Zomrel Bubba Smith [1945 - 2011]
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 08 August 2011 05:41

Vo veku 66 rokov zomrel americký herec Bubba Smith alias Hightower zo série POLICAJNÁ AKADÉMIA.

Mám 29 rokov a keď občas v televízii pri milióntej repríze zahliadnem niektorý (je jedno, ktorý) diel policajnej série, nemôžem veriť, na čom sme ako deti v deväťdesiatych rokoch 20. storočia vyrastali. Miestami sa za to dokonca hanbím.

Napriek tomu by nebol zlý nápad urobiť remake. Ak by vznikol, jeden člen pôvodnej zostavy by sa ho už ale nedožil.

Bubba Smith, civilným menom Charles Aaron Smith, bol v ságe Hightower: obrovský fúzatý Afroameričan, ktorý zločinca, unikajúceho pred ním z miesta činu v aute, dobehol troma gigantickými krokmi, ľavou rukou vytrhol dvere a pravou ho vytiahol a hodil o desať metrov ďalej.

Ak necháme bokom neúspešný seriál z polovice 90. rokov 20. storočia, čo radšej nechajme, vzniklo v rokoch 1984 – 1994 sedem celovečerných dielov POLICAJNEJ AKADÉMIE. Bubba hral v prvých piatich, nakoniec sa nechal prehovoriť ešte na šiesty (MESTO V OBKĽÚČENÍ), no siedmy (MOSKOVSKÚ MISIU s Ronom Perlmanom a Christopherom Lee) už ignoroval.

Podobne, ako drvivá väčšina kolegov zo série (ako-taký úspech dosiahol snáď len Steve „Mahoney“ Guttenberg – ZÁMOTOK, ČÍSLO 5 ŽIJE), ani Bubba sa nikdy nepreslávil. Ako Michael Winslow (zvukový Jones), Marion Ramseyová (zakríknutá Hooksová), David Graf (militantný panic Tackleberry) či George Gaynes (popletený šéf Lassard), aj Bubba zostal len bizarnou figúrkou kurióznej série.

Okremo série o policajných kadetoch sa nepreslávil v žiadnom inom filme. Občas to skúšal, ale dostal len zanedbateľné roličky a cameo (paródia MLČANIE ŠUNIEK, hororová komédia GREMLINS 2 – NOVÁ VÁRKA).

No žiadna tragédia, o hereckú kariéru sa totiž ani nijako mimoriadne nesnažil. Pôvodne bol profesionálnym futbalistom a k filmu si začal odskakovať, až keď bol na aktívny šport starý. O žiadne trhnutie hereckej kariéry mu teda pravdepodobne ani nešlo. Hightowera si prvý raz zahral až takmer ako štyridsiatnik, takže zrejme už ani nečakal, že by sa z neho stala hollywoodska hviezda.

Kým niektorí herci robustne len pôsobia (Stallone: 177 cm), Bubba nebol najmenší ani „naozaj“ - meral viac, ako dva metre. Narodil sa 28. 2. 1945 v texaskom meste Beaumont (USA). Zomrel 3. 8. 2011 v Los Angeles (USA).