Zomrel Michael Gough (1917 - 2011)
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 21 Marec 2011 06:36

Vo veku 93 rokov zomrel herec Michael Gough, známy predovšetkým z prvých štyroch filmových BATMANOV ako Wayneov komorník Alfred Pennyworth.

Gough vo filmoch hral od štyridsiatych rokov 20. storočia (ANNA KARENINA). Vo väčších či menších rolách sa objavil v desiatkach až stovkách filmov, seriálov, televíznych snímkach alebo aspoň daboval (posledné roky sa filmovaniu už vyhýbal, ale neodolal Timovi Burtonovi, ktorému daboval MŔTVU NEVESTU TIMA BURTONA a ALICU V KRAJINE ZÁZRAKOV).

Napriek tomu sa nikdy nestal takou „dôchodcovskou hviezdou“, ako Ian McKellen či Michael Caine, ktorý po ňom v roku 2005 v BATMAN ZAČÍNA a TEMNOM RYTIEROVI prebral jeho najznámejšiu rolu. Kým u Gougha bol Alfred skôr mentorským deduškom, Caine ho poňal ironickejšie a heterosexuálnejšie.

Christopher Nolan sa práve chystá na nakrúcanie záveru batmanskej trilógie a bolo by fajn, ak by ho venoval práve Goughovi (keď už mu nedal cameo). Ten totiž „vychoval“ troch Batmanov: Michaela Keatona, Vala Kilmera a Georgea Clooneyho v prepadáku BATMAN A ROBIN z roku 1997, čo bol jeden z jeho posledných filmov.

Michael Gough hrával po boku takých hviezd, ako boli Alec Guinness (MUŽ V BIELOM OBLEKU), Charlton Heston (JÚLIUS CÉZAR) a Laurence Olivier (RICHARD III.), ale nevyhýbal sa ani hororom s Christopherom Lee (DRACULA, DR. TERROR'S HOUSE OF HORRORS).

Komerčne ho najviac preslávil však až pred koncom kariéry práve mág Burton v snímkach BATMAN, BATMAN SA VRACIA, OSPALÁ DIERA atď. Michael Gough nebol ani raz nominovaný na Oscara. Narodil sa 23. 11. 1917, zomrel 17. 3. 2011.