Dolph Lundgren
Biografie
Napísal Andrej „kongamato2“ Brada   
Nedeľa, 26 Júl 2009 10:31

Andrej „kongamato2“ Brada prináša profil herca, o ktorom sa bude v súvislosti s budúcoročnou premiérou The Expendables veľa hovoriť. Dva metre a IQ 160. Dolph Lundgren.

Rodák zo Stockholmu patrí do skupiny akčných hviezd 80 rokov. Vlastným menom Hans Lundgren sa narodil 3. novembra 1957. Je vysoký 198 cm. Má dve sestry a mladšieho brata. Je dvojnásobný majster Európy v karate v rokoch 1980 a 1981. Bol aj kapitánom švédskej reprezentácie v karate. Je držiteľom čierneho pásu v karate. Okrem karate sa venoval aj šermu, boxu, džudu a taekwondu. Vyštudoval prírodné vedy v Stockholme. Záverečné skúšky zložil v roku 1982. Má magisterský titul z chemického inžinierstva zo Sydney (1982). Hovorí plynulo piatimi jazykmi: švédsky, anglicky, nemecky, francúzsky, španielsky. Rozpráva aj japonsky a taliansky. Zúčastnil sa moderného päťboju na Olympijských hrách v Atlante (1996). Jeho IQ je 160.

Filmová kariéra

Debut zažil v roku 1985 a objavil sa v malej role bondovky Vyhliadka na smrť. Zlom nastal, keď sa objavil po boku Sylvestera Stalloneho vo filme Rocky 4. Stvárnil tam postavu ruského boxera Ivana Draga. Stallone najskôr zamietol jeho rolu, pretože bol Dolph veľmi vysoký. Snahu zlepšiť svoju postavu začal Dolph boxovať a naberať svalovú hmotu. A Sly kývol hlavou a bola jedna z najlepších častí Rockyho. V roku 1987 nakrútil fantasy/sci-fi film Vládcovia vesmíru. Potom sa začal venovať len akčným filmom. Najskôr vo filme Červený škorpión režiséra Josepha Zita (Piatok trinásteho 4, Vrah Rosemary) si zahral ruského dôstojníka Nikolaja. Zahral si aj komiksovú postavu Franka Castla v Pomstiteľovi. Mastné vlasy sfarbené na čierno, špinavé oblečenie a možno tak 100 slov za film. Takto by sa dala charakterizovať jeho rola v tomto akčnom béčku.

Boj proti mimozemskému tvorovi si vyskúšal aj Dolph. A to v Temnom anjelovi, kde sa ako záporák objavila ďalšia hviezda akčného béčka - Mathias Hues. Vtipné hlášky, hudba Čecha Jana Hammera a klasické kopy Dolpha. Takto si pamätáme Temného anjela. Mark L. Lester, mimochodom režisér kultového filmu Komando, si pozval Dolpha a syna Bruce Leeho a to Brandona do filmu Zúčtovanie v Malom Tokiu. Roland Emmerich a Mario Kassar vytvorili akčné béčko Univerzálny vojak, kde sa objavil po boku hviezdy Jean-Claude Van Dammeho. Tentoraz bol Dolph ako záporák, tak bolo jasné, že proti kopu z otočky nebude mať žiadnu šancu. Potom prišli solídne béčka: Čas pomsty, Švéd. Prišla ešte jedna známa rola a to film Johnny Mnemonic, kde hral hlavnú rolu mladý Keanu Reeves. Podobne ako jeho kolegovia Seagal alebo Van Damme, sa začal angažovať v až „céčkarských filmoch“. Napríklad Strelec, ktorý sa nakrúcal v Českej republike, ďalej to boli filmy ako Lucas, Misia pomsty, Masaker na strednej škole a mnoho ďalších. Stihol si aj zahrať v TV filme Johna Woo Blackjack (1998), ktorý dopadol celkom solídne oproti tomu, čo vtedy Dolph nakrúcal.

V roku 2004 sa stal Dolph aj režisérom. O proti obdobiu 1998-2004 boli filmy celkom stráviteľné. Asi najlepšie dopadli Diamantoví psi a Krvavá pomsta. Síce to boli klasické nízkorozpočtové béčka, ale pre fanúšikov Dolpha to bol aspoň nejaký pokrok.

Roky 2009-2010 vyzerajú zatiaľ nádejne. Mal by sa predstaviť v Univerzálnom vojakovi 3 opäť po boku Van Dammeho. Ďalší projekt je Command Performance, kde by sa malo jednať o mix Smrtonosnej pasce a Prepadnutia. Najviac nádeji sa vkladá do The Expendables, kde sa objaví veľká kopa hviezd akčných filmov, napríklad Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li a aj práve Dolph. Tak uvidíme, ako dopadne comeback.

O jeho hereckých kvalitách by sa dalo dlho polemizovať. Ale svojím drsným vzhľadom, vysokou svalnatou postavou, modrými očami a blonďavými vlasmi získal veľký počet fanúšikov na celom svete.

Súkromný život

Dolph je ženatý z módnou návrhárkou Anette Qvibergovou. Majú dve dcéry Idu Sigrid Lundgrenovú (nar. 1994) a Gretu Eveline Lundgrenovú (nar. 2001). V januári 2009 bola údajne prepadnutá jeho manželka v ich dome v Španielsku, ale keď lupiči videli rodinné foto a zistili, že tam býva Dolph Lundgren, tak ušli.