Zomrel David R. Ellis [1952 - 2013]
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 11 Január 2013 04:00

Vo veku 60 rokov zomrel americký režisér David R. Ellis (HADY V LIETADLE).

Ellis sa narodil 8. 9. 1952 v Santa Monice (Kalifornia, USA) a zomrel 7. 1. 2012 v Johannesburgu (Severná Afrika) (Juhoafrická republika) vo veku 60 rokov zo zatiaľ neuvedených dôvodov. V takej exotickej krajine a tak ďaleko od domova pravdepodobne kvôli africkým prípravám nového filmu.

Väčšiu časť svojho profesionálneho života sa špecializoval na kaskadérske triky v snímkach ako ZJAZVENÁ TVÁR alebo SMRTONOSNÁ ZBRAŇ. Možno i preto bola úvodná scéna automobilovej reťazovej nehody v NEZVRATNOM OSUDE 2 (v jednom z prvých filmov, ktoré režíroval) taká dobrá.

Postupne sa od dublovania slávnych hercov v áčkarských filmoch prepracoval na asistenta režiséra resp. pomocného resp. „druhého“ režiséra na filmoch WARLOCK, MADE IN AMERICA, VODNÝ SVET, SFÉRA, VYJEDNÁVAČ, ZRADNÁ HLBOČINA, prvý HARRY POTTER, MATRIX: RELOADED, MASTER AND COMMANDER: NA OPAČNOM KONCI SVETA atď. Na týchto tituloch spolupracoval s režisérmi ako Chris Columbus, súrodenci Wachowskí, Renny Harlin, Barry Levinson či Peter Weir a s hercami ako Samuel L. Jackson, Dustin Hoffman, Peter Coyote, Whoopi Goldbergová, Will Smith, Russell Crowe, Kevin Costner, Maggie Smithová, Keanu Reeves či Kevin Spacey.

Režijne debutoval v roku 1996 rodinným zvieracím dobrodružstvom NEUVERITEĽNÁ CESTA 2. Nasledoval NEZVRATNÝ OSUD 2 (2003), akčný MOBIL s Kim Basingerovou (2004), HADY V LIETADLE so Samuelom L. Jacksonom (2006), BRUTÁLNY EXPERIMENT (u nás rovno na DVD/2008) a v r. 2009 sa vrátil k sérii NEZVRATNÝ OSUD réžiou štvorky. Aj keď mal v pláne nakrútiť viacero filmov, oficiálne je jeho posledným dokončeným NOC ŽRALOKA z roku 2011.