Zomrel Peter Yates (1929 - 2011)
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 13 Január 2011 07:20

Vo veku 81 rokov zomrel režisér Peter Yates (Bullitov prípad, Planéta Krull).

Patril k starej škole, ktorá spolupracovala s takými hereckými legendami, až sa nám v roku 2011 nechce veriť, že vôbec žili (Robert Shaw, Steve McQueen).

S režírovaním začal v šesťdesiatych rokoch 20. storočia televíznym seriálom „Svätý“ (adaptácia špionážnych románov, v ktorých mimoriadne mizernej celovečernej verzii v 90. rokoch hral Val Kilmer).

Yates svoj najznámejší titul nakrútil hneď na začiatku kariéry – kriminálka Bullitov prípad už v dobe premiéry nedisponovala zaujímavým scenárom, ale veľa jej dali dve veci: slávna automobilová naháňačka v uliciach (ktorú dodnes mnohí napodobňujú – Francúzska spojka, Ronin, Skala) a modrooký McQueen ako ostrý policajt, umývajúci si krvavé ruky.

Yates v nasledujúcich rokoch spolupracoval s hviezdami ako Dustin Hoffman a Mia Farrowová (John a Mary), Philippe Noiret (Murphyho vojna) či Robert Redford (Ukradnutý diamant).

Tesne pred vplávaním do nepokojných osemdesiatych rokov nakrútil morský hit Hlbočina, následne sa ale znemožnil hviezdne obsadeným, no dodnes nečakane zlým, trilerom Očitý svedok. Jeho najnotorickejším filmom toho desaťročia sa stala pre niektorých divákov klasická fantasy o Planéte Krull.

Nakrúcal však i komerčne menej úspešné, zato kritikou uznávané, snímky. Napríklad drámu s Albertom Finneym Garderobier, za ktorú bol nominovaný na režisérskeho Oscara. Prvýkrát bol nomináciou poctený ale už na začiatku desaťročia športovou drámou s Dennisom Quaidom Únik. Oba filmy boli zároveň nominované i na Oscara za najlepšie filmy, čo bola v tomto prípade nominácia zasa pre Yatesa, keďže prípadné víťazstvo za film roka preberá producent filmu, čo bol v týchto prípadoch on.

V 90. rokoch pracoval málo. Jeho predposledným filmom bola predlohu urážajúca televízna mini-séria s Johnom Lithgowom a Bobom Hoskinsom Don Quixote v roku 2000. Peter Yates sa narodil 24. 7. 1929 vo Veľkej Británii, kde aj 9. 1. 2011 zomrel.