Ex-Cinema na nete
Časopisy
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 15 Júl 2009 05:35

Od pádu českého filmového časopisu Cinema ubehlo viac času, ako by sme povedali. Kam sa podeli ľudia, ktorí ju pre nás toľké roky poctivo tvorili? Na internet predsa!

Česká Cinema je zjav, o ktorom som napísal kedysi vynikajúci článok na svoj našťastie už neaktualizovaný (česť výnimkám, zdravím chalanov z MeToo) blog na SME. Preto o ňom písať už nebudem a iba dodám, že pani šéfredaktorka Hejlíčková pre nás, filmových fanúšikov (teda nie tých, ktorým pripadala Premiere – pozor, nehovorím o prvých ročníkoch pod originálnym Baldínskeho vedením! – ako „skutočne dosť dobrý časák“), pripravovala s tímom rozkošne svojských redaktorov a externistov filmový časopis, ktorý podľa mňa v česko-slovenských hájoch nebude mať ešte veľmi dlho obdobu. Ak vôbec niekedy. Kto čítal, vie. Cinema vychádzala dlhé, dlhé roky, až sa niekde v roku 2008 jej majiteľ, ne-Čech, rozhodol vyhodiť šéfredaktorku, vyhodiť externistov a vyhodiť redaktorov a nahradiť ich novými, menej skúsenými, neznámymi (mne) a (to najmä) lacnejšími redaktormi.

V tej chvíli som ešte zopár mesiacov počkal, kým mi končí predplatné a keď mi prišiel šek na ďalší rok, roztrhaný som ho šmaril do koša.

Našťastie, ľudia okolo Hejlíčkovej píšu ďalej, aspoň teda väčšina a väčšinou a načo plakať nad rozliatym mliekom. Stalo sa a ideme ďalej.

Mnohých z nich môžete vidieť raz v tomto časopise, potom v hentom, ale nebudem robiť reklamu a napíšem to, čo som chcel v prvom rade napísať: väčšinu môžete ďalej v pohode čítať na internete.

Mojim najobľúbenejším redaktorom vždy bol František Fuka, ktorý ako Fuxoft obhospodaruje (okrem iného) svoj blog, na ktorom sa na 90% venuje filmom. Alebo skôr na 100%? Percentá nechám na vás, každopádne ak máte radi jeho štýl a podobne ako on, ani vy sa nehanbíte o oscarovom filme napísať, že vás nudil, je to blog pre vás, obsahujúci „čítavé“ recenzie, ktoré zvládnete na jeden šup a zostane vám po nich ľahko, ako po šampanskom. Navyše, Fuka ovláda jazyky a cestuje, čím chcem povedať, že často robí k filmom titulky, prípadne ide na predpremiéru do Tokia, takže často prináša v predstihu veci, ktoré iní neprinášajú ani po roku.

Keďže Fuka mal svoj blog dávno pred krachom časopisu Cinema (to, čo vychádza teraz, sa tak už len volá, s pôvodnou myšlienkou to už nemá nič spoločné), ako prakticky prvý blog „po Cineme“ sa objavil až spoločný blog nazvaný Czinema, na ktorý písali takmer všetci z pôvodnej zostavy (okrem pána Šobra), teda Hejlíčková, Prokopová, Vosmík a Sedláček. Postupne však blog zaspával a ak dnes pribudne nový článok raz týždenne, je to veľa. Tento blog môžeme chápať skôr ako symbolické „postupné odchádzanie“ ľudí, ktorí nezvládli prvotný šok a tak si, troška naivne, ale o to pôsobivejšie, založili „takú inú Cinemu“, ibaže internetovú a bez vízie. Je otázka času, dokedy bude blog fungovať, či bude vymazaný alebo zostane ako tiché memento navždy.

Prvá odišla Alena Prokopová a založila si blog, na ktorom veľmi často pribúdajú veľmi dlhé články. A tak (keďže pán Šobr sa akosi definitívne vytratil a kým pán Sedláček v jednom článku naznačil čosi o tom, že ho to vlastne už ani veľmi nebaví), si ako posledný zo „zdravého jadra“ Ondřej Vosmík, benjamínok ex-redakcie založil blog.

Tým by sme mali starú partu pohromade (nepredpokladám, že pani Hejlíčková by si založila vlastný blog, ale nechajme sa prekvapiť). Takže niečo skončilo a niečo nové začína. Prostredníctvom webu aspoň budú naše známe tváre bližšie k nám.