Zomrel Peter Falk [1927 - 2011]
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 27 Jún 2011 07:31

Vo veku 83 rokov zomrel jednooký americký herec Peter Falk, ktorý sa preslávil ako seriálový Columbo.

Podobne, ako Karl Malden, i Falk v začiatkoch kariéry spolupracoval s významnými režisérmi (Blake Edwards – VEĽKÉ ZÁVODY) a hercami (Sidney Poitier – OKAMIH ROZHODNUTIA).

Podobne, ako Maldena, i jeho však po desaťročiach práce (vrátane divadelnej) nakoniec preslávila „len“ televízna obrazovka (kým sa jej upísal, bol v šesťdesiatych rokoch 20. storočia dvakrát nominovaný na Oscara: za MURDER, INC. a POCKETFUL OF MIRACLES Franca Caprau).

Oboch preslávili kriminálne seriály. Ale kým Maldena pomerne akčný kúsok so začínajúcim Michaelom Douglasom „V uliciach San Francisca“, Falka naopak krajne neakčný (akčnejší bol už len „Derrick“) „Columbo“.

Poznávacie znamenia: nezvýšený hlas, cigara, plášť a manželka, ktorú nikdy nikto nevidel (ale dostala vlastný seriál: „Mrs. Columbo“... no skončil po ledva trinástich častiach ešte na prelome rokov 1979 a 1980, Kate Columbovú v ňom neúspešne hrala Kate Mulgrewová).

Falk s postavou (ktorú údajne v začiatkoch pomohol formovať začínajúci Steven Spielberg) začal začiatkom sedemdesiatych rokov 20. storočia. V nasledujúcich desaťročiach sa objavili desiatky dielov s veľkou základňou fanúšikov.

Samotného Falka rola zdanlivo popleteného strážcu zákona, ktorému to ale v skutočnosti riadne pálilo, preslávila... až príliš. Nech už následne hral v čomkoľvek, diváci ho neboli ochotní akceptovať v inej úlohe (za Columba bol 9x nominovaný na Zlatý glóbus, z toho jednu nomináciu premenil na zlato a ďalej bol nominovaný 10x na Emmy, z toho 5x premenil).

Ale nie, že by toho bolo veľa. Projektov, v ktorých nehral Columba, bolo minimum. Raz za desaťročie hral dokonca v dobrom (klasické NEBO BAD BERLÍNOM), väčšinou to ale končilo pri veciach, ako sci-fi NEXT, kde hral s parochňou Nicolasa Cagea. V najlepšom prípade to dopadlo priemerne (dabing animovaného PRÍBEHU ŽRALOKA, popletený reverend v televíznej mini-sérii podľa románu A.C. Doylea STRATENÝ SVET).

Vraj ani nie 170 centimetrový Falk bol príjemne neambiciózny. Hoci sa vo svete filmu angažoval od päťdesiatych rokov 20. storočia, venoval sa takmer iba hraniu. Za desiatky rokov práce len zopár nepodstatných krát vyskúšal scenár a produkciu (oboje neprekvapivo v súvislosti s Columbom).

Peter Falk sa narodil 16. 9. 1927 v New Yorku (USA) a zomrel 23. 6. 2011 v Beverly Hills (USA). Nespájali sa s ním žiadne kontroverzné škandály.