Zomrel Ernest Borgnine [1917 - 2012]
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 16 Júl 2012 04:00

Zomrel predstaviteľ drsných chlapov Ernest Borgnine.

8. 7. 2012 v Los Angeles (Kalifornia, USA) vo veku 95 rokov zomrel herec Ernest Borgnine. Narodil sa 24. 1. 1917 v meste Hamden (Connecticut, USA) a bol 5x ženatý, pričom s poslednou manželkou žil od r. 1973.

Pred kamerou bol od 40-tych rokov 20. storočia. Za ten čas si zahral v desiatkach snímok, získal Oscara (MARTY/1955) a prijímal scenáre bez ohľadu na ich kvalitu a svoje renomé. V jeho bohatej filmografii nájdeme spoluprácu s takými klasikmi svetovej kinematografie, ako boli westernové áčka Sam Peckinpah (DIVOKÁ BANDA) a režisér SIEDMYCH STATOČNÝCH John Sturges (ČIERNY DEŇ V BLACK ROCK), ale aj hororové béčka formátu Johna Carpentera (ÚTEK Z NEW YORKU).

Aj medzi jeho hereckými partnermi nájdeme všetky váhové kategórie: od Montgomeryho Cliffa (ODTIAĽTO AŽ NA VEČNOSŤ) cez Tonyho Curtisa (VIKINGOVIA) až po Terrencea Hilla (SUPERPOLICAJT).

Nevyhýbal sa vážnym ani komickým úlohám a hral v snímkach snáď všetkých žánrov, od komédií a melodrámy cez tragédie a akčné filmy až po westerny, špionážne trilery a katastrofické projekty. Viaceré príbehy, v ktorých hral, sa neskôr dočkali remakeu (LET FÉNIXA, DOBRODRUŽSTVO POSEIDONA).

Hranie neobmedzil ani v posledných rokoch svojho života: mohli sme ho vidieť vo viacerých dôstojných podporných roličkách veľkých filmov (sci-fi GATTACA). Najviac sa mu darilo po boku Brucea Willisa v akčnej komédii RED: VO VÝSLUŽBE A EXTRÉMNE NEBEZPEČNÍ. V dvojke, ktorá by mala vzniknúť na 100%, už hrať nebude.

„Niekedy by sa aj vyvrheli radi znova stali deťmi. Tí možno najviac.“ (citát z DIVOKEJ BANDY)