Charlie Sheen
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 03 Február 2011 07:26

Biografia amerického herca Charlieho Sheena (ČATA, MLADÉ PUŠKY, „Dva a pol chlapa“).

V 80. rokoch nádejný herec svojej generácie (s väčšinou z nej hral v prvých MLADÝCH PUŠKÁCH). V ceste za úspechom mu stáli drogy, bitie žien a Charlie Sheen.

178 centimetrov vysoký divoch, rebel a prepitý prefetovaný búrlivák Charlie sa narodil 3. 9.1965 v New Yorku. Civilným menom Carlos Irwin Estevez. Pochádza z umeleckej rodiny: jeho otec Martin Sheen je známy herec (APOKALYPSA, „Západné krídlo“), detto o dva roky starší brat Emilio Estevez (stretli sa v MLADÝCH PUŠKÁCH, smetiarskej komédii MUŽI V PRÁCI, paródii NABITÁ ZBRAŇ I a v životopise KRÁLI SEXU). Silnejšie, ako Charlieho herecký talent, sú už iba jeho chúťky na porekadlo „radšej zomrieť mladý, ako nežiť naplno“. Na filmovom plátne sa často stretával nielen s bratom Emiliom, ale tiež s otcom (otec hral jeho otca vo WALL STREET, nezabudnuteľné cameo v ŽERAVÝCH VÝSTRELOCH 2). Práve vďaka známemu otcovi Charlie čuchal herectvu od útleho detstva. Ešte mu ani prvé chlpy nenarástli a už sa vraj (hovorí sa to, ale nikto to nedokázal) mihol v tatkovej a Coppolaovej APOKALYPSE.

Prvá skutočne bombová rola Charliemu vybuchla ale až v slávnom vietnamskom epose Olivera Stonea ČATA, kde sa ako nemastný neslaný zelenáč dostal medzi dvoch uprostred jednej roty medzi sebou bojujúcich seržantov (Willem Dafoe, Tom Berenger). Dobrý smer potvrdil prijatím ďalšej Oliverovej ponuky, zahrať si talentovaného začínajúceho burzového makléra, dostávajúceho sa do potýčky so svojím nečestným mentorom (Michael Douglas) vo finančnom trileri WALL STREET (v ktorého dvojke dostal cameo).

Po vážnejších projektoch sa upísal sérii oddychových látok, určených mladému divákovi, od westernu MLADÉ PUŠKY (v ktorom sa ale dlho neohrial a do dvojky sa neprestrieľal) cez baseballovú komédiu PRVÁ LIGA (tu sa znova stretol s Tomom Berengerom) po akčné béčko NÁMORNÁ PECHOTA s votreleckým duom Biehn/Paxton. Nepomohli ani prepadáky (Clint Eastwood - buddy movie ZELENÁČ). Tie málokedy pomôžu.

Štatút zábavnej a komerčne istej hviezdy potvrdil kultovým stíhacím pilotom a vojnovým veteránom v legendárnych paródiách Jima Abrahamsa ŽERAVÉ VÝSTRELY 1 - 2. V jednotke parodoval Toma Cruisea z TOP GUN (a dostal Valeriu Golinoovú) a v dvojke si zobral do zubov Sylvestra Stalloneho z RAMBA 2 (a znova dostal Valeriu). Bohužiaľ, napriek stúpajúcej kvalite trojka nevznikla a Charlie v nasledujúcich rokoch ukázal chuť zosmiešniť sa aspoň v iných paródiách: mihol sa v NABITEJ ZBRANI I (kde Emilio Estevez a Samuel L. Jackson pre zmenu parodovali SMRTONOSNÚ ZBRAŇ), v SCARY MOVIE 3 si vzal na paškál Mela Gibsona zo sci-fi ZNAMENIA, v štvorke ho, pri parodovaní Billa Pullmana z hororu NENÁVISŤ, hneď na začiatku zavraždila mačka (a viagra). Známe je tiež jeho hosťovanie v kultovom sitkome „Priatelia“ (= ako „muž, ktorý sa nesmie škriabať“).

Doba sa ale (z)menila. Bezstarostné 80. roky sa prerodili v agresívne akčné deväťdesiate. Bolo treba niečo robiť. Charlie na to kašľal. MTV dobrodružstvo TRAJA MUŠKETIERI (Oliver Platt, Kiefer Sutherland a Chris O´Donnell), SENZAČNÝ ÚNOS (takmer celý sa odohrávajúci počas automobilovej naháňačky), parašutistický triler NEBEZPEČNÉ PÁDY. Nič extra. A ak začnete hrať v pokračovaniach beztak nie príliš dobrých „jednotiek“, tiež to o ničom dobrom nehovorí. Dokonca i Wesley Snipes odmietol PRVÚ LIGU 2. Charlie podpísal.

Po polovici 90. rokov to definitívne načas vzdal (nebolo by ale pekné zabudnúť na prekvapivo dobrý mimozemský triler Davida Twohyho INVÁZIA) a jeho filmy boli čoraz slabšie (priemerná buddy movie s Chrisom Tuckerom REČ PEŇAZÍ, TEMNÉ SPRISAHANIE s Lindou Hamiltonovou).

Až v roku 2003 prišiel comeback, hoci len na televíznej obrazovke. Rovnako, ako jeho kamarát Kiefer Sutherland (seriál „24“), i on exceloval v úspešnom seriáli. V sitkome „Dva a pol chlapa“, ktorý kryl ako hlavná herecká hviezda s nemalými honorármi, odvíjajúcimi sa od narastajúcej sledovanosti v USA. Zahral si bohémskeho starnúceho mládenca a hudobného skladateľa Charlieho, posadnutého sexom, ktorý žije v pobrežnej vile, kam sa mu nasáčkuje slabošský brat (Jon Cryer zo ŽERAVÝCH VÝSTRELOV) so svojím škaredým, zlým a tučným synom. Nijako výnimočný sitkom si diváci v USA obľúbili: len do roku 2009 bol Sheen za svoj výkon nominovaný na uznávanú televíznu cenu Emmy. Už predtým ale hral v sitkome: nahradil Michaela J. Foxa v sitkome „Všetci starostovi muži“, keď Michael musel opustiť nakrúcanie zo zdravotných dôvodov.

Popritom sa Charliemu znova začala pomaly rozbiehať filmová kariéra. Podobne, ako Robert Downey Jr. či Mickey Rourke, i on si najlepšie roky života pokazil škandálmi (časté zatknutia za drogy a násilie – naposledy v decembri 2009 jeho v poradí tretia manželka polícii nahlásila, že ju napadol nožom).

Kým sa ale Downey a Rourke začali sústrediť na filmovú kariéru, so zlými vplyvmi skončili a začali si vyberať dobré scenáre, Charlie sa na to v skutočnosti vydlabal; len čo vyhorela hŕstka jeho celovečerných snímok hviezdne obsadený prepadák VEĽKÝ PODRAZ s Morganom Freemanom či Owenom Wilsonom), vykašľal sa na to a vrátil sa k divokému životnému štýlu. Veď prečo aj nie – výborne honorovaný „Dva a pol chlapa“ mu ešte nejaký čas vydrží a za jedinú dvadsaťminútovú epizódu získa viac, ako niektorí menej úspešní herci za celý film. Nevyužíva, že mu diváci a producenti dali ďalšiu (koľkú už v poradí?) šancu. Sheen sa pre potreby „Dva a pol chlapa“ len troška umiernil, aby dobre zarobil na bujarý život, ktorého sa odmieta vzdať napriek tomu, že do manželského stavu vstúpil už trikrát a nemá z manželstiev práve najmenej detí. Druhýkrát s kráskou Denise Richardsovou (spolu sa stretli v SCARY MOVIE 3), ktorá mu najskôr porodila deti, no po vytriezvení zo zamilovanosti znechutene hovorila ako o „tom dosratom feťákovi, čo to chcel stále robiť“ (faktom je, že Sheen má povesť záletníka, kačica kváka o čísle 5.000). Na to jej Sheen údajne začal vypisovať e-maily o „vypĺznutých chuderách“.

Keď v januári 2011 odovzdávali Zlaté glóbusy, moderátor večera, drsný britský komik Ricky Gervais stihol okrem iného a iných vystihnúť i Charlieho Sheena. „A po odovzdávaní pôjdeme na večierok, tony jedla, chľastu a prostitútok. Charlie Sheen tomu hovorí raňajky.“

Najnovšie správy hovoria o tom, že Charlie bol znova hospitalizovaný kvôli kokaínu a z nemocnice by mal putovať rovno na liečenie, z ktorého zasa URČITE neutečie. Takže nič nové pod slnkom. Môže to človek mať tomu hajzlovi vôbec za zlé a niečo mu vyčítať, súdiť ho? Má toto právo aspoň tých 5.000 žien?