Manželské etudy po dvadsiatich rokoch [6O %]
Dokument
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 20 Január 2011 06:25

Recenzia na „časo-zberný“ dokument o niekoľkých „obyčajných rodinách“. MANŽELSKÉ ETUDY PO DVADSIATICH ROKOCH.

Česká dokumentaristka Helena Třeštíková začala začiatkom osemdesiatych rokov 20. storočia nakrúcať šesť čerstvo sa manželmi stanúcich mladých párov. Naprieč desaťročiami ich navštevovala (aj so štábom) a vždy nakrútila nový materiál. V roku 2005 mäsitý výsledok „definitívne“ zostrihala do jednoliatej série (každý diel jednej rodiny má približne hodinu) a s nadšením tuzemskej filmovej kritiky aj „obyčajných divákov“ ho uviedla na televízne obrazovky (následne podobným „časo-zberným“ štýlom do televízie a už aj kín uviedla kontroverzné dokumenty RENÉ a KATKA).

Ivana & Pavel (60%)

Je osviežujúce vidieť príbeh obyčajnej rodiny, ktorá sa nerozviedla, nemá smrteľnú chorobu ani v nej nikto nespáchal samovraždu. Kým z Ivany sa stala žena v domácnosti, Pavel si žije ďalej svoj šialený život, v ktorom robí stále niečo iné, od rozvážania limonády cez vydávanie časopisu o biliarde až po hranie v ochotníckom divadle (!). V dobe, kedy krachuje jeden vzťah za druhým, je to povzbudzujúce. Asi najpozitívnejší diel.

Mirka & Antonín (20%)

Všetci sme nejakí, ale toto bol príšerný pár s ešte príšernejšími deťmi. Neustále všetci vyhlasujú „peniaze sú zlo“ a pritom vidíte dvojročného chlapca voziť sa na detskom skútri za cenu ojazdeného auta. Pomýlenosť.

Zuzana & Vladimír (60%)

Spoznali sa, zamilovali sa, stavbár a jeho manželka, vo voľnom čase sa však venujúci profesionálnemu fotografovaniu. Po rokoch sa láska z manželstva vytratí a prichádza rozvod (a Zuzana dlhé roky odmieta Třeštíkovej nakrúcanie), no láska k fotkám nie a z Vladimíra sa stáva relatívne uznávaný fotograf (napr. fotí pre Playboy). No stále je rozlietaný, opúšťa jeden ateliér za druhým, pochováva jednu víziu za druhou (pritom ale už tá nasledujúca „bude určite definitívna“), jeden sen za druhým a na konci nakrúcania býva u svojich dcér, čo bizarne až tragikomicky kontrastuje s jeho extravagantným životom, plným večierkov s celebriťami.

Zuzana & Stanislav (60%)

Brali sa takí mladí, že možno ani nestihli porozmýšľať nad tým, či vôbec majú niečo spoločné. Nečudo, že sa napriek deťom rozviedli. Kým Zuzana, pracovníčka v miestnej lekárni, venuje svoj voľný čas pozeraniu romantických seriálov, Stanislav sa druhýkrát žení a snaží sa zariadiť si život inak, ako jeho otec (ktorý robil do šesťdesiatky a v prvom roku dôchodku zomrel na infarkt). Kým dcéra sa podobá na pasívnu mamu, syn na otca – i on nachádza záľubu v počítačoch, ale na rozdiel od svojej sestry má aj „fyzickú“ lásku. Na konci dielu si Zuzana vraj nachádza známosť.

Ivana & Václav (80%)

Ako všetci, i oni sa brali mladí a hneď mali deti a sny. Na rozdiel od iných im to ale vydržalo a keď ich Třeštíková po rokoch vyhľadá, nájde podnikateľov s nábytkom, veľkým domom a piatimi deťmi. Nič ale nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá – zdravotné problémy, problémové deti, klesajúce tržby v obchode...

Marcela & Jiří (80%)

Najsilnejší diel, pretože toto nie je film, v ktorom umierajú ľudia, toto je skutočnosť a my sme tých ľudí, hoci „len“ prostredníctvom dokumentu, poznali. Marcela je utiahnutá koniarka, ktorá už v mladosti spoznala lásku svojho života, okuliarnatého Jiřího. Ako ale mnohé manželstvá tohto dokumentu, i toto sa rozpadlo. Dcéra pripadne Marcele, Jiří sa pokúša nájsť si inú partnerku, Marcela zasa partnera, obaja však nakoniec zostávajú sami. Keď sa k nim vraciame po rokoch, Marcela má okrem dospelej dcéry, ktorej sa nedarí nájsť si poriadnu prácu, aj vlastný byt a duševne ľahko (názor laika) postihnutého syna. Jiří je mŕtvy. Cez vyčerpávajúci príbeh presvecuje Marcelina túžba po živote a jej láska ku country, ale tiež zlá sociálna situácia, keďže si s dcérou nedokážu nájsť zamestnanie. Vrchol temnosti príbeh dosahuje vo chvíli, kedy z príbehu za hrôzostrašných okolností odchádza dcéra. Tento diel seriálu bol taký silný, že je zároveň k videniu tiež ako „samostatný a celistvý“ celovečerný film: s názvom MARCELA putoval v roku 2006 do českých kín.

Verdikt

Spoločnými znakmi väčšiny príbehov je, že sa dané rodiny rozpadli. Môže to byť dané jednak tým, že sa brali ako mladí a jednak dobou: manželmi sa stali v jednej dobe, no „naplno“ začali žiť až po páde komunizmu a príchodu úplne inej doby. Snáď všetci v dokumente poukazovali (pri Třeštíkovej otázke, čo sa od nakrúcania z 80. rokov zmenilo) práve na „zmenu režimu“. Třeštíková ticho pozoruje a nesúdi – napriek tomu, že mnohé jej „deti“ by si slúžili poriadne prefackať. Pociťuje k nim lásku alebo iný kladný pocit, ktorý je spôsobený tým, že niekoľko desaťročí patrí do ich životov a tým pádom sleduje aj ten vlastný.

Najvýraznejším plusom dokumentu je neuveriteľná, slovami ťažko opísateľná snaha a ochota režisérky zaznamenávať desiatky (!) rokov v kuse životy šiestich párov. Je svojím spôsobom fascinujúce sledovať, kto sa rozviedol, kto sa nerozviedol, kto sa dal zasa s kým dokopy, kto odišiel, kto zomrel, komu sa kto narodil, ako sa ten niekto v nasledujúcich rokoch vyvíjal a koho si vzal za ženu/muža. Potiaľto čosi neuveriteľné a asi o 99,99ˇlepšie, ako v argentínskych telenovelách.

Bohužiaľ, keď sa na to pozriete bližšie, aspoň JA keď som sa na to pozrel bližšie, uvedomil som si, aká sviňa, hajzel a grobian som – keď som si predstavil, že by som mal niekoho z nich za rodinu, nebolo mi všetko jedno. Dočerta, mne prebehol mráz po chrbte aj keď som si predstavil, že sú mojimi susedmi. Snažím sa nesúdiť a upratať si najskôr svoj život. Viem, že nikto nie je dokonalý. Ale tu som sa nedokázal udržať na reťazi. Skrachovaný fotograf, ktorý raz uverejnil fotky v pánskom časopise a odvtedy je kuriózne pokladaný za súčasť pop-kultúry, strieda ateliéry ako ponožky, nakoniec sa z neho stáva de facto bezdomovec a žije u vlastných detí. Žena, ktorá si 24 hodín denne sťažuje na svoj zlý život, ale prvé, čo urobí, keď príde z roboty, ktorá ju nebaví, je, že si zapne telenovely, prinesie si na gauč taniere s jedlom a keď to všetko dopozerá a doje, ide spať. Třeštíkovú vôbec priťahujú podobné „existencie“, viď. ťažko hodnotiteľné spomenuté dokumenty RENÉ a KATKA.

MANŽELSKÉ ETUDY PO DVACETI LETECH, Česká republika 2005, cca 330 minút

Réžia a scenár: Helena Třeštíková.

BlueBoard.cz