Zomrel John Hughes (1950 - 2009)
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 07 August 2009 16:18

Hughes sa narodil 18. 2. 1950 v meste Lansing, zomrel 6. 8. 2009 v New Yorku. „Kopíroval som jeho filmy. Iba som do nich pridal nadávky,“ povedal Kevin Smith.

Tým, čo majú radi komédie, je meno John Hughes možno nie známe, ale povedomé určite a keď povieme názvy filmov, na ktorých sa podieľal, hneď sa vám nad hlavami rozsvieti žiarovka. Režíroval skvelé komédie (Lietadlom, vlakom, autom...) i nábehy na troška vážnejšie témy (Vyrieši to dieťa?, Strýko Buck).

Mnohých možno prekvapí, že režíroval len osem celovečerných filmov. V roku 1991 nakrútil svoj posledný film, Kučeravú Sue s Jamesom Belushim a potom pracoval „len“ na scenároch a produkcii.

Mnohé snímky produkoval a napísal k nim scenár (vianočné klasiky Vianočné prázdniny a Sám doma 1-2, Postrach Dennis).

Bohužiaľ, ale ako v tvorbe každého autora, i uňho prišli aj slabšie látky (Sám doma 3) a časom smutná stereotypná rutina s fajn počítačovými trikmi (Flubber, hraných 101 dalmatíncov).

Z týchto troch pozícií spolupracoval s takými komediálnymi klasikmi, ako sú John Candy, Steve Martin, Macaulay Culkin, Robert Downey Jr., Jeffrey Jones, Ed O´Neill, Chevy Chase, Randy Quaid alebo Robin William.

Keď zomrel na infarkt pri prechádzke v newyorskom Manhattane, opustil nás nenápadný skromný muž, bohatý duchom a žánrom.