a tam ju zavraždil.

Možnosť štvrtá. Lilja nespáchala samovraždu, starostovi zabijaci ju sledovali k útesu a tam ju zavraždili a hodili to na Kolju. Táto možnosť sa mi nezdá pravdepodobná.

Kolja je odsúdený na 15 rokov a starosta získa jeho pozemok. Odteraz si naňho nikto „menejcenný“ nedovolí.

Jednoduché, že? Komplikuje to však „duch ruskej doby a človeka“. Bolo by jednoduché tvrdiť, že je to depresia. Je to skôr všade a neustále prítomný pocit skepsy, zmaru a presvedčenia, že na svete sú oveľa silnejšie mocnosti, ako je človek. Rus to vie a tak príliš nerozmýšľa nad vecami. Napr. nad politickou situáciou v krajine alebo nad vlastným blbým životom. Ak sa mu stane niečo zlé, príliš proti tomu, aby sa to zmenilo, nerobí. Berie to proste ako osud. Krajina je príliš obrovská a obyčajný pracujúci človek je v nej príliš maličký, čiže nemá zmysel čakať od života veľa. Takže nečakajte, že sa z toho stane revenge movie. Nečakajte ani iné „drobnosti“, napr. vysvetľovanie základných vecí v scenári. Tajomný právnikov „tútor“ je taký tajomný, že do konca filmu nezistíme, kto to bol. A keby som si neprečítal články na nete, nepochopil by som, že hlavná sviňa bola starosta. Ani to, prečo si na právnika zrazu trúfol, kým predtým z neho bol posratý. Napadá mi jediné vysvetlenie: odvahu mu dodal pop. Ale nie je to málo? „Len“ kvôli tomu riskoval „pomstu z Moskvy“?

Napriek priemernému scenáru ide o film s takou zvláštnou poetikou/atmosférou, že ak by na konci svet (alebo minimálne Rusko) zaplavila ohromná potopa a bol by nenápadný náznak toho, že Lilja bola v skutočnosti Ježiš, príliš by som sa nečudoval. Rozuzlenie je preto až prekvapivo obyčajné.

Vzhľadom na komplikovanú ruskú náturu do očí udrú nečakane priamočiare myšlienky, ktoré by som čakal skôr od naivných študentov filmovej réžie. Po všetkom tom svinstve do kostola na bohoslužbu ide starosta a verí, že nie je zlý. Stretávajú sa tam všetci – chudobní i bohatí, hajzli i relatívne dobrí ľudia. No... troška jednoduché na môj vkus (a to nie som žiadny veľký mysliteľ).

Na Leviatana by sa robila zlá paródia, lebo tvorcovia narábajú s vecami typickými pre Rusov tak svojsky, že to samo osebe pôsobí parodicky (alkohol, korupcia, byrokracia, zbrane, Lenin).

Ak by som Leviatana omylom videl v noci v televízii, asi by som pri ňom vydržal do konca a nenudil sa. No Dosť by som sa čudoval, že ma to baví a na konci by som uznal, že to bolo zaujímavé, kvalitné a dobré a Lilja dole bez tomu len a len prospela (škoda, že tam nečupela ešte aspoň dve hodiny). Hlavne by som ale asi uznal, že ruské filmy ozaj, ozaj, ozaj nie sú mojou šálkou kávy. A že sa teším na Avengers 2.

P.S. – Oscara nakoniec získala poľská Ida.

P.S. 2 – Ospravedlňujem sa, ak som domrvil ruské mená.

Leviafan, Rusko 2014, cca 140 minút

Réžia: Andrej Zvjagincev. Scenár: Oleg Negin, Andrej Zvjagincev. Hudba: Philip Glass. Kamera: Michail Kričman. Hrajú: Vladimír Vdovičenkov, Alexej Serebrjakov, Jelena Ljadová a ďalší

............................................................................................................................

Môj spisovateľský web.

Môj spisovateľský profil na Facebooku.