Casey a Joaquin
Dokument
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 15 November 2010 17:14

Trailer na „mystifikačný“ dokument Caseyho Afflecka o hudobnej kariére Joaquina Phoenixa, ktorý sa kvôli tomuto filmu v roku 2008 NAOKO vzdal herectva.

Casey Affleck je talentovaný mladší brat Bena Afflecka. Zažiaril po boku Brada Pitta v (anti)westerne Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom a ako jeden zo zlodejov v noblesnej trilógii Dannyho jedenástka/dvanástka/trinástka (v trojke je nezabudnuteľná „vedľajšia línia“ s jeho mexickým pučom). Následne exceloval v bratovom silnom celovečernom debute Zbohom baby, ktorý ma dodnes budí.

V novom bratovom filme, trileri Mesto, si nezahral možno aj preto, aby mal čas debutovať celovečerným dokumentom I'm Still Here.

Ten pojednáva o pokuse herca Joaquina Phoenixa stať sa hudobnou hviezdou. Mnohí fanúšikovia jeho rozhodnutie brali ako zlý vtip a prorokovali mu rýchly návrat pred kamery. Ja nie. Ja som mu to zožral aj s navijakom. Tlieskam.

Najbližšie mal k návratu na filmové plátna v lete 2010, keď bol jedným z kandidátov na Hulka/Brucea Bannera v chystanej komiksovej marveláckej tímovke Pomstitelia.

Rolu nakoniec získal Mark Ruffalo, čo bolo zaujímavé, pretože to bol práve Joaquin, kto 2002 prevzal rolu baseballistu Merrilla v Znameniach po Markovi (ktorý musel odstúpiť zo zdravotných dôvodov). Joaquin musel každopádne Hulka prepustiť Markovi. Veď ak raz vyhlásite „končím s hraním“, nemôžete sa vrátiť. Alebo?

Joaquin, pokladaný za výkony v snímkach Poprava, 8 MM alebo Gladiátor, za jedného z najtalentovanejších hercov svojej generácie, v roku 2008 nechutne pribral, nechal si narásť hnusnú bradu a odporné dlhé vlasy, skoncoval so svojou hollywoodskou kariérou (jeho posledným filmom boli Milenci s Gwyneth Platrowovou) a rozhodol sa stať spevákom. To mu podľa jeho vlastných slov „pripadalo stokrát hodnotnejšie, ako zostať hercom“. Osobne som mu v tomto dal za pravdu, pretože jeho spevácky (samozrejme aj sústredený herecký) výkon v životopise Johnnyho Casha Walk the Line bol úchvatný.

No a o tomto bude Caseyho film. Scenár napísal spolu s Joaquinom a obaja snímku následne aj produkovali.

V čase, keď čítate tieto riadky, je už všetko jasné, bublinu praskli Casey a Joaquin osobne vyhlásením, že Joaquin sa hereckej kariéry vzdal len akože, aby všetkých ľudí na Zemi zmiatol a urobil si z nich srandu z tohto vyplývajúcim „dokumentom“. Všetko bola teda len mystifikácia. Dúfajme, že výsledný film za to všetko stál.