McTiernan ide do basy
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 06 Február 2013 04:00

Režisér prvej a tretej SMRTONOSNEJ PASCE a prvého PREDÁTORA ide do väzenia. Možno je to tak lepšie.

Hviezda kedysi jedného z najlepších akčných režisérov Hollywoodu brutálne zapadla. John McTiernan (*1951) preslávil Brucea Willisa SMRTONOSNOU PASCOU (1988) a postavil nezničiteľného Arnolda Schwarzeneggera proti monštru, ktoré ho takmer zničilo (PREDÁTOR/1987).

Faktom však je, že jeho kariéra upadla rovnako rýchlo, ako vystrelila k vrcholu. Už HONBA NA PONORKU (1990) od Toma Clancyho, kde si Sean Connery zahral Rusa, nebola žiadny zázrak. McTiernan kvôli nej údajne odmietol PREDÁTORA 2 (tiež 1990). Do série sa už nevrátil ani ako režisér dvoch crossoverov s Votrelcami (2004 a 2007), ani ako režisér PREDÁTOROV (2010).

Rovnako prichádzal do úvahy ako režisér tretieho TERMINÁTORA (2003). Našťastie sa to nesplnilo. Na základe jeho ďalších snímok sa totiž dá predpokladať, že by to dopadlo hrôzostrašne. Ale nepredbiehajme.

Do roku 1999 (kedy nakrútil VIKINGOV) to nebolo najhoršie. ŠAMAN (opäť s Connerym a s nádhernou atmosférou a hudbou amazonskej džungle, ale tiež s priemerným scenárom/1992) nebol najhorším filmom na svete a hoci ťažkotonážny POSLEDNÝ AKČNÝ HRDINA (zasa s Arnoldom/1993) ani omylom nebol taký vydarený, aký so scenárom Shanea Blacka (Hawkins z PREDÁTORA) byť mohol a mal, úplná katastrofa to tiež nebola.

SMRTONOSNÁ PASCA 3 (1995) už ale napriek veľkej tržbe a zručným akčným sekvenciám ukázala McTiernana ako znudeného, unaveného, stereotypného a rozčarovaného rutinéra, ktorého by najradšej robil niečo iné, ale nemá čo (alebo nevie). Keď sa začala robiť štvorka (2007), už jeho meno našťastie nikto neskloňoval ani zo srandy. Tento rok bude mať premiéru päťka a ani v jej súvislosti McTiernana nikto nespomínal (je krutým vtipom, že premiéra bude v rovnakom roku, v akom pôjde za mreže). Nečudo – nielenže ho v tom čase už zamestnávali problémy s potenciálnym väzením, ale, hoci sa tomu ťažko verí, od roku 2003 nič nenakrútil! Kto by mu aj seriózne mal záujem ponúknuť réžiu drahého filmu?

Po tretej SMRTONOSNEJ PASCI (ktorá znamenala štýlový zlom v sérii, keď sa z Bruceovej one man show stalo buddy movie) si John doprial štvorročnú prestávku. Ani tá ho však nezachránila od stretnutia s Michaelom Crichtonom.

Crichton sa preslávil ako úspešný americký spisovateľ. Špecializoval sa predovšetkým na trilery z lekárskeho/vedeckého prostredia. Filmy, ktoré vznikali podľa jeho kníh, ale boli väčšinou zlé (KONGO). Crichton patril k najnenávidenejším hollywoodskym mužom 90-tych rokov. Na adaptáciách svojich bestsellerov sa často podieľal ako producent. Slávnymi sa stali jeho zrážky s režisérmi, ktorých stresoval/znechucoval každodenným nazeraním ponad plece. Len Spielberg mal dosť moci, umu a vtipu na to, aby ho dokázal ignorovať a ešte zo spolupráce šikovne vyťažil (úspešná séria JURSKÝCH PARKOV, trhák TWISTER, seriál „Pohotovosť“).

McTiernan toľko moci a umu nemal. Z VIKINGOV sa stal jeden z najdesivejších prepadákov desaťročia. Producentom ešte ani dnes nie je všetko jedno, keď si spomenú na útrapy Antonia Banderasa medzi Vikingami. John ohľadom katastrofálneho filmu odmietal poskytovať rozhovory a hoci v rovnakom roku (teda 1999) nakrútil aj pomerne pôvabnú heist movie s Pierceom Brosnanom AFÉRA THOMASA CROWNA, cesty späť už nebolo. V roku 2002 ešte pribudol jeho najhorší film vôbec, otrasný ROLLERBALL. John si nedal pokoj a v roku 2003 nakrútil svoj druhý najhorší film, neznesiteľné vojenské ZELENÉ PEKLO s Johnom Travoltom a Samuelom L. Jacksonom.

Potom sa odmlčal. Definitívne skončil s režírovaním a začali sa objavovať prvé správy o tom, že ho možno čaká podobná mrežová kariéra, aká napr. Wesleyho Snipesa, ktorý tiež putoval do väzenia (za daňové podvody).

V skratke, o čo išlo. Istý súkromný detektív odpočúval a vydieral hollywoodskych hercov či producentov. McTiernan patril k jeho klientom - dal odpočúvať jedného z producentov ROLLERBALLU. Pri vypočúvaní agentmi FBI však túto skutočnosť poprel. Keď sa zistilo, že klamal a že skutočne si dané nelegálne služby objednal, súd ho v roku 2010 odsúdil na pokutu 100 tisíc dolárov (čo by nemal byť problém, len za POSLEDNÉHO AKČNÉHO HRDINU zinkasoval 5 miliónov) a rok väzenia. McTiernan sa odvolal, čím získal niekoľko rokov odklad. V roku 2013 ale súd rozsudok potvrdil a McTiernan putuje za mreže.